ce mananca un copil la 2 ani jumate?

ce mananca un copil la 2 ani jumate? | Autor: klavier

Link direct la acest mesaj

sunt curioasa ce le dati copilasilor vostri sa manance la varsta asta si cat mananca ei din ce le dati voi. asta pentru ca Adi jr s-ar juca toata ziua si de mancat numai cat un soricel.
i-am facut si o serie de analize sa vedem de ce e sub greutatea normala (oscileaza intre 11kg si 11,5 kg de cateva luni), nu are nimic, doar fierul e putin scazut (dar pe chestia asta ia oricum vitamine zilnic de vreo luna).
in schimb, dupa ce i-am facut un protocol alimentar cateva saptamani si l-am dat la spital (si in timpul ala chiar am umblat dupa ea cu mancarea si cu trucuri si a inghitit foarte mult! de 4 ori pe zi si variat, mai mult decat a mancat in viata ei) si ne-au zis ca ceea ce mananca e insuficient! (ar trebui sa ia ca.1000 calorii pe zi si ea are o medie de 813.)

de cand nu i-am mai facut protocolul mananca si mai putin.
si de cand s-a nascut frate-so si avem dublu stres, si mai putin...

asa ca in epoca supraalimentarii copilul nostru e subnutrit.

ce sa facem?

cred totusi ca cel mai mult m-ar ajuta sa aud ce le dati voi copiilor, poate gasesc idei si mai diversific felurile de mancare.

salutari,

A.

Adriana + Adriana jr (2 ani si 4 luni) + Andrei (1 luna) + Dragos taticutzul

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

buna adriana

mara are 2 ani si 7 luni si are cam 12kg. verisoara ei, cu 5 luni mai mare, are vreo 20kg iar prietenul ei, cu 2 luni mai mic a depasit 20kg. sincer vorbind,mie imi place sa fie mai subtirica decat mai grasa. nici ea nu este mancacioasa, ba din contra, de multe ori se lasa cu lupta. pediatra ei, in ciuda pisalogelii mele ca ce are copilu', imi zice ca este ok si s-o las in pace. si acum hai sa-ti spun ce mananca. dimineata - un biberon cu lapte (max 250ml), un sandwich cu crema de branza si sunca (din care de cele mai multe ori manaca max jumate) sau un ou sau cereale de copii mari (pe care eu i le dau dupa ce bea laptele, ca de, tot se amesteca pt ca pune in lapte nu-i plac) sau gris/orez cu lapte sau NIMIC (destul de frecvent). pe la 11, fiind afara, mai mananca o banana si/sau suc de fructe pregatit in casa. La pranz mananca mancarica cu carne (poate fi pilaf, perisoare cu sos alb/rosu, ardei umpluti, tocanita de copii, adica fara prajeli...) si ciorba sau supa (cateva linguri). in zilele bune o mai prinzi si cu un desert prajitura facuta de buni. la 5-6 seara, cand se trezeste, daca mananca un iaurtel sau o budinca de carne/branza bine daca nu/nu.
pe la 8 (de fapt cand este tom si jerry pe cartoon) mai mananca mancarica sau supa sau peste sau ciulama sau mamaliguta cu branza si smantana. asta este masa cea mai dificila, care se cam lasa cu cearta, mancat la ghiuveta sau facut dezastru prin casa. la 10, dupa baita, mai bea un biberon de lapte.

are multe zile in care de-abia ciuguleste ceva si zile in care mananca fara nici o problema. ii dau 10 zile de luna multivitamine, 10 zile calciu si zilnic vitamina c. in martie as vrea sa-i fac niste analize, insa pediatra ma tot asigura ca copilu este ok.

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruca spune:

pai sa vedem.... Maria - 2 ani si 4 luni - maninca dimineata 1 ou (ochi sau fiert) la 2-3 zile, un sandvis cu unt si sunca de pui, si cam 100 - 150 ml lapte Dorna rosu. La prinz, ciorba de pui zilnic (am incercat supa cu galuste, ciorbe de legume, nu vrea si pace...) si "felul doi"(cum spune ea), care variaza - tocana de legume, dovlecei cu sau fara smintina, sarmalute in foi de vita, mamaliga cu brinza si smintina, musaca, budinca de cartofi, si lapte, 250 ml, inainte de somnul de dupa amiaza. Cind se trezeste, un mar sau o banana, iar seara maninca cu noi la masa, de cele mai multe ori un sandvis, sau ficatei, aripioare de pui cu cartofi natur/prajiti/piure. Si 250 ml lapte inainte de culcare - niciodata inainte de 11 noaptea!!! Mai maninca snitele, dar, din pacate, nu maninca deloc iaurt, spaghete si orez...A, si mai maninca, cu mare pofta, clatite, dar asta numai simbata si duminica, cind am eu timp sa fac...

