Cetatean roman cu domiciliul in strainatate?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns super-lia spune:



hai sa va bulversez si eu putin...

Eu m-am casatorit in Romania cu cetatean american. Dupa casatorie mi-am schimbat si buletinul si pasaportul pe care m-i sa pus viza de sedere pe doi ani de zile. Buletinul nu m-ia fost luat. Dupa un an de zile am fost in vacanta si am cumparat o propietate, am folosit buletinul si nu mi-a fost luat (anul 2003).

Acum intrebarea mea:

Eu in 2005 vreau sa ma mut in Ro pentru cativa ani. Am inteles ca persoanele care au locuit pe teritoriul altei tari pentru o perioada anume ... nu-mi aduc aminte exact... vor fi scutite de taxele vamale. Acum daca cineva a trecut printr-o asemenea situatie imi poate explica ce se intampla odata cu repatrierea?
1. M-i se ridica pasaportul in care probabil o sa am viza de sedere? In acest caz viza se transfera pe celalat pasaport?
2. Probabil statutul meu aici o sa fie de rezident permanent (fiind casatorita cu cetatean american)dar faptul ca nu o sa am cei trei ani ceruti de ei nu o sa pot aplica pentru cetatenie. Daca ma repatriez m-i se anuleaza dreptul de a ma reintoarce si a locui pe teritoriul statelor unite?





mamica fericita a unui baietel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by super-lia
2. Probabil statutul meu aici o sa fie de rezident permanent (fiind casatorita cu cetatean american)dar faptul ca nu o sa am cei trei ani ceruti de ei nu o sa pot aplica pentru cetatenie. Daca ma repatriez m-i se anuleaza dreptul de a ma reintoarce si a locui pe teritoriul statelor unite?
mamica fericita a unui baietel!



Lia, dar care este statutul tau actual? nu esti rezident in America? ai Alien Card/Permanent Resident Card si SSN? la casatoria din Ro cu sotul tau american n-ai primit automat dosarul pentru INS in care aveai si permanent rezident card pentru 2 ani de zile? dupa 2 ani, viza se transforma in permanent rezident pentru 10 ani, la cerere. iar dupa 3 ani de la casatorie, poti sa aplici pentru (dubla) cetanie.
stiu ca trebuie sa anunti INS la iesirea din tara pentru o perioada mai lunga de 6 luni sau in caz de repatriere temporara. dar ma indoiesc ca poti pierde statutul de rezident permanent, caci vei fi in continuare casatorita cu sotul tau, cetatean american. cel mai bine este sa intri pe siteul lor (INS) si sa citesti conditiile.
despre partea romana nu stiu nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

quote:
Originally posted by super-lia



hai sa va bulversez si eu putin...

Eu m-am casatorit in Romania cu cetatean american. Dupa casatorie mi-am schimbat si buletinul si pasaportul pe care m-i sa pus viza de sedere pe doi ani de zile. Buletinul nu m-ia fost luat. Dupa un an de zile am fost in vacanta si am cumparat o propietate, am folosit buletinul si nu mi-a fost luat (anul 2003).

Acum intrebarea mea:

Eu in 2005 vreau sa ma mut in Ro pentru cativa ani. Am inteles ca persoanele care au locuit pe teritoriul altei tari pentru o perioada anume ... nu-mi aduc aminte exact... vor fi scutite de taxele vamale. Acum daca cineva a trecut printr-o asemenea situatie imi poate explica ce se intampla odata cu repatrierea?
1. M-i se ridica pasaportul in care probabil o sa am viza de sedere? In acest caz viza se transfera pe celalat pasaport?
2. Probabil statutul meu aici o sa fie de rezident permanent (fiind casatorita cu cetatean american)dar faptul ca nu o sa am cei trei ani ceruti de ei nu o sa pot aplica pentru cetatenie. Daca ma repatriez m-i se anuleaza dreptul de a ma reintoarce si a locui pe teritoriul statelor unite?





mamica fericita a unui baietel!







Ca sa te poti repatria este necesar sa ai stabilit domiciliul in strainatate, adica sa posezi in pasaport celebra stampiluta de "cetatean roman cu domiciliul in strainatate".Deci nu este suficient sa ai domiciliul fizic in strainatate, trebuie sa ai domiciliul legal in strainatate ca sa te poti repatria.Iar ca sa ai domiciliul legal in strainatate, trebuie sa-ti apara aceasta mentiune in pasaport.
N-am inteles de ce spui ca trebuie sa predai pasaportul.Pasaportul romanesc nu trebuie sa-l predai atata timp cat esti cetatean roman.Chiar si in caz de preschimbare de pasaport,ti se permite sa-ti pastrezi pasaportul vechi pana cand autoritatile americane iti aplica viza in noul pasaport.
Despre partea americana nu stiu sa-ti spun.


Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by viorela hoff

Hallo Peca,
Eu am primit viza de sedere pe 2 ani dupa ce ne-am casatorit aici in Germania si stiam ca cetatenia o voi primi dupa 5 ani, in nici un caz dupa 3!
Pana la urma toata treaba este ca eu sa-mi schimb numele de fata de pe pasaport, de-aia trebuie sa schimb passul si odata cu asta sa-mi fac si domiciuliul.
problema e cu viza de sedere pe 2 ani pe care o am pe pasaport si mi-e frica sa nu raman fara ea! haha!
Si daca raman cu pasaportul asta pana imi expira toate vizele si stampilele, credeti ca mi se va intampla ceva?
Distractiv este ca in German sunt Frau Ho... peste tot iar in Ro D-soara Pa...
Tot nelamurita Viorela
P.S. Cred ca v-am dat mult de furca cu subiectul asta,
Mii de Bussi




Viorela si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. Am buletinul - inca - si toate actele pe numele vechi. Pasaportul e pe numele vechi si viza de sedere de trei ani este tot pe numele din pasaport, adica numele de fata.
Caraghios este insa ca am inceput sa ma inregistrez peste tot cu noul nume, permisul de munca il am pe noul nume.

Stiu ca am intrebat la Ausländersmat ce fac daca imi schimb pasaportul si aiurita aia de acolo (nu am avut incredere in ea cu toate ca era tare draguta) mi-a spus ca nici o problema vin inapoi si mi-o pune si pe noul pasaport.
Aveti idee asa este????

Cat despre transcrierea casatoriei in tara - deci presupun implicit schimbarea pasaportului pe noul nume - am citit undeva (parca pe site-ul asta dat de cineva) ca ar trebui facuta in termen de 6 luni. De ce?? Asa este??? Sau am inteles eu aiurea?

Si acum intrebare: ca cetatean roman cu domiciliul in strainatate, am voie de ex. sa aduc numai o singura masina in tara si numai la repatriere? Cu bunurile la fel? Sau pot sa-mi cumpar pe parcurs anumite lucruri si sa le duc in tara in timp? As vrea sa-i cumpar nepotelului meu un calculator si unele chestii electronice si poate mai tarziu , cine stie, o masina, dar fara sa am de gand sa ma intorc in tara decoamdata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

quote:


Stiu ca am intrebat la Ausländersmat ce fac daca imi schimb pasaportul si aiurita aia de acolo (nu am avut incredere in ea cu toate ca era tare draguta) mi-a spus ca nici o problema vin inapoi si mi-o pune si pe noul pasaport.
Aveti idee asa este????

Si acum intrebare: ca cetatean roman cu domiciliul in strainatate, am voie de ex. sa aduc numai o singura masina in tara si numai la repatriere? Cu bunurile la fel? Sau pot sa-mi cumpar pe parcurs anumite lucruri si sa le duc in tara in timp? As vrea sa-i cumpar nepotelului meu un calculator si unele chestii electronice si poate mai tarziu , cine stie, o masina, dar fara sa am de gand sa ma intorc in tara decoamdata.






Da, primesti fara nici o problema viza in pasaportul nou.La mine a durat 10 minute.
Ca sa-ti poti duce bunurile personale in Ro cu scutire de taxe vamale, trebuie sa te repatriezi.Deci nu-ti poti mentine domiciliul in strainatate si sa duci in tara doar bunurile, trebuie sa te intorci si tu cu ele.
Prin repatriere poti sa-ti duci in Ro (cu scutire de taxe vamale) doua masini, pe care trebuie sa le fi avut in proprietate cu cel putin 6 luni inainte de a te repatria.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Si eu sunt in aceeasi situatie, chiar intentionez zilele astea sa ma interesez la consulat ce trebuie sa fac si am sa va zic si voua raspunsul. Eu am pasaport/buletin/permis auto pe numele de fata iar cartea de rezidenta pe 5 ani pe numele nou. Nu am nici o stampila pe pasaport. La noile acte care mi le-am facut aici am declarat firesc noul nume si noul domociliu aici. Pina acum nici o problema ca in pass figura altceva. Am sa intreb si care sunt conditiile de dobindire a pass romanesc pt copilul meu. El acum are deja pass german unde scrie ca e cetatean german si mi s-a spus ca are dreptul la cele 3 cetatenii:germana, romana si italiana(sotul are cetatenie si pass italiene fiind rezdent permanent in germania-si el si tatal lui sunt nascuti aici dar toata fam nu a renuntat la cetatenia italiana).Am crezut ca nu e asa de complicat dar vad ca sunt ceva probleme in eliberarea pasapoartelor de catre consulatul de aici. Nu mi se pare normal. Sotul isi schimba pass italian aici la cosulatul italian din hamburg fara nici o problema, ca fapt divers el nu a fost niciodata in italia!Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

