raceala la 4 luni

raceala la 4 luni | Autor: katty

Link direct la acest mesaj

dragi mamici cu bbici
Ati avut vre-una dintre voi (sigur trebuie sa fie cineva) care a avut bbicul racit la 4 luni.
Al meu tuseste si i s-a infundat nasul. Noaptea trecuta nici nu putea sa suga din cauza nasucului. Doctorita i-a dat Peritol, picaturi ptr nas Ambroxol, si Julphamox ca antibiotic. Am inteles (de fapt scrie pe cutie) ca peritolul nu se recomanda copiilor pina in 6 luni? I-am pus picaturi cu ser fiziologic si ambroxol, dar tot e hiriit si ragusit. Ce as putea face?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cretoiu A. spune:

Draga mea,Sebi a fost f. racit pe la 3 luni din cauza noastra a parintilor care am fost pe rind gripati si n-am reusit sa-l protejam.Sincer cu hiriitul si cu nasucul infundat am dus-o cam 1 luna pina cind dr. homeopat mi-a recomandat Drenor O.R.L,Phitolacca si Belladona pt. febra(granule homeopate care se dizolva in ceai), dar tusea ne-a trecut repede tot cu Ambroxol.In nasuc sa nu-i pui altceva decit ser fiziologic, eventual cind il cureti cu vata inmoaie in ulei de catina (previne formarea de "dopuri de mucus") si incearca sa-i umidifici aerul din camera cu apa pe calorifer, soba etc.Eu am mai folosit odata Karvol(aplicat pe perina) dar mi s-a parut prea tare,caci stranuta si i s-au inrosit ochisorii. Daca nu face febra mare peste 38, nu-i da antibiotic, caci in general daca nu e o bronsita sau pneumonie nu prea foloseste, din contra. Si mie mi-a dat dr. pediatru Opsamox(antibiotic) insa nu i l-am dat si i-a trecut.Cind are febra e mai bun supozitorul cu Paracetamol, sau siropuri Nurofen, Panadol,Calpol,Febricet, etc.
Sa va insanatositi repede.
Anto&Sebi(6luni)

ACretoiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

katty: a noastra avut prima raceala la 4 luni fix, a inceput cu tuse, hiriiala, raguseala , medicul i-a prescris ospan sirop -penicilina - zicea ca re risu in git dar eu m-am indoit c-a vazut ceva la halul in care se zvircolea bebica, ambroxol picaturi si picaturi pt nas; i-am dat ce mi-a spus medicul, i-am dat de mai multe ori decit scria in instructiuni picaturi pt nas...bineinteles ca am fost dezamagita ca nu i-a trecut dupa o zi, de fapt i-am dat ospenul 8 zile parca si apoi i-a trecut si raceala si tusea si tot; era iarna, zapada mare si ne plimbaream toata ziua si tot i-a trecut; asta e, a mai racit apoi la un an, si apoi cind a mers la gradi sa te tii; acum la al doilea bebe nu mi se mai pare mare taraboi cind raceste, biata de ea!!!
stiu ca e greu sa vezi bebeul bolnavior , mucos si infundat, cred ca trebuie sa faci cum spune medicul, sa incerci sa aiba aer umed in camera si totusi sa il scoti si la aer curat; uf pui mic, sa te faci bine si lui mami muuuuulta rabdare!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Am ezitat pina azi sa incep tratamentul. Azi i-am dat Peritolul si a dormitat toata ziua. I-am pus si picaturile cu Ambroxol, dar antibioticul inca nu. Acum e seara si e agitat. Oricum acum e vesel, acum incepe sa plinga puternic. E foarte ciudat. Multumesc pentru raspunsuri.

Am rabdare multaaaa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

asa e, Peritolul nu e recomandat la copii asa mici. Ambroxolul e destul de bun, l-am folosit si eu la cea mare si i-a mers bine cu el. poti sa-i pui Karvol pe o batistutza si sa i-o agati in camera, ii desfunda nasul si poate sa respire mai bine. am vazut in mamio reclama la wick, un unguent cu care il masezi pe gat, piept si spate. ii desfunda nasul si il ajuta sa doarma. am mai auzit si de pulmax baby pe aici pe forum, cred ca e cam la fel.

,don'soara Alex si bb Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriella spune:

buna!Ai grija ca bebelusul tau este cam mic pentu PERITOL care se da numai in cazuri exceptionale si din cate spui tu nu cred ca opilul are vreo dermatita,eruptii pe piele egzeme,rinite vasomotorii si infectie nu stiu de care caci numai in cazui de-astea se da peritolul.Bebelul tau are o simpla raceala care i-o poti combate cu panadol,Calpol;ca picaturi de nas: ser efedrinat cu hidrocortizon(este un preparat)pe care il gasesti in orice farmacie si e foarte bun pentru bebelusi.Ambroxolul este de asemenea foarte bun.Despre Julphamox nu stiu nimic,probabil ti l-a dat ca are rosu in gat?
Va pupa dulce bb Jill si mama ei si va doreste insanatosire grabnica!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andry spune:

Mie pediatra mi-a recomandat pentru bb. de 6 luni, un spray nazal ca are nasul infundat, se cheama pivalone neomicina si un sirop pentru tuse, trimol, i le-am dat dar nu i-a trecut nasul doar tusea. Cu nasul avem probleme de la 2 luni, de atunci i-am tot pus ser fiziologic. Cica e posibil sa aiba polipi, deaia nu-i trece nasul, dar eu nu prea cred. Pana acum i-a trecut sau contiunui tratamentul?Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

sper sa nu ma insel, dar pivalone neomicina nu-i poti pune in nas timp indelungat, doar cateva zile.

,don'soara Alex si bb Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andry spune:

Da ai dreptate i-am pus 2-3 zile de 2 ori pe zi dar cred ca degeaba, mai rau i-a uscat mucoasa.Si cat l-am chinuit de fiecare data cand ii dadeam un puf in nas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Bebelusul meu s-a facut bine. Va multumesc pentru sfaturi. In schimb am racit noi, parintii. He, he, he!!

Sarbatori fericite!!!

Mergi la inceput