Avortul

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana-Cristina spune:

E foarte greu sa treci prin experienta unui avort , mai ales daca te hotarasesi sa pastrezi copilul dar anumite situatii nu-ti permit acest lucru. O stiu si va spun asta din propria experienta. Acum 2 luni eram fericita si utilizam topicul "Odiseea sarcinii" cel mai mult...si incercam sa invat cat mai multe de la altii...Acum....Totul s-a sfarsit urat si dureros si de aceea am un alt cont ca sa nu-mi aduca cineva aminte prin ce-am trecut.. E foarte greu...mai ales cand te trezesti din somn si-ti dai seama ca el,puiutul tau scump nu mai este....E greu si trist. Nu vreau ca cineva sa treaca prin ce am trecut eu si viitorul meu sot...De aceea , le rog pe toate femeile care pot si isi permit sa faca un copil sa nu renunte la el. Nu stiu ce norocoase sunt !

Ioana-Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

depinde ce considera fiecare ca fiind accident , faptul ca ai decis sa faci sex neprotejat in momentul in care nu-ti doreai copil, fara sa te obosesti sa intrebi medicul care ti-a recomandat sa opresti pastilele, sau sa cauti informatii...eu nu i-as spune accident . Prezervativul care s-a spart, ei asta este accident! se poate intampla, si eu folosesc prezervativ pentru ca nu suport pastile, dar am in casa pastila de dupa, asa ca daca vreodata se intampla un accident cu prezervativul am sa iau pastila . Pastila de a 2-a zi este o metoda si pentru cazurile de viol, parca nu e destul de traumatizant violul mai trebuie biata femeie sa treaca si printr-un avort .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

la 25 de ani am ramas gravida fara sa vreau cu prietenul meu de atunci. Terminasem amandoi facultatea si lucram de doi ani. Eram impreuna de 5 ani. Cum a auzit, a sarit in sus sa fac avort, ca daca vreau sa il pastrez n-am decat sa ma descurc singura, intre noi totul se termina. Am fost asa de scarbita de atitudinea lui, deoarece eu l-as fi pastrat, nu vad ce motive aveam sa nu il avem, incat am decis sa fac avort dupa care l-am parasit.

You're unique. Just like anyone else.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Cred ca este o chestiune mult prea delicata ca sa o tratam in alb si negru, cu da sau nu. Cred ca multe fete nu sunt deloc pregatite pentru momentul in care, dintr-un accident sau nu, ajung in situatia de a ramane insarcinate si nu isi doresc copilul. Deseori familia nu le este alaturi, educatie in domeniu nu se face, poate nu sunt indeajuns de mature in gandire... Ce e mai grav, sa comiti o astfel de crima sau sa dai natere unui copil pe care sa-l sufoci si sa-l arunci la gunoi sau sa-l abandonezi in maternitate sau in spital? Am citit despre cazul unui astfel de copil abandonat care nu a iesit din salon de 6 luni de zile si are atarnata o oglinjoara in patut: e singurul lui interlocutor....Sunt destule creaturi chinuite, si cu toate aceasta sa faci un avort e ceva extrem de grav...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

am votat NU fiindca cre in dreptul fiecareia de a alege. De a alege sa traiasca intr-un fel sau altul, de a face exact ce vrea cu corpul, mintea si sufletul ei. Pe langa dreptul la viata avem si "liberul arbitru" care ne da posibilitatea sa alegem.
vad ca aici pe forum, aproape toata lumea s-a grabit sa infiereze avortul si sa se dispretuiasca pe "pacatoase" cu fraze absolut lipsite de realism. un copil traieste in fiecare zi si are nevoie de multe lucruri, e o fiinta vie, nu o notiune abstracta si daca viitoarea mama isi da seama ca e peste puterile ei sa-l creasca, SA NU-L FACA. sunt suficienti copii nefericiti pe lumea asta!
idei de genul ca pana la urma mama se va descurca cumva cu botul de carne au facut sa apara atitia copii abandonati, fiindca in practica e mult mai greu.
faptul ca unele femei nu pot face copii nu ar trebui sa insemne ca celelalte trebuie sa faca cat mai multi ca sunt norocoase ca pot!
nu vorbesc aici de femeile care si-au facut un obicei din avort: de obicei acestea platesc mai tarziu toate astea cu propria sanatate si uneori chiar viata! vorbesc de femeile care au ramas accidental insarcinate si nu-si pot asuma raspunderea unui copil: sunt poate la randul lor copii, au o situatie financiara instabila si asa mai departe! nu pentru toate dintre ele exista un cavaler pe cal alb care sa le salveze si sa le ajute si atunci ele nu au incotro. si va vine sa credeti sau nu accidentele chiar se intampla!
in fine imi inchei aici peroratia. nu sunt pro-avort, sunt pro-choice, pro-educatie sexuala facuta cum se cade in scoli.


Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

E clar o CRIMA, pentru ca de fapt iei o viata, a unui copilas nevinovat caruia nu-i dai dreptul la viata.
Nu cred in scuzele ca ar fi un copil handicapat sau nu ar avea viitor, pentru ca Dumnezeu hotaraste daca copilul ala se naste cu probleme sau nu. Noi NU suntem dumnezeu!
Un om handicapat poate sa se nasca asa, sau poate la fel de bine sa dobandeasca handicapul pe parcursul vietii. Atunci ce sa facem cu el, sa-l omoram sa nu se mai chinuie? Ca doar e acelasi lucru...
Se tot vorbeste de dreptul femeii de a alege..., dar copilul ala saracutu nu are nici un drept? Ca doar nu el ne-a pus sa-i dam viatza...
Femeia are dreptul sa aleaga, sunt de acord, dar sa o faca inainte de a procreea, nu cand are o viata in burtica.
Nu am facut niciodata avort si nici nu as face asa ceva. Consider corect sa suport consecintele unei sarcini oricare ar fi ele, decat sa traiesc toata viatza cu constiintza incarcata ca am luat o viatza nevinovata si mai mult chiar a copilului meu, care este o parte din mine!
Parerea mea!!!



Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

N-as vrea sa starnesc prea multe voci impotriva mea, dar sincer mi-e scarba de atitudinea lupilor moralisti care au raspuns la acest sondaj cu Daaaaaaaaa, avortul e o crima impotriva umanitatii si un pacat in fata lui Dumnezeu..
Din cultura mea asa, de ateu convins, imi amintesc cum ca biserica condamna si contraceptia, iar sexul se face doar in scopul reproducerii, nu?
Daca tot avem atatea persoane religioase, de ce nu respecta cutumele pana la capat. Adica mi se pare mojicie sa ma dau un bun crestin, care bea, fumeaza si face sex de placere... dar condamna pe de alta parte avortul.
Am senzatia ca pentru un om cu adevarat religios nu exista conceptul de avort terapeutic. Marea majoritate a femeilor care au votat cu DA, si-au lasat portite de scapare... PAi stai sa vedem , pai daca e copilul cu handicap mai bine avortez... pai decat sa chinui un suflet fac avort. etc. PAi.. si cum mai e cu moralitatea crestina aici? Pai daca e dat de Dumnezeu... lasa-l acolo. Cu un picior, cu cap sau fara, autist sau surdo-mut, ca e darul lui Dumnezeu nu?
E foarte simplu sa judeci femeile care regurg la avort, impingand in fatza concepte crestine fara a avea habar de doctrina crestina.
Adicatelea... daca copilul venit pe lume.. se loveste, se acceidenteaza si ramane cu handicap pe vecie, ce facem, il omoram... terapeutic?
Pai ori laie ori balaie fetele mele.
Daca tot sunteti iubitoare de Dumnezeu, fiti pana la capat, cu toate bucuriile dar si nenorocirile pe care vi le aduce CEl de Sus.

Si acum parerea mea. Nu, avortul nu este o crima.
Avortul se face din lipsa de informatii, din ignoranta, din prostie, din dorinta, din ce vreti voi. Mamele noastre ( unele) au facut avorturi pe banda pentru ca pe vremea lor nu existau contraceptive, si nu cred ca v-ar fi placut sa aveti cate 8-10 frati, chiar daca Ceausescu platea alocatii pentru copii. Nu existau carti, nu aveau habar de cum sa te protejezi, iar metoda calentarului nu era infailibila. AM cunoscut femei, mame de 2-3 copii, cu multe avorturi la activ tocmai pentru ca nu aveau cum sa se protejeze, iar daca noua acum ne scade libidoul si facem sex mai rar din motive de stres, pe vremea mamelor nu prea se punea problema asta, iar daca el mai venea si un pic ametit acasa cu chef de sex.. ce sa mai faca biata femeie care mai avea 2-3 copii de crescut si in plus si serviciu...
Tot din considerente religioase sau din ignoranta sunt adusi pe lume azi multi copii cu dizabilitati pe care parintii sau de cele mai multe ori statul se chinuie sa-i creasca. La asta cotizam si noi. Procentul de persoane cu handicap care isi pot castiga existenta este net inferior celui de persoane care au nevoie de asitenta 24h.
PEntru Romania este ingrozitor sa ai un copil cu oarece deficiente pentru ca societatea noastra nu are infrastructura necesara integrarii unor astfel de oameni, si de ce nu pentru ca poate nici nu au existat atat de multe persoane cu handicap ca in alte tari unde din aceleasi false motive religioase multe cupluri aduc pe lume copii cu probleme fara sa se gandeasca. Si de ce nu, statul ii ajuta, poate fetele care locuiesc in alte tari pot confirma asta.
Imi povestea cineva cum in Elvetia exista foarte multe familii in care exista si un copil cu handicap, din cauza ca se casatoresc persoane cu grade de rudenie mai apropiate sau mai departate pentru a nu-si instraina averile.. si pe langa 1-2 copii sanatosi, mai apare si unul bolnav. Pai nu e asta egoism?

