Avortul

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns g30 spune:

raspunsul meu este da,sufletele celor avortati sunt condamnate la iad.Ne-a povestit preotul la ora de religie despre un coleg de al sau tot preot, caruia, trebuia sa-i nasca sotia un copil f grav bolnav, shi avea de ales ,sa faca sotia avort sau sa nasca copilul bolnav.Nu au vrut sa faca avort,dar cand s-a nascut copilul preotul a fost langa sotia sa shi a botezat copilul, dupa care,copilul a murit ,shi asa sufletul lui a fost salvat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Pai este o crima ( din punct de vedere religios).Dar uneori este "un rau necesar"...din pacate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Daca mi-ar fi pus cineva acesta intrebare acum 9-10 ani, as fi spus ca NU. Pe atunci consideram ca nimic nu trebuie sa ma incurce , trebuia sa termin liceul, sa dau la facultate, sa ma descurc singura, imi dorem sa fiu independenta, sa nu depind de nimeni, dar cat de mult regret acum. DA, avortul este o crima, va spun acum, cu mana pe inima si nu voi lasa copii mei sa faca aceasta greseala, pretul e mult prea mare. Asa cum spuneati, lipsa informatiei si a educatiei ne determina sa luam hotarari pe care le vom regreta.

Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Da, este o crima.
Daca voi fi pusa vreodata in situatia de a renunta la sarcina dpdv medical, voi apela la parerea altor medici, dar cred ca si dupa ce voi auzi mai multe pareri nu as putea sa omor un copilas si cred ca as risca. E totusi un sufletel care merita dreptul la viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mildi spune:

Eu consider ca avortul e o crima. Mai bine te feresti sa nu ramai insarcinata daca nu-ti doresti decat sa avortezi.
Ildi si Daria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta79 spune:

Eu cred ca este o crima. Dar nu sunt de acord cu afirmatia ca sufletul lor ajunge in iad. In Biblie nu exista nici o afirmatie de acest gen. Si logic gandind, cu ce este vinovat un suflet care nu a putut sa faca nimic sa se salveze?
Eu am facut un avort acum trei ani....imi pare rau si acum, dar stiu ca a fost cea mai buna alegere. Am ramas insarcinata desi luam anticonceptionale. Am mers la un medic foarte renumit, care nu a stiut sa "citeasca" ecograful, si mi-a dat medicamente pe baza de hormoni foarte puternice pt. a-mi provoca ciclul menstrual. (Si testul de sarcina a iesit negativ). Dupa ce am terminat "tratamentul" tot nu s-a intamplat nimic si am mers la alt medic, care, dupa teste si ecograf mi-a spus ca sunt insarcinata, dar efectul asupra sarcinii era fff nociv, datorita medicamentelor luate.
Decat sa condamn de la inceput un copil la o viatza oribila, prefer sa fiu eu "condamnata". Si, poate chiar sunt, pentru ca de atunci (acum 3 ani) nu am mai luat anticonceptionale si desi totul pare a fi in regula, nu am mai ramas insarcinata. Ne dorim foarte mult, dar............



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

quote:
raspunsul meu este da,sufletele celor avortati sunt condamnate la iad.Ne-a povestit preotul la ora de religie despre un coleg de al sau tot preot, caruia, trebuia sa-i nasca sotia un copil f grav bolnav, shi avea de ales ,sa faca sotia avort sau sa nasca copilul bolnav.Nu au vrut sa faca avort,dar cand s-a nascut copilul preotul a fost langa sotia sa shi a botezat copilul, dupa care,copilul a murit ,shi asa sufletul lui a fost salvat.


In primul rand nu stii despre ce vorbesti. Iadul este un loc de suferinta pentru pacat. Copii avortati nu au pacatuit cu nimica daca stai sa te gandesti. Nu numai atat dar in Biblie nu scrie nimica despre copii avortati sau copii care mor mici sa se duca in iad.
Sunt sigura ca esti un troll, dar a trebuit sa comentez!

Cristina, mamica lui Connor(5), Elena(3) si a inca unui baietel in Mai. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by g30

Ne-a povestit preotul la ora de religie....


Cristina,ring a bell?Orele de religie nu se tin cumva in scoala?In plus,este doar un sondaj...


www.danasoft.com/sig/airise.jpg" target="_blank">Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5,www.dotphoto.com/go.asp?l=airise&p=veve" target="_blank">6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Si da si nu...
Da....pentru ca, daca s-ar fii nascut aproape toti ar fii fost sanatosi si pentru ca s-ar fii putut sa nu se ajunga la avort( in cele mai multe cazuri).
Nu....pentru ca ar fii o crima sa nasti un copil bolnav(solutia= avort terapeutic)si pentru ca unele mame nu meriat sa fie strigate niciodata.
Asta e parerea mea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:



Am postat si o intrebare despre un copil care s-a nascut cu agenezie renala -are un singur rinichi ,dezvoltat normal si fara alt semn de handiacap la nastere . Sunt buna prietena cu mama lui si vreau sa va spun ca o parte de vina si-o atribuie pentru ca innainte de a-l avea pe micut a facut 3 avorturi pantru ,,nu era momentul sa aiba copii.
Acum , chiar daca ar mai ramane gravida sunt convinsa ca nu ar mai face nici un avort chiar daca socul de a-si sti primul copil cu probleme nu l-a depasit si nu cred ca il va depasi vre-o data. Si apropo de ecografii-a facut doua la Pop si erau perfecte .
In ce ma priveste , in cazul unor defecte fetale incompatibile viata unui om , credca atata parintii cat si viitorii copii scutesc multa suferinta. Eu ma uit la ea cum isi face probleme din,,ce s-ar putea intampla daca acel unic rinichi al copilului va ceda, la faptul ca micutul nu va putea face sport si altele. Si cu putin noroc , nu este un handicap grav. Dar pentru un parinte orice face diferntierea intre limita normalului si anormalului asa cum este ea indeobste perceputa , este o tragedie care -daca se poate trebuie evitata .
raspunsul meu este nu, cu anumite conditii

Mergi la inceput