nu stiu cite idei de diversificare ti-am dat, dar, parerea mea, conteaza cel mai mult sa-ti observi copilul si sa-i dai mincarea pe care el o prefera... ca degeaba unii maninca orez cu lapte daca al tau nu sufera orezul (cum e fetita mea...) si mai citeam in Mama si copilul de Capraru ca, pina pe la 4-5 ani, diversificarea conteaza mai putin, copilului ii plac mai mult lucrurile (incl. mincarea) cu care el s-a obisnuit.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

tocmai am vazut un scurt reportaj la tv care dezbatea problema aceasta, lipsa pofeti de mancare, incapatanare sau ce o fi.
concluzia? in cele mai multe cazuri sunt vinovati parintii...din pacate trebuie sa recunosc ca si eu m-am incadrat in categoria aceasta.
insistenta parintilor de a " administra" copiilor o anumita cantitate de mancare(inca de cand se incepe diversificarea )nu duce decat la respingerea ei , care cu timpul duce la repulsie.
la noi situatia a fost putin diferita, fetita noastraa avut probleme seriose cateva luni cu flora intestitala, a luat in greutate foarte greu, era o perioada in care ii gateam fiecare masa ( 1-2-3 feluri)in ideea ca va manca totusi ceva.
i s-au facut toate analizele, totul a fost in ordine, nici un fel de carenta, asa ca mi-am spus gata! a mancat bine, nu-nu.
i-am scos micile gustari dintre mesele principale si a inceput sa manance mai bine.
am urmarit tot timpul ce preferinte are si le-am respectat, dupa o perioada i-am introdus mancaruri noi sau am incercat cu cele pe care le refuza inainte , cu succes.
de circa doua luni mananca destul de bine( raportand la mofturile de dinainte) si cantareste acum la 2,7 luni 13,5kg, nu spectaculos de mult insa multumitor.
ca idee: dimineata 250ml lapte( fara nu se poate) dupa care la circa o ora mananca un toast cu branzica/dulceata sau banana.
la pranz supa(de rosii sau pui, altceva nu) sau mancare gatita( in special cele cu paste), pe la ora 15mai rontaie ceva nesemnificativ, seara sunculita presata / branza,pate de ficat, mamaliguta cu branza si smantana, budinca, clatite, orez cu lapte si alte bazaconii .
oua , suc de portocale, prajituri de casa, biscuiti si alte dulciuri nu lipsesc evident din program.
ba chiar pizza si cartofi prajiti.
ideea este sa o lasi sa manance ce ii place( evident trebuiesc respectate niste limite) si sa ii stimulezi pofta de mancare- bazin, mersul afara( incurajata sa mearga cat mai mult pe jos), bicicleta, etc.
cred ca ei simt efectiv stresul nostru si nu fac altceva decat sa reactioneze negativ.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriel spune:

Din fericire eu am un copil care face scandal daca nu ii dai sa manance!

Gabriel - tatic de 2 ani!
http://www.familia-mea.go.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

[quote]Initial creeata de klavier

asta pentru ca Adi jr s-ar juca toata ziua si de mancat numai cat un soricel.
i-am facut si o serie de analize sa vedem de ce e sub greutatea normala (oscileaza intre 11kg si 11,5 kg de cateva luni), nu are nimic, doar fierul e putin scazut (dar pe chestia asta ia oricum vitamine zilnic de vreo luna).





Iti dai seama ca daca se joaca inseamna ca e sanatoasa, nu? Si Sofia e sub greutatea normala, si doctorii de aici mi-au spus s-o las in pace, cantitatile de mancare si le stabileste ea.
In plus, teoria caloriilor e cam aiurea, pt. ca daca ar manca de pilda 1000 de calori, dar ar trage plusul de 200 din ciocolata sau alte dulciuri, n-ar fi bine! asa ca nu poate bietul copil sa inghita tone de mancare ca sa-si faca nr. de calorii!
Cand se vor mai linisti lucrurile cu Andrei, si vor manca peste vrei 4, 5 luni impreuna la masa, atunci sa te tii! Capraru spune in carte ca bebeii mananca bine impreuna.
Da-i vitaminele pt. fier si las-o in pace!E perfecta!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Costinescu spune:

