Foliculita

Foliculita | Autor: solara

Link direct la acest mesaj

salut tuturor!Am aflat de acest forum de la o prietena si m-am gandit ca as putea gasi si eu ajutor aici in legatura cu o problema care ma chinuie de vreo cativa ani.As avea nevoie de sfaturi in legatura cu tratarea pe cale naturista (daca se poate) a foliculitei.Sufar de aceasta boala de foarte multa vreme iar cand a devenit de nesuportat am ajuns pe mana unui chirurg dar problema nu s-a rezolvat decat de moment.Mentionez ca aceste umflaturi dureroase imi apar cu strictete in zona inghinala si as fi extrem de fericita daca cineva m-ar putea ajuta cu un tratament care sa dea rezultate ca sa nu mai trebuiasca sa ajung la cutit.Va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Draga Solara nu stiu sa-ti spun un tratament,dar ti-as recomanda sa mergi la un medic homeopat care prescrie medicamente pe baza de plante.Am auzit de alte afectiuni care au fost tratate cu succes cu ajutorul medicamentelor homeopate.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Am gasit asta in Formula As:

"Ii recomand sorei dvs. aplicatii locale cu unguentul Mibazon, produs de Fabrica de Antibiotice Iasi, care se gaseste numai la farmaciile veterinare. Este deosebit de eficient in tratarea afectiunilor pielii de natura infectioasa, exclusiv microbiana. Cititorii din strainatate ai revistei “Formula AS” pot utiliza in acelasi scop unguentul echivalent numit Mastilone, produs de fabrica de medicamente Pfizer"
Am auzit multe lucruri bune despre Mibazon.Cred ca merita o-ncercare!

PS Inca ceva:

"Comag I
Denumirea acestei creme provine de la continutul de ulei esential de isop pe care-l are in compozitie, alaturi de rezine si ulei de lavanda. Isopul este una dintre plantele noastre cu un spectru terapeutic foarte larg. Comag I are rol antiseptic si cheratoreglator, impiedicand obstructia foliculului polisebaceu; favorizeaza drenarea sebumului si diminuarea pruritului.
Recomandari: este un produs indicat in: tratarea acneei juvenile (unde a avut cele mai notabile efecte), foliculita, rani purulente, mastite, avand in acelasi timp actiune antiperspiranta."
Acesta din urma se comercializeaza numai in unele farmacii particulare,in plafare si magazine naturiste.




Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns solara spune:

Mltumes din suflet!Am sa incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHUT spune:

Si eu tot de mibazon am auzit ca e eficient pentru tratarea foliculitei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Buna,


Si eu ma confrunt cu problema foliculitei de foarte multi ani. Doctoritele la care am ajuns pana acum m-au lasat sa inteleg ca nu prea pot sa ma ajute...Vad totusi ca exista sperante.

Eu am incercat Comag I pe care am gasit-o destul de greu acum 2-3 ani si nu am simtit nici o modificare, chiar mi s-a parut ca imi accentueaza bubele.

Singurul lucru care a dat rezultate a fost ca toata vara trecuta (cand picioarele sint mai la vedere) am avut rabdare si m-am epilat numai cu epilatorul si nu cu ceara. Am facut foarte putine bube insa trebuia sa ma epilea la doua zile cate 10 minute dimineata. A meritat insa efortul.

Am dat un google si am mai gasit cateva solutii pe care le voi incerca pe rand: unguent Bactroban (faca foliculita e stafilococica cum este a mea, zic eu) si unguent Tetraciclina.

Am gasit si Nizoralul insa pare cam puternic, gen hidrocortizon.

Mai asteptam solutii de la fetele care se confrunta sau au auzit de asa ceva: foliculita (acele bubite rosii care apar la radacina firelor de par de pe zonele supuse epilarii, o definitie deloc stiintifica insa asa arata la mine!)

Mergi la inceput