Help! Scarlatina

Help! Scarlatina | Autor: amaandi

Link direct la acest mesaj

La fetita mea la gradi`, la ea in grupa, acum 2 zile un baietel a facut scarlatina. A stat toata ziua la gradi` cu febra si eruptie si nu a fost izolat. Acum este internat la V. Babes.Cat de repede se ia aceasta boala? Va rog sa-mi spuneti ce stiti despre scarlatina.
Anca si Andreuta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns masha spune:

:( eu am facut-o la 6 ani si a durat 6 luni pina mi-am revenit si am ramas cu streptococ hemolitic de la ea, a trebuit sa fac moldamin forte pina la 18 ani sa nu dau in reumatism sau boli de inima. In schimb sora mea nici nu a stiut ca il are si nu a avut nici urmari. Cred ca depinde f. mult de organismul copilului. Si este destul de contagioasa dupa cite stiu, are 1-2 zile de incubatie, dupa care apare febra si durere in git. Se trateaza cu antibiotic, de obicei raspunde bine in citeva zile (scade febra), in schimb eruptia dureaza 3-4 saptamini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Eu stiu ca scarlatina e o boala destul de contagioasa.E data de streptococul beta hemolitic care se localizeaza cel mai frecvent in gat.Internarea e obligatori 7 zile in spital,tratamentul obligatoriu cu Penicilina injectabil,dupa care vreo 3 Moldamin la interval de 7 zile fiecare.In cazul in care a disparut streptococul e O.K.,dar daca nu se face Moldamin mai mult timp(e foarte dureros).Apare o eruptie pe piele cam 3-4 zile in timp cat are scarlatina si dureri de gat si eventual tuse.
Ca sa fii sigura ca nu face fetita scarlatina ii poti face un exudat faringian si se vede daca e sau nu streptococ in gat.Daca iese negativ e perfect,nu a luat scarlatina.
Sunt unii purtatori de streptococ fara sa stie si nici nu le face probleme.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Uite aici un link care te va lamuri foarte bine:
www.medfam.ro/books/infectioase/scarlatina.htm

Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anchi spune:

Si la baiatul meu, la gradinita, au fost doua cazuri de scarlatina (in noiembrie). Educatoarele au tinut secret acest lucru,deoarece a venit cineva de la policlinica de care apartine gradinita si a facut analize la toti copiii, si ca toti sunt bine, nu au luat streptococul.
Important este faptul ca eu nu am stiut nimic, iar in decembrie a urmat 2 tratamente cu antibiotic pt raceala, tratamente care nu au avut efect.
Cand am aflat toata povestea,intamplator, de la o mamica, m-am dus cu baiatul la Medicover, i-am facut un exudat faringian. Rezultatul: numeroase colonii de streptococ beta hemolitic.
M-am suparat putin si pe dr pediatru pt ca nu l-a dus capul sa-mi spuna ca trebuie sa fac copilului analize, mai ales ca, gatul era mereu rosu, iar tratamentele-apa de ploaie.
Am apelat la alt medic, imediat i-a dat tratament cu Klacid, 12 zile, dupa care, in fiecare zi, sirop Ospen. Pe acasta din urma trebuie sa-l ia pana prin mai-iunie. Asata a fost alternativa la moldamin.
Tot de la ac. medic am aflat ca persoanele car vin in contact cu un bolnav de scarlatina trebuie sa ia 10 zile eritromocina sau Ospen.
Ca urmare, toti din casa am luat ospen.
Baiatul, in plus, ia ImunoRoyal Junior(produs naturist) si Ribomunyl,tot pana in vara (dupa o schema data de dr.).
Saptamana trecuta am fost la control, analizele incep sa se apropie de valorile normale.
Asta este povestea noastra despre scarlatina la gradinita.
Va doresc multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetita mea are 5 ani jumate.In toamna la gradi a fost epidemie de scarlatina.Fetita mea nu a facut boala dar a fost purtator de streptococ beta hemolitic( acesta declanseaza scarlatina).Din 3 exudate faringiene doar la 2 a aparut streptococul si in colonie ff mica, motiv pt care i-am luat si analize de sange:proteina C reactiva,fibrinogen, ASLO,VSH, hemograma.Din toate astea doar leucocitele au fost mai mari si VSH-ul era de 52/70 ceea ce este f mare pt un copil , semn ca in organism exista un focar.
Purtatorii nu trebuie internati ci doar tinuti acasa.I-am facut 3x400 000 U.I. de penicilina G ( i-am pus flexura si i le-am facut I.V. ca nu doare) 7 zile, dupa care i-am facut la intervale de o saptamana 600 000 U.I. moldamin I.M.
i-am repetat analizele de sange si e ok.Iti spun sincer ca exudat nici nu i-am recoltat pt ca poate sa nu iasa daca nu e in cantitati mari streptococul.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Purtatorii trebuie tratati pt ca daca streptococul ramane in timp face miocardite, da afectiuni renale gen nefroze , etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

Eu stiu ca d-soara mea cind a avut streptococul A din cauza caruia tot facea rosu in git si nu mai trecea cu nimic, i-a dat Cexyl care este fostul MOLDAMIN, dar sirop.

Alssa si Clara (1 an si 3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Posibil alssa dar aici e vorba de streptococ beta hemolitic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Si streptococul beta hemolitic este tot A! (Se numeste streptococ grup A beta hemolitic).

Mergi la inceput