Locuri de joaca pentru copii, aveti?

Locuri de joaca pentru copii, aveti? | Autor: Maria

Link direct la acest mesaj

Dragii mei, sunt o mamica cu trei copilasi mici si ma confrunt cu o problema la mine in oras, Sibiu. Nu am unde sa ies cu copiii, un loc special amenajat pentru ei. Avem in oras un parc foarte mare, 'Sub Arini", dar in tot parcul nu exista decat un loc foarte mic amenajat pentru micuti, cu niste leagane oribile. Prin cartiere exista asa zise locuri de joaca, dar arata deplorabil, ca sa nu mai spun ca sunt doar 4-5 leagane disponibile la un cartier intreg. Nici nu ma mai duc pe acolo ca numai ma enervez.Am pus intrebare pe forumul cu sugestii de pe situl primariei, www.sibiu.ro. ,dar mi s-a raspuns ca nu se fac locuri de joaca pentru copii, pentru ca suntem un oras plin de barbari si necivilizati, si daca s-ar investi in asa ceva acele locuri s-ar devaliza urgent, pentru ca gardienii publici sunt insuficienti, iar ca sa faca fata hoardelor de barbari ar trebui sa transforme Sibiul in oras de campanie. Mai mult, mi s-a raspuns ca sunt lipsita de bun simt ca pun aceasta problema in carca unui singur om, adica al primarului, si chiar ca as avea intentii electorale!!!!
La voi in oras exista locuri de joaca frumos amenajate pentru copii, sau e o problema generala la noi in tara?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalexia spune:

In orasele mici cu siguranta exista aceasta problema...si asta nu pentru ca nu s-ar gasi bani si pentru asta ci ptr. ca intotdeauna apar alte...prioritati. Adica primariile isi cheltuie banii pe care-i au pe lucruri mult mai importante decat amenajarea unor locuri de joaca ptr. copii. Eu trebuie sa-mi duc copii in Iasi ptr. a se juca intr-un loc AMENAJAT SPECIAL PTR. EI placut - curat - atractiv - sigur.

aprilutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

La Constanta, sunt destule locuri de joaca pentru copii: leagane, tobogane, insa copiii mei sunt cam mici pentru asa ceva. In plus, de cate ori i-am dus copilasii mai mari ii impingeau pe ai mei care erau mai mici.
Asa ca eu ii duc in parc. Acolo sunt si mai multi copii de varsta lor.
Este adevarat, noi stam la curte si mai rezolvam problema spatiilor de joaca.

Angi si gemenii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Crezi ca in Bucuresti situatia e altfel?
E adevarat ca sunt mult parcuri dar locurile de joaca sunt putine si multe dintre ele sunt vandalizate. In plus, faci o adevarata excursie pana ajungi intr-un parc, asta daca nu ai norocul sa locuiesti pe langa parc. Imi aduc aminte ca atunci cand eram mica existau locuri de joaca pe langa blocuri. S-a ales praful de ele!
Speram ca intr-o zi sa fie mai bine!
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Draga Maria, cunosc si eu Sibiul si ai dreptate nu am vazut prea multe locuri de joaca pt. copii si mai ales amenajate recent. Imi pare rau, poate veti putea totusi convinge autoritatile sa se ocupe si de asa ceva.
La noi in Constanta, sunt foarte multe locuri special amenajate pt. copii si recent. Incepand din anii 2000,2001 primarul nostru (Radu Mazare) a avut grija aceasta de a face locuri de joaca pt. copii, in fiecare cartier sunt cateva, cu jocuri nou vopsite, si este o placutza la fiecare pe care scrie (sa nu cumva sa uitam!) : “Amenajat de Primaria Constanta – Primar Mazare” si data la care a fost amenajat. In afara de asta a mai pus felinare in tot orasul, astfel incat nu mai exista nici o alee oricat de mica din nici un cartier care sa fie neluminata noaptea.
Macar chestiile astea doua le-a facut si el ca lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Acum am vazut ca ti-a mai raspuns cineva din Constanta (Angi), deci vezi am avut dreptate!

Mergi la inceput