Culoarea ochilor...

Culoarea ochilor... | Autor: Mirunaa

Link direct la acest mesaj

Mamicilor, cand se definitiveaza culoarea ochilor la bebelusi?Cam la ce luna?
rares are 7 luni si are ochii albastri-albastri.Eu sunt bruneta cu ochi caprui iar tatal(sotul) are ochii caprui-verzui.Soacra mea are ochi albastri, credeti ca am sanse sa ramana asa?

Imi doresc mult sa aiba ochii albastri pt ca mama mea pe cand traia isi dorea un nepotel cu ochi albastri!

Stiu ca important e sa fie sanatos...dar de ce sa nu fie si sanatos si cu ochi albastri?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Pai daca la 7 luni zici ca ii are albastri-albastri sint sanse sa-i ramina asa. La noi eu am okii verzui, sotul caprui iar fetita ii are albastrii ca soacra-mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_b spune:

Eu si sotul meu avem ochii verzi-albastri,tatal meu are ochii albastri,senin de albastri.Robert are 8 luni si are ochii albastri,eu sper sa-i ramana asa ca ai lui bunica-su!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danais spune:

Cred ca sunt sanse mari sa ramana cu ochi albastri, daca zici ca acum, la 7 luni ii are albastri-albastri. Mititica mea la noua luni avea ochii cenusii-verzi, o frumusete (semanau cu ochii soacrei mele) si doctorul mi-a spus ca probabil asa o sa ramana, pt ca in jur de 9 luni se definitiveaza culoarea.

Da' de unde, la un an si-un pic cat are acum, are ochii caprui ca ai lui taica-su . Daca insa piticul are ochii de un albastru limpede, clar, zic eu ca asa raman. Si prietena mea are un baietel de un an si o luna cu ochi albastri-albastri, culoarea definitivandu-se pe la 6 luni (doctorul i-a zis ca albastrul se definitiveaza mai repede).

Sa-ti traiasca prichindelul, sa creasca mare, destept si sanatos, si cu ochi albastri sa fure inima fetelor.

Daniela si Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

eu stiu ca, culoarea se definitiveaza intre 3-6 luni, adica la 3 stii culoarea de baza si apoi la 6 stii si nuanta, dar nuanta se mai poate schimba usor, dar culoarea de baza la bebelusul tau e sigur albastru, deci dorinta mamei tale s-a implinit. Noi mamicile cu bebelusi de 2-3-4 luni, am observat schimbarea de la 2-3 luni, la 3 luni fiecare putand zice ce culoare de ochi are bebe, prima data din cei cu ochii albastrii la nastere li s-a facut caprui la 2 luni, unii la 3.

pupici,


allya si alex
http://community.webshots.com/user/allyalex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

cristi al meu ii are albastrii exact ca in ziua in care a venit pe lume.Eu am ochii verzi ,iar sotul caprui ,dar cristii ii are la fel cu ai bunicii mele .Deci pot ramane si culoarea pe care a avut-o la nastere.Va dati seama ca m-am bucurat enorm



Roxy si Cristi cel vorbaret

huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaelena spune:

eu stiu ca aproape de 9 luni s+au chiar un an .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Noi totzi avem ochi caprui (si sotul cu fam lui si eu cu fam mea, numai bunica mea are ochi albashtri)... Julian a avut ochi albastri ca cerul senin pana la 8 luni shi aproape 2 saptamani shi dupaia in doar o saptamana sua facut caprui... fu ce ciuda imi este. Dar nu asta conteaza, nu... important este sa fie sanatoshi micutzi nostri.
Sanatate la toata lumea shi la totzi bebei!
Gabbriela & Julian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuta spune:

Si Alexandra mea s-a nascut cu ochii albastri si asa au ramas.
Eu am ochi albastri si sotul - verzi.
Pediatra ne-a spus ca ochii bebelusilor se pot schimba pe parcursul primului an, dar in general bebeii care s-au nascut cu ochi albastri rar isi schimba culoarea ochisorilor.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Copiii mei cei mari s-au nascut cu ochii albastri si asa i-au avut pina pe la 3 ani dupa care s-au schimbat ...Andra are ochi verzi-gri si Andrei are ochii albastru-gri...deci nu au ramas albastrii.
Eu am ochii verzi si sotul caprui,insa mama mea si bunica mea au ochii albastri.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Fetelor va multumesc!
Bebei sanatosi sa avem.

Toate cele bune!

Mergi la inceput