Cum dezvat copilul sa adoarma leganat?

Cum dezvat copilul sa adoarma leganat? | Autor: adameasca

Link direct la acest mesaj

Luca are 4 luni. Nu vrea sa adoarma decat leganat, de preferinta in brate. uneori mai adoarme in scaunul de masina, sau leganat pe picioare, dar rar... Cum il dezvat de obiceiurile astea? Astazi l-am lasat sa planga pana a adormit, a plans vreo 20 de minute isteric, apoi a obosit si a adormit. credeti ca e o solutie?



http://community.webshots.com/user/adamestii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Si Ilinca mea adormea numai leganata in brate la san, apoi cu biberonul. Cand a mai crescut si a inceput ea sa exploreze, mai intai patul mare si apoi toata casa, nu a mai vrut ea sa stea in brate, se zbate, se chinuie sa scape sa o ia din loc. Asa ca dupa ce ma chinui sa o tin si sa o linistesc in brate, si nu am succes, o pun in patul ei unde scanceste putin, se mai foieste putin si adoarme cand isi gaseste suzeta si si-o baga in gura.
Poate ai noroc sa se dezvete singur, oricum se va dezvata cand va fi mai mare si nu-l vei mai putea tine.

http://www.babiesonline.com/babies/i/ilinca
http://community.webshots.com/user/danaf123

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi c spune:

pe la 7 luni a inceput sa-mi fie foarte greu s-o mai adorm pe picioare. nu statea, se rostogolea tot timpul si dupa o ora de leganat ea dormea 30 de minute.pentru ca se trezea des si plingea, o mai puneam si in timpul noptii pe picioare . m-am hotarit brusc: de azi n-o mai pun pe picioare. ce-o sa pierd, 2-3 nopti de somn? oricum nu dormeam prea bine... a plins, s-a scincit dar intr-un final a adormit.ne-am chinuit citeva nopti dar in 2-3 zile am rezolvat problema. si de atunci adoarme singura . o pun in patut, sting lumina si plec. in 10 minute maxim, doarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna maria spune:

La 4 patru luni e destul de mic,dar poate e mai bine sa incepi acum.Cam asta ar fi solutia,sa-ti iei inima in dinti si sa rezisti la plinsul bb-ului,pt.ca nu va fi asa mereu,odata tot va invata sa adoarma singur.
Si la noi este o problema,dar numai ziua:adoarme inca in carut la 1 an si 2 luni;si eu am leganat-o in brate,la fel,numai ziua pina pe la un an,dar imi era asa de draga si ma simteam bine si cred ca si ea,nu?Acum sunt gravida din nou,am intarcat-o acum doua saptamini,fortat,am lasat-o sa plinga pina adoarme(seara adormea la sin)si a fost greu in prima noapte,dupa care din a patra noapte a inceput sa adoarma fara ajutor.A mai ramas de dezvatat de carut ziua,dar am zis ca o mai las citeva zile sa nu fie prea devreme(plins dupa plins)si am sa o las pina nu mai poate ea de oboseala,apoi o pun pe pat si ma pun linga ea,sa vedem cum reusim.Oricum fetita mea e intelegatoare si dornica de somn,asa ca la inceput va fi greu.
Sau mai poti sa-i dai o jucarie in patut poate se ia cu ea...cine stie!Bafta oricum!

Teodoreiin 13 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Daca vrei sa renunti la adormitul pe picioare, fa-o de acum.Renunta si lasa-l sa planga .Azi putin, maine putin mai mult...si tot asa.
Daca nu reusesti acum cand va fi mai mare si efectiv nu-l vei mai putea legana...o sa-ti fie fff greu...pt ca atunci sigur va face o criza de isterie.Nu toti copiii renunta singuri la leganat.Asa ca...mai bine sa previi decat sa "tratezi"...

