Tuse seaca si somn agitat

Tuse seaca si somn agitat | Autor: Freia

Link direct la acest mesaj

Uite ca am patit-o iar... Alexa tuseste sec (parac se ineaca saracutza) si cand doarme (daca mai doarme noaptea ) da din cap (cand pe o parte cand pe alta. Am ajuns sa nu mai pot dormi... aveam si eu o placere, una mica... sa dorm noaptea macar 5 ore. Atat am nevoie 5 ore.

Mda, si mandra asta aseara avea chef de joaca si de stat in brate. Nici langa mine nu adormit prea mult si eu nu am reausit in timpul ala pt ca se impinge in pat pana ajunge in coasta mea...

Pediatra mi-a zis ca s-ar putea sa fie laringita. Da de unde fratilor a luat-o? ca afara nu a iesit toata saptamana mai putin duminica (din casa in masina si din masina in casa). II dau Stodal dimineata si seara si Vaporub pe piept seara, dar NU DOARME fara sa dea din cap si nu se lasa pana nu ajunge la marginea patului.

Ce sa-i fac? daca nu dorm saptaman asta macar cateva ore intr-o noapte mi-e ca pic prin casa.


Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

freia pt tuse seaca mi-a dat ambroxol si paxeladine.
La ultima raceala nu am dres-o cu nici unul din ele asa ca am apelat la metoda sarii pe piept care a facut minuni dupa cateva sapt de schimbat la tratamente.

Sarea pe piept: incalzesti putina sare grunjoasa intr-o batista, mai invelessti apoi si intr-un prosop si o pui pe pieptul Alexei.Mare grija la temperatura sa nu o arzi. Tb sa fie calda dar nu fierbinte. Mariei ii puneamm seara cand ii dadeam lapte si in max 4 zile cred ca -a trecut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

mi-a fost frica sa intreb de leacuri babesti.

sarut'mana... o sa incerc diseara


Freia is bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

freia inca odata..ai grija la temperatura! pune pe piele la tine mai intai sa vezi dc e suportabil.
Bafta si sper sa aud ca ALexa doarme bine in curand!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Freia, nu vreau sa te sperii inutil dar daca e laringita poate ar fi trebuit sa-i fi prescris pediatra si alte medicamente. La copii asa mici laringita trebuie luata in serios.
vezi ca am avut eu un subiect despre laringita acu' vreo 2 saptamini...da o cautare pe forum ca eu sint cam in criza de timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

TZUTZU sa stii ca si la noi a mers cu sare pe piept.. asa ca sa ti se confirme.. da doar caldutza un pic ca altfel nu o suporta si o arunca

Monicutza si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

ultima oara cand a tusit fetita mea de 1 an si 8 luni
m-am gandit ca n-ar fi rau sa-i fac un masaj pe talpi cu ulei volatil de pin. ma credeti sau nu pana dimineata n-a mai avut nimic n-a mai tusit nici macar o data
apoi am facut la fel si cu sora mea si a scapat si ea de tuse




cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

quote:
Originally posted by Marina

freia pt tuse seaca mi-a dat ambroxol si paxeladine.
Marina



Marina, scuza-ma ca ma bag si eu ca musca-n lapte. Vroiam doar sa spun ca e criminal sa prescrii ambroxol la tuse seaca!!! Ambroxolul este benefic si indicat NUMAI la tuse productiva. In caz de tuse seaca, dimpotriva, are chiar efect iritativ intens.
Ce tzi-e si cu pediatrii ashtia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

quote:
Originally posted by monica

quote:
Originally posted by Marina

freia pt tuse seaca mi-a dat ambroxol si paxeladine.
Marina



Marina, scuza-ma ca ma bag si eu ca musca-n lapte. Vroiam doar sa spun ca e criminal sa prescrii ambroxol la tuse seaca!!! Ambroxolul este benefic si indicat NUMAI la tuse productiva. In caz de tuse seaca, dimpotriva, are chiar efect iritativ intens.
Ce tzi-e si cu pediatrii ashtia...

"La sagesse, c'est d'avoir des rêves suffisamment grands pour ne pas les perdre de vue lorsqu'on les poursuit."


Si eu stiu ca tot pentru tuse productiva se da Ambroxol. Petruta & bb Mihai
http://community.webshots.com/user/gabrielmil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

inseamna ca dr mea e idioata...e a doua sau a treia oara cand imi prescrie. Ultima data era seaca de-a binelea si ambroxolul nu a avut nici un efect. Nici paxeladine, nici nimic altceva.
Doar sarea cea de toate zilele! Si chiar ii faceam masaj si cu nu stiu ce alifie de bebei similara cu cele chinezesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Tot cu sare am scapat si noi de tuse, mai bine decat cu medicamente.

quote:
Originally posted by Marina


Sarea pe piept: incalzesti putina sare grunjoasa intr-o batista, mai invelessti apoi si intr-un prosop si o pui pe pieptul Alexei.Mare grija la temperatura sa nu o arzi. Tb sa fie calda dar nu fierbinte. Mariei ii puneamm seara cand ii dadeam lapte si in max 4 zile cred ca -a trecut!

Marina



Mirela, mamica de Andreiut

Mergi la inceput