Si eu am avut aceeasi problema cu fetita mea.
De la 2 ani si 5 luni la 2 ani si 8 luni nu a mai luat nici un gram.
Analize, ecografie, etc. - toate bune.
Relitatea era ca a avut un salt de crestere dar ne ingrijorase.
La sfatul unui Dr. foarte bun am inceput sa ii dam
lapte PARMALAT 1-3 ani, cu rezultate foarte bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Luca 2 ani fix,are 14,600kg n-a mai luat in greutate nimic de la un an si jumatate ,maninca mai nimic un biberon cu lapte si cereale seara nu inainte de ora 11,si unul dimineata la 6,30,apoi nimic pina la prinz chiar ora 13,la prinz invariabil piure cu carne de pui ,jambon s-au mazare cu curcan insa cit? cam 100g apoi trebuie sa trecem la desert ,iaurt cu fructe s-au gem de fructe ,gustarea de la ora 5 am scoso caci nu mai vroia sa manince seara asa ca seara maninca cu noi dar ciuguleste ,un pic rosie ,un pic snitel s-au un colt de pine cu unt si iar gemuletul ,in schimb nu manica ciocolata ,nutela ,dulceata s-au bomboane de nici un fel ,prajituri nic atit ,din cind in cind cite un biscuite simplu ;daca ar putea s-ar juca fara oprire !!!daca sint acasa cu el ma lupt sa-l pun la somnul de dupa amiaza ,daca il duc la gradinita toti copii dorm de la ora 14 la 16,30 el se joaca singur in topogan si cu masinutele ,joaca ,joaca si iar joaca ,nu vrea sa se mai urce in carucior si facem plimbari de cite 2 km pe jos fara nici o problema adora sa mearga pe jos!ma sperii cit de putin maninca si i-mi sar capacele cite odata cind ne punem la masa si el incepe sa-mi ceara ba apa ,ba o jucarie ,ba telefonul ,ba o masinuta numa sa nu manice ,incalzesc si reincalzesc cite odata mincarea lui de doua -trei ori !!!!!!de cerut de mincare nu cere niciodata!!Uffff!dur dur! dar la greutatea asta ce sa spun?

Aura&Luca,2 ani!
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dddd spune:

daria are 2 ani si 11 luni si are maxim 13 kg, desenam si ne jucam ca sa manance, facem teatru de papusi sau mai nou i-a dat mama un stiulete de porumb, nu stiu de unde il avea, sa desfaca boabele, si nu va zic ce bine a mancat la acea masa, deschdea gura imediat ce-i duceam lingura la gura si de emotie, de la desfacutul porumbului i se tragea, uita sa inghita, ii aduceam aminte si inghitea ca un robotel.
dimineata manaca iaut danonino(2 buc) sau cremoso (1) si cam atat, rar mananca sunca de praga sau albus de ou.
apoi iese afara si ori cere ea paine sau corn, asta ca vede vre-un copil ca manca, ori o banana sau nimic.
la pranz mananca doar ciorba foarte consistenta cu multe legume si ceva carnita taiata marunt, sau supa de taitei cu carnita sau cu galuste. felul doi n-a mancat niciodata la pranz.
apoi doarme si cand se scoala mai ciuguleste cate ceva dar nu e o regula anume, doar intamplare.
seara manaca un fel doi, orez sau piure de cartofi cu carnita si iaurt.

mai bea in timpul zilei sucuri de fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Buna Adriana,
Victor are 2 ani si 7 luni si cam 13,2kg. Are perioade cand mananca bine si altele cand iti mananca ficatii!
Dimineata: ou fiert tare cu maioneza(ii place sa muste din el),sau cerelale cu lapte, sau "soldatei"(adica paine cu unt, branza topita si parizer sau alte combinatii, dar toate taiate mic, cat pentru o imbucatura), sau cremwursti, sau iaurtele( Petit Danone, de baut sau Activia). In general, iaurtelele sunt "ultima solutie" pentru ca ii plac si "aluneca" mai usor ca celelalte pe care trebuie sa se osteneasca sa le mestece.
La pranz: aproape intotdeauna ciorbita consistenta cu legume( daca-s calite e mai gustos), cartofiori sau orez sau fideluta, morcovi si doar un pic de carnita(asta nu-i prea place). Uneori o mai dreg si cu galbenus batut cu smantana. Dupa un bol( se intampla si sa manance greu, sa mai ramaa, asta-i dupa noroc!) de ciorbita incerc sa-i mai dau si felul doi, in general mancarica cu carne, sos si legume diverse. Dar nu prea mai vrea, e satul. Dar nu refuza mai niciodata un iaurtele verde(Activia) ca desert. Si dupa masa, cand se culca, bea laptic.
Seara: paste fainoase in toate prezentarile cu putinta( spaghete, macaroane, spirale, etc) cu branza si smantana si un pic de ketchup ca ornament, sau cartofi prajiti cu McNuggets, sau soldateii ca cei de dimineata, sau tortelinni, sau lasgne( asta mai putin), sau vesnicele iaurtele. La culcare, lapte.

Cam asta. Mai sunt si altele, dar e greu sa ti le amintesti pe toate. M-am straduit sa dau detalii, poate iti folosesc. Si noi ne stresam mult cu mancarea si tare ma bucur cand mai descopar ceva nou. Ieri, de exemplu, am facut o tarta cu brocolli si pui si i-a placut la nebunie. Nu mi-a venit sa cred, nici nu-i pusesem "in calcul" pe copii cand o pregatisem. Si sa vezi cum muscau din ea, cu smantana deasupra... Si eu ma gandeam: brocolli are fier mult!


Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor

Mergi la inceput