Toate cele bune si somnic usor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

poate incerci sa-l adormi in carut, plimbindu-l prin casa


SIMONA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

baga-ti degetele sau vata in urechi, fa maruntel prin casa, da cu aspiratorul, spala geamuri, orice, numai rezista tentatiei de a lua copilul sub scuza: "De data asta doar, ca a plans asa mult!"
Copii pot face adevarate crize de isterie, pot chiar sa si vomite din cauza asta, dar stai linistita, e doar o forma de santaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Nu stiu eu nu l-as lasa sa planga asa mic. Multi medici zic ca pana la 6 luni crizele de plans sunt reale: o nevoie o neliniste...nu un santaj. Puiul meu era initial tare mic si dormea mult...era o problema sa o trezim sa manance...apoi cand manca tot dadea afara... deci pana la trei luni a stat mult in brate... si evident cand toate au fost regula...voia la fel. Nu am avut inima sa o lasam sa planga asa ca vreo cateva saptamani o puneam in patut..dadeam drumul la o jucarica cantatoare, lasam usa deschisa sa se vada raza de lumina si cum plangea, veneam langa ea ii vorbeam, mangaiam, dar nu o luam in brate. Initial nu-i placea, dar incetul cu incetul nu a mai plans si nici ea nici noi nu am capatat sentimentul ca o parasim. Evident ca lasat sa planga adoarme, dar adoarme de epuizare.
Acum are sase luni si jumatate si daca plange cand o pun in patut inseamna ca-i e inca foame. Daca are burticuta plina totul e ok. O punem in patut, o bagam in sacotei, dam drumul la jucarica, cantam un minutel cu jucarica o mangaiem si noapte buna... si mai palavrageste vesela pe limba ei pana adoarme... si suntem fericiti cu totii.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Willa spune:

daca nu ai cumva un motiv absolut obiectiv pt care sa nu il mai adormi in brate (probleme cu spatele, serioase), nu il lasa sa planga necontrolat... citeste tot ce vrei in materia asta pe internet: la varsta asta nu stiu sa simuleze nefericirea, sa planga adica. asa ca dc plange, exista un motiv: foame, sete, frig, cald, oboseala excesiva, plictiseala sau teama, nesiguranta, COLICI.
dc pt primele patru remediul este evident, pt toate celelalte singurul lucru pe care il poti face este sa fii alaturi de el. este cel mai bun "bagaj" pt viata, sa-i dai incredere ca e iubit, ca te intereseaza nevoile lui. la urma urmelor, colicii nu inseamna automat dureri de burtica, nu se stie de fapt ce sunt, si de aceea doctorii recomanda ca metode de adormit copii care plang aparent fara motiv: leganatul usor in brate (pe genunchi nu e prea sanatos pt copil, il poti zgudui prea tare, cu efecte dezastruoase asupra sanatatii copilului), cantatul (orice, oricum, importanta este vocea ta), cititul de povesti in surdina, muzica linistitoare, plimbatul in carut sau cu masina, aplicarea unui prosop fierbinte pe burtica peste hainute.
incearca toate astea, si nu renunta inca sa-ti tii copilul cat mai mult aproape... ce va intelege altfel? va tacea, da, dar asta pt ca va intelege ca la plansul lui nu vine mama, nu o intereseaza?
asa, ca sa-ti ridic moralul, sa-ti povestesc despre niste prieteni care luni de zile au batut toate drumurile din jurul bucurestiului pe distante de 100 km, pt ca numai in masina dormea puiul. traiesc toti trei acum, si sunt bine fericiti, un copil fericit si cuminte, cu niste parinti adevarati.
Bianca si bb Iulia Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Multumesc pentru raspunsuri! Treaba cu adormitul in carut nu merge, am incercat.

Si eu ma gandeam ca nu e chiar ok sa-l las sa planga, dar alta metoda mai buna nu stiu... Clar nu plange de colici, sete, foame, cald, etc. poate doar de oboseala, dar celelalte motive enumerate de illa sunt excluse, il apuca nervii doar cand e obosit si vine ora de somn... De pilda azi a adormit prima oara plangand, a doua oara mancand, a treia oara la plimabre, si probabil a patra oara la biberonul de seara.

Nici nu stiu ce e mai bine, dar ma gandesc ca daca nu-l dezvat acum mai tarziu o sa fie mult mai greu... Nu ma deranjeaza foarte tare sa-l adorm in brate, cu toate ca e greu (are deja 7.500 kg), dar operatiunea nu dureaza mult.

Sa vedem maine ce va fi...

Oricum, mai astept sugestii.



http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput