Cum se depun actele pt divort?

Cum se depun actele pt divort? | Autor: cgabriela

Link direct la acest mesaj

Stiu ca este un subiect foarte trist, dar casnicia surorii mele s-a terminat , dar legal inca nu. Cum se procedeaza depunerea ctelor de divort, de mutat s-a mutat de o saptamana la parinti, nu au copii, nu au bunuri in comun , Nu mai au NIMIC. "Sotul" este de acord cu divortul "verbal" dar sa se descurce singura "legal" CUM se procedeaza? Ce paci trebuie sa urmeze si sunt ceva formulare tipizate? Dar daca el nu se prezinta (cica pleaca joi din tara) ce se intampla, cam cat timp dureaza totul.
Merci

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Face o cerere de desfacere a casatoriei cu acordul ambelor parti. Cererea trebuie semnata de ambii soti, trebuie sa se arate ca amandoi sotii sunt de acord si ca nu exista bunuri comune si nici copii rezultati din aceasta casatorie si se adreseaza Presedintelui Judecatoriei de care apartin cei doi (judecatoria din raza de domiciliu) si se depune la judecatorie. Se anexeaza certificatul de casatorie in copie.
Parerea mea e ca nici nu au nevoie de avocat. Dupa ce depun cererea li se da un termen si la acel prim termen vor spune ca se reprezinta fiecare in nume personal (nu au avocat). Sa se inarmeze cu rabdare ca de regula judecatorii mai dau un termen de gandire (ca poate se razgandesc), dar niciodata o cerere depusa cu acordul ambilor parteneri nu este respinsa.

Anca si bebelina Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

In mare parte ti-a raspuns Anca doar ca cererea trebuie insotita de taxa de timbru (342.000 daca nu ma-nsel), timbru judiciar de 3000 si certificatul de casatorie in original(va ramane la dosar si se face mentiune pe marginea lui.Daca partile sunt de acord, a trecut mai mult de 1 an de la incheierea casatoriei, se prezinta amandoi la termen, cu buletinele de identitate si se poate termina la primul termen.Daca se prezinta numai ea, in calitate de reclamanta, cu siguranta i se va cere cel putin 1 martor sau chiar doi.Asta presupune cel putin 2-3 termene x circa 3 sapt, cu conditia sa fie indeplinite si actele de procedura.

Mergi la inceput