Alergie la antibiotic???

Alergie la antibiotic??? | Autor: acvi

Link direct la acest mesaj

Dragele mele ,Alex(11 luni)a fost racit sapt trecuta(ii curgea doar nasucul) dupa care de vineri seara a inceput sa faca febra,sb noaptea a facut 39.5 si cu tot panadolul,supozitoarele cu novocalmin,paracetamol,sosetele cu otet ,nu am reusit sa scadem febra sub 38.5.Luni am fost de urgenta la medic care mi-a dat tratament cu biseptol si amoxicilina(diagn rinofaringita),luni seara i-am dat o jumatate de biseptol la 18 iar la 22 o jumatate de masurica de amoxacilina(de luni dimineata insa nu mai avea febra deloc!!),iar marti dimineata sa lesin...Alex era plin de bubite pe cap si pe burtica!!I-am intrerupt urgent antibioticele si l-am bagat pe Ca gluconic si Peritol.Ieri am fost din nou la medic pt ca burtica lui era plina plina de bubite parca era batut cu urzica,iar dr a spus ca parca ar fi rubeola dar nu are ganglionii umflati asa ca sa astept pina azi sa vad cum evolueaza si sa continui cu Ca si Peritol.Azi dimineata bubitele au disparut!!!Am intrebat medicul daca nu e posibil sa aiba alergie de la antibiotic dar ea a spus ca eruptia ar fi tb sa dispara imediat cum am incetat administrarea lor!!Insa alta cauza eu nu vad,nu i-am dat nimic nou de mincare sau altceva!!
As vrea sa aflu si parerea voastra sau poate s-a mai confruntat cineva cu o asemenea situatie!!
Multumesc.
Gabi si Alex cel fara bubitze!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Eu stiu ca daca face alergie face de la prima tableta sau prima lingurita de antibiotic,pe cand Alex a luat cateva doze si apoi au aparut bubitele.Si trebuia sa dispara imediat ce ai intrerupt antibioticul.Nu a avut nimeni rubeola,totusi? Bubitele la rubeola tin 2-3 zile si apoi dispar si rubeola merge cu rinofaringita inainte de eruptie.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Alina,antibiotic i-am dat doar luni seara prima doza atit de biseptol cit si de amoxicilina iar marti dimineata cind l-am vazut cum arata nu i-am mai dat.E prima oara cind primeste antibiotic!!
Ma gindesc daca nu e o legatura cu faptul ca eu in ultima luna de sarcina am avut o alergodermie urita de tot care nu m-a lasat pina dupa ce am nascut,poate a mostenit de la mine ....nu stiu ce explicatie sa gasesc.Pina acum a mai facut o singura data alergie de la suc de rosii,dar o forma mult mai usoara!!
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karol spune:

Ceva asemanator am patit si eu cu Michelle a mea (2 ani si 1 luna).A racit si pt ca facea febra mare, pediatra mea a decis s-o bage pe antibiotic si i-a dat Ospamox.De cand s-a nascut micuta mea,doctorita i-a dat numai antibiotice pe baza de amoxicilina si n-au fost probleme dar acum a fost prima oara cand i-a dat penicilina(Ospamox=penicilina).I-am dat o data, nu a avut nici o reactie dar cand am continuat a inceput sa se vaite de burta si s-a umplut de bubite.Copilul urla de dureri de burta si eu ziceam ca e constipata.In final am ajuns cu ea la urgenta si mi-au scos-o imediat de pe penicilina.Doctorii au zis ca s-ar putea sa fie alergica la penicilina.Am uitat sa-ti spun ca dupa ce i-am scos medicamentul cu pricina, durerile de burtica au disparut la cateva ore si bubitele la vreo 2 zile.
Si ai grija cu biseptolul, am inteles ca nu e tocmai bun pt bb.Mi-a mai dat si mie doctorita dar la sfatul unei asistente nu i-am dat niciodata.
Aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Antibioticele pot da eruptii cutanate de felul celor descrise de acvi. Copilul meu a facut si la ampicilina, si la eritromicina (nu de la prima administrare) si de la biseptol.
Pentru a vedea daca e rubeola sau nu se poate face (cel putin in Jap., dar poate ca si in Ro) un test - se ia putin sange si se verifica anticorpii.
In orice caz, la alergii medicamentoase de felul asta, medicamentul alergen trebuie oprit si gasit altul. Eruptia data de medicament dizpare in cca 24 de ore (asta din experientele avute cu matei al meu).
Sanatate multa!
Julie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina spune:

Da, si Andreea a facut acum 2 saptamani alergie la Sumamed Forte. I l-am administrat seara la orele 19 si dimineata cand ne-am trezit aveam bubite pe tot corpul, de fapt se prezenta ca o spuzeala, ca batuta cu urzici. Am telefonat imediat doctoritei care a recomandat intreruperea tratamentului, Peritol seara cate o lingurita si evident un regim alimentar. Asta inseamna fara ou, fara ciocolata si fara zeama de carne (ciorbite). Dupa 36 de ore ne-au trecut bubitele si totul a reintrat in normal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Multumesc mult pt raspunsuri,inseamna ca am intuit corect!!
M-a surprins insa faptul ca la intrebarea mea daca nu pot face ceva sa aflu la ce medicamente e alergic,dr mi-a spus ca data viitoare ii va da altceva!!!Dar daca Doamne fereste Alex pateste ceva si are nevoie de antibiotic ,ce fac, ma apuc sa testez la ce nu e alergic???!!Nu exista antibiograma sau ceva de genul asta care sa-mi spuna ce pot sa-i dau??
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Buna,
Din ce stiu eu,data viitoare medicul iti va prescrie antibiotice din alta clasa,excluzandu-le pe cele care contin amoxi- si biseptol.Oricum,sper sa n-ai nevoie niciodata de ele!
Dupa cum ti-a zis si Julie,alergie medicamentoasa se poate face si la ultima doza.
Teste ptr.alergie se fac mai tarziu.
Va pupam!
July si Teodora Cristiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

si eu am avut de tras cu fetita mea dupa ospamox cu pelincilina
pana ce nu i-am facut exsudatul nici medicul nu s-a lamurit ce are
pentru ca avea si ganglionii mariti ,dar nu prezenta simptomele caracteristice vreunei boli ale copilariei dar parca avea de la fiecare boala cate o caracteristica.
o saptamana intreaga n-am fost om pentru ca incepuse cu scaun diareic (unul din efectele adverse al acestui antibiotic)
am oprit tratamentul dupa numai trei doze,si abia adoua zi i-au aparut bubite pe fata si corp.bineinteles ca a doua zi ii disparusera la fel der repede dar persista o stare de rau si de agitatie ca si cum ar fi mancat-o ceva pentru ca nu era un plins de durere. .a fost ceva de nedescris.
dupa ce i-am dat Claritine s-a linistit si nu am mai avut probleme.
ideea e ca acest antibiotic sare din schema definitiv pentru ea si probabil tot ce contine penincilina.
macar stim ce avem de facut de acum incolo.

cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchi spune:

Si noi am trecut prin toate astea. In dec a facut o laringita urita iar dupa o sapt de antibiotice ne-am trezit cu o eruptie pe toata pielea. Diagnosticul a fost alergie la antibiotic.

Acum, marti a facut din nou febra 39 tratata doar cu paracetamol si 2 doze de nurofen dupa care febra a cedat si ne-am umplut iar de bubite. La asta inca nu avem diag. final.

Cit priveste antibiograma, noi am facut ceva analize de scaun la o clinica particulara dar nu faceau antibiograma numai la probele care nu erau sterile. Deci cind gaseau un microb sau ceva faceau daca nu, nu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamaria-Livia spune:

Se pare ca a devenit foarte comuna alergia la antibiotic. Eu i-am dat lui Andrei de doua ori, si de fiecare data s-a umplut de bubite. Exact la 11 luni (ca si Alex)a facut o febra de nu vedeam in fata ochilor si m-am inspaimintat toata. Fugi cu el la Camera de Garda la Budimex (era 2 noaptea) si acolo, i-a dat Illosane (o suspensie de eritromicina). A doua zi era plin.. Alta sperietura, are copilul rubeola!!! Nu avea, era reactie alegica dar mi l-au trecut la regim - 10 zile a pascut tot felul de zarzavaturi mai dihai decāt caprele satului si minca la 2 ore, ca sugarii. Norocu' nostru ca ii plac legumele si verdeturile, ca altminteri.... Pe urma, incet, icet ma bagat brinza, laptic ....Dupa care, medicu' zice: "Nu i-a disparut, eruptia, cred ca e de la lapte, trebuie sa ii dati lapte fara lactoza, dar nuse gaseste la noi" La care am zis: STOP, mi-am luat copilul si am plecat acasa. De atunci i-am dat de mincare normal si nu a mai avut nimic .
A doua oara a fost acum de Craciun cind i-au iesit 3 canini in doua zile, avea febra si atāt, nimic altceva, m-am alarmat si i-am dat Augmentin, asa, dupa ureche, fara prescriptie, dar in doza potrivita. Odata am apucat sa-i dau ca a doua zi iar se umpluse de bubite, care i-au trecut dupa 24 de ore fara tratament.
Asa ca eu m-am invatat minte si sa dea Dumnezeu sa nu mai aiba nevoie de antibiotice ca eu nu cred ca ia-s mai da prea usor, chit ca-l prescrie medicul.

Anamaria si bb Andutzu

Mergi la inceput