Avortul nu este o crima cum nu este de asemenea o solutie in caz de sarcina. Ideala ar fi prevenirea nu? Ideal ar fi sa nu ne imbolnavim de cancer la plamani si sa nu fumam, dar fumam nu? Ideal ar fi sa nu facem hepatita urmand cele mai elementare masuri de igiena si totusi ne imbolnavim nu? Ideal ar fi sa nu facem multe lucruri.. pe care din nefericire le facem si ajungem in situatii de multe ori fara iesire.
Omenirea este tot o jungla, poate chiar mai prost organizata decat cea condusa de regele leu, de cea unde selectia naturala este drastica si numai cei puternici supravietuiesc, unde nu se lasa in viata animalele cu defecte genetice pentru a risca degenerarea lantului trofic.
Poate suna cam dur, dar daca esti pregatit sa afirmi ca avortul este o crima, esti pregatit pana la capat, sa aduci pe lume un copil oricum ar fi el, si sa fii parinte in orice situatie, nu numai in acelea care iti convin tie. Fara portite de scapare, fara alternative, da?
Eu fac parte din categoria criminalilor, de fapt complicilor la crima, pentru ca adevaratul criminal este medicul care mi-a facut intreruperea de sarcina la 19 ani cand accidental am ramas gravida ( nu exista pilula de a doua zi si nici un cabinet de planning care sa ma ajute).
Nu m-a pedepsit nici un Dumnezeu pentru ca nu concep sa-mi las existenta condusa de cutume, prejudecati si "pedepse divine". Cred in ceea ce vreau eu sa cred si actionez asa cum imi dicteaza mie ratiunea.
Cogito ergo sum!! Si astea fiind spuse sper ca nu am suparat pe nimeni

cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Eu cred ca in primul rand cine nu vrea sa aiba copii sa se protejeze, caci avortul nu e o solutie. Acum sunt atat de multe metode contraceptive. Totusi nu imi pot permite sa judec femeile care fac avort.Cel mai usor este sa judeci pe altii. Nici mie nu mi-ar placea sa fiu judecata pentru ceea ce fac pt, ca la o adica eu sunt in situatia respectiva si nu persoana care ma judeca.

Iar femeile care au ales sa faca avort terapeutic pt ca se descoperise ca fatul avea anomalii-nu pot sa le condamn, ele probabil s-au gandit la ce vor face copii lor cand vor fi mari, ei vor fi in varsta si nu vor mai avea putere sa le poarte de grija.

Sper insa ca eu sa nu ajung niciodata in situatia de a face avort.

Mandy, 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

doamne dumnezeule, am vazut acele poze si am ramas socata, am abia 17 ani si nu mi-am inceput viata sexuala dar prefer sa raman singura pt totdeauna decat sa-mi mutilez si sa-mi ucid copilul in halul ala. ma doare sufletul de la ce am vazut . le rog frumos pe toate fetele care sunt pro avort sa arunce o privire la acele fotografii ca sa realizeze ce inseamna un avort (dati un search pe google photos la cuvantul abortion)

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria amalia spune:

Eu cred ca numai dupa ce ai nascut si ai un bb poti raspunde la aceasta intrebare. Da, consider ca e o crima, daca ma gandesc ca in loc sa dau viata unui copil la fel ca cel pe care il tin in brate as fi ales avortul. Ganditi-va daca ati fi facut avort in loc sa nasteti copilul pe care il aveti acum. Cum ati prefera viata de acum cu copil sau fara copil in ea? Il considerati o minune in viata dv. nu? E, tot asa era si acela pe care ati ales sa nu-l aveti.
Multa sanatate tuturor!

Manu si bebele Maria Amalia
http://pg.photos.yahoo.com/ph/manu_14nov/my_photos

Mergi la inceput