scoala fara frecventa

scoala fara frecventa | Autor: ~Mara~

Link direct la acest mesaj

buna,dragii mei.
am si eu o intrebare.daca nu am terminat scoala primara,si am o varsta 23 ani,ce pot eu sa fac?unde sa ma duc ca sa o termin?cat dureaza cursurile?dupa aceea pot sa ma inscriu la un liceu?sau prin pile pot lua direct dilpoma de bac?
merci


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Nu vreau sa fiu rautacioasa sau obraznica sau sa nu crezi ca te judec (Doamne fereste), dar imi permit sa fac doua observatii.

Cred ca ai postat subiectul asta gresit la "Botezuri, nunti, evenimente,....", poate ar fi fost mai indicat la discutii generale, poate acolo se gasesc mai multe persoane sa te indrume corect.

In al doilea rand, ca sa dai bacalaureatul iti trebuie sa termini scoal primara (cls. 1-4), scoala generala, (cls.5-8) si un liceu. Presupun ca tu stii toate astea, dar ma minunez ca ai scris ca nu ai terminat scoala primara (adica cele 4 clase), deci asta insemna ca ti-ar mai trebui cel putin 9 ani de scoala. Nu cumva te refereai la scoala generala neterminata adica opt clase? Asta ar mai fi logic la mesajul tau cand scrii: "dupa aceea pot sa ma inscriu la un liceu?".
Daca nu ai terminat inca clasa a opta cred ca trebuie sa te indrepti spre Inspectoratul scolar, ei te pot indruma cum poti sa termini scoala generala si sa te inscrii la un liceu (am inteles ca nu mai trebuie examenul de capacitate pentru a intra la liceu), dar daca nu ai terminat cele patru clase primare, cred ca-ti trebuie mai multi ani de rabdare pe bancile scolii.

Cand ai timp poate revii cu amanunte si poate se gasesc solutii pentru a avea si tu diploma de bac.

Cat despre chestia cu pilele, nu stiu ce sa zic, eu nu prea sunt de acord cu asa ceva . Diploma aceea iti va putea fi de folos la o angajare sau la facultate mai tarziu, iar asa luata numai pe ochi frumosi, o sa ai multe lipsuri in materie de cunostiinte generale, care iti vor putea pune bete in roate. (Sigur ca sunt multi in Ro care probabil asa au luat bacul, dar eu nu ii felicit ptr. asa ceva, din contra ).

Cu respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Am si eu o intrebare (nu e din rautate): cum ai ajuns declarant vamal daca nu ai terminat scoala generala???

Anda si bebelusa Carina cea nazdravana
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:



MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Fetelor, dar rele mai sunteti!!!
Voi nu stiti conditiile in care a facut ea scoala, nu-i stiti situatia, asa ca nu va mai luati de ea fara motiv.

Daca unele dintre voi au reusit sa termine si facultati, felicitari voua...dar stati un pic si gandi-ti-va, ca poate unii au fost copii rebeli, parintii nu au reusit sa-i tina in frau, si asa nu s-au dus la scoala. Sau, ca situatia materiala nu le-a permis.

De ce va credeti voi superioare, ma intreb. Rusine sa va fie.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)

http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Julia, trebuie sa te interesezi unde se pot face cursurile fara frecventa, pt scoala generala. Apoi, pt liceu. Diploma de BAC nu cred ca o poti lua fara a parcurge, macar ca timp, anii de liceu

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)

http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

...da chiar, cum a ajuns declarant vamal ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

ancuta, nu e nimeni rau...dar cand vezi in profilul ei k e declarant vamal..nu ti se pare putin cusuta cu ata alba? mie asa mi se pare..si daca gresesc..imi cer scuze..dar k fiecare..am dreptul la propria-mi opinie..cum si tu ai dreptul asta...

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Julia eu cred ca tu ai vrut sa spui scoala generala , nu? Cred ca mai multe informatii vei obtine daca te vei duce la un liceu de prin zona ta care are cursuri serale. Cunosc pe cineva care a facut liceul la seral si apoi a dat mai departe la facultate. Presupun ca durata cursurilor serale e la fel ca si a celor normale, adica 4 -4-4 ani. Faza cu pilele la BAC nu mai tine de multisor. Cel mai bine e sa te strofoci tu si sa il iei prin fortzele proprii. Numai bine si spor in ceea ce ti-ai propus!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by ancuta06

Fetelor, dar rele mai sunteti!!!
Voi nu stiti conditiile in care a facut ea scoala, nu-i stiti situatia, asa ca nu va mai luati de ea fara motiv.

Daca unele dintre voi au reusit sa termine si facultati, felicitari voua...dar stati un pic si gandi-ti-va, ca poate unii au fost copii rebeli, parintii nu au reusit sa-i tina in frau, si asa nu s-au dus la scoala. Sau, ca situatia materiala nu le-a permis.

De ce va credeti voi superioare, ma intreb. Rusine sa va fie.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)

http://community.webshots.com/user/Busch_family



Ancutza pastreaza te rog un ton decent!

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

durata cursurilor serale este cu 1 an in plus..
liceu: 9 - 13
facultate: an 1 - 5
putintel mai mult

MirelaV

Mergi la inceput