Cand a inceput copilul sa doarma toata noaptea?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Are 4 luni jumatate acum, dar incepand cu luna a doua a inceput sa doarma toata noaptea.

Lena si bb Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Copilul meu are 4 ani si nu a dormit niciodata toata noaptea, mereu s-a trezit, a vrut ceva ( de obicei lapte). Acum nu vrea nimic, pur si simplu i-a ramas in obicei sa se scoale, se trezeste pe la 3-4 noaptea si vine la noi in pat !

Cu al doilea vrem sa fim mai fermi si sa incercam sa-l facem sa doarma toata nopatea macar de pe la 6 luni..... sa vedem.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

De la 4 luni Oana a inceput sa doarma intre 10 si 12 ore pe noapte, moment in care am si lasat-o sa doarma singurica in camera ei, cu lumina stinsa si usa inchisa.


Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sebitza spune:

Al meu puiut are acum 14 luni si se trezeste cel putin o data pe noapte, in cel mai fericit caz doar ca sa bea ceai si apoi sa adoarma la loc. Practic nu se trezeste de tot, dar imi da de stire prin suptul degetelului ca-i e sete.Uneori insa se trezeste si de 3 ori pe noapte si plange, eu cred ca din cauza dintisorilor si trebuie sa il pun in carucior si sa il adorm la loc.
La inceput, pana pe la 2 luni jumatate l-au deranjat colicii si se trezea de nenumararte ori in niste plansete de mi se rupea inima. Apoi, de pe la 4 luni jumate pana pe la 7 luni dormea dus toata noaptea, cam 12 ore!! Si acum ma gandesc cu nostalgie la perioada aceea.
DE atunci, programul pe care vi l-am spus la inceputul mesajului. Traiesc insa cu speranta ca noptile linistite nu sunt prea departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

sebi pana la 3 saptamani se trezea o singura data pe noapte pt a papa ,de la 3 sapt pana la 6 luni a dormit toata noaptea fara intreruperi,de la 6 luni au inceput sa iasa dintii dar se linistea daca il alaptam ,dupa 11 luni cand s-a intarcat a inceput sa se trezeasca din ce in ce mai des noaptea mai ales ca de la un an l-am mutat singur in camera .de pe la 1 an si 5 luni nu se mai trezeste noaptea decat daca are ceva sau ii este sete dar se intampla fff rar.

LORI http://www.babiesonline.com/babies/s/sebipac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Singura problema este haptitul...care se produce la 3 ore fix non-stop, dar noaptea nici nu deschide ochii, la ora stabilita (ca eu ma scol inaintea ei....obisnuinta) se foieste un pic, e pusa la san, suge 5 min cu ochii inchisi (dar viguros) si lasa singurica tzatza, este pusa in patut si somn de voie pentru inca 3 ore. Alexandra a dormit bine noaptea de cand am adus-o de la maternitate (cu exceptia a 2-3 nopti cand la 3 noaptea avea chef de vorbit si gangurit, dar dormea ziua si am tinut-o ziua treaza si s-a rezolvat). Bine ca Alex doarme bine si ziua (ca e tare somnambula...pentru ea nu conteaza ca asculti muzica tare ca daca e sa adoarma adoarme singurica in cele mai vitrege conditii, bineinteles ca prefera caruciorul care sa se si miste sau masina care la fel sa mearga...)

Anca si bebelina Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

De cand il am pe Julian tot deauna sa trezit de cel putzin 2 ori pe noapte sa mance... iar de 3 zile incoace a dormit toata noaptea. Sunt asha de fericita ca dupa un an shi aproape 4 luni dorm shi eu o noapte intreaga.
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

al meu cand l-am intarcat, adica la 11 luni!
pana atunci ma trezea din ora-n ora pentru tztzica
dupa aceea, ii dadeam un biberon seara si dormea toata noaptea
in plus, cred ca era ceva psihologic, nu se trezea de foame, ci de dor

subliniez, asta nu e un motiv sa nu alaptati cat mai mult!:))
puteti in schimb sa-i dati noaptea ceai... nu san, eu n-am putut, n-am rezistat sa-l aud plangand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

al meu cand l-am intarcat, adica la 11 luni!
pana atunci ma trezea din ora-n ora pentru tztzica
dupa aceea, ii dadeam un biberon seara si dormea toata noaptea
in plus, cred ca era ceva psihologic, nu se trezea de foame, ci de dor

subliniez, asta nu e un motiv sa nu alaptati cat mai mult!:))
puteti in schimb sa-i dati noaptea ceai... nu san, eu n-am putut, n-am rezistat sa-l aud plangand



inca ceva: mai dormeam si cu el in pat! culmea rasfatului! sa nu faceti ca mine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

De la 2 ani fix!!!

Alina si Andra - 2 ani !!

Mergi la inceput