quote:
Originally posted by conchita


Lia, dar care este statutul tau actual? nu esti rezident in America? ai Alien Card/Permanent Resident Card si SSN? la casatoria din Ro cu sotul tau american n-ai primit automat dosarul pentru INS in care aveai si permanent rezident card pentru 2 ani de zile? dupa 2 ani, viza se transforma in permanent rezident pentru 10 ani, la cerere. iar dupa 3 ani de la casatorie, poti sa aplici pentru (dubla) cetanie.
stiu ca trebuie sa anunti INS la iesirea din tara pentru o perioada mai lunga de 6 luni sau in caz de repatriere temporara. dar ma indoiesc ca poti pierde statutul de rezident permanent, caci vei fi in continuare casatorita cu sotul tau, cetatean american. cel mai bine este sa intri pe siteul lor (INS) si sa citesti conditiile.
despre partea romana nu stiu nimic.




Conchita
iaca ca bulversez la randu-mi tot subiectul, scuze dar voiam sa te intreb unde anume la INS pot gasi informatii despre situatia descrisa de tine...
Daca poti sa-mi dai amanunte ti-as fii foarte recunoscatoare ..
Eu sunt casatorita cu un cetatean american, si am plecat de mai mult de 6 luni din USA, cu un Green Card expirat dar cu o extensie de 1 an. Acum trebuie sa ne intoarcem acolo ca sa-mi clarific situatia si ma intreb daca nu o sa am probleme ca am stat mai mult de 6 luni departe de teritoriul US.
E cam incurcata treaba, sper sa intelegi despre ce e vorba

Cat despre problema cetateniei pot spune asa: sotul meu are si cetatenie americana si romana, nu are BI in RO (la ce i-ar trebuie de altfel?) si calatoreste cand cu pasaportul roman cand cu cel american. In caz de repatriere ar avea reducere la taxa vamale si atunci cand vine in Ro poate introduce in tara obiecte electronice fara sa plateasca TaxeVamale (daca sunt ale lui). Astea ar fi avantajele. Dezavantaje.. nu cunosc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by adriana
Conchita
iaca ca bulversez la randu-mi tot subiectul, scuze dar voiam sa te intreb unde anume la INS pot gasi informatii despre situatia descrisa de tine...


aici, ca s-a mutat siteul:
http://uscis.gov/graphics/index.htm

quote:
Daca poti sa-mi dai amanunte ti-as fii foarte recunoscatoare ..
Eu sunt casatorita cu un cetatean american, si am plecat de mai mult de 6 luni din USA, cu un Green Card expirat dar cu o extensie de 1 an. Acum trebuie sa ne intoarcem acolo ca sa-mi clarific situatia si ma intreb daca nu o sa am probleme ca am stat mai mult de 6 luni departe de teritoriul US.
E cam incurcata treaba, sper sa intelegi despre ce e vorba


inteleg, dupa mintea mea, ar trebui sa faci aplicatie pentru reinoirea cardului de permanent resident, este vorba de aplicatia I90, poti sa o descarci de pe siteul dat (daca nu ai Acrobat Reader iti ofera ei posibilitatea sa downloadezi -mama ce cuvant am scos :)) ) , unde scrie ca e valabila cand iti expira/ti-a expirat cardul respectiv.
de obicei, exista birouri INS in mai toate orasele, deci cu un telefon la ei afli si mai bine ce trebuie sa faci, cum anunti si ce acte ai nevoie in situatia ta. cred ca si un email ar fi okay.
daca ajungi in situatia sa ai nevoie de un reprezentant legal, vezi ca tot pe siteul INS gasesti o lista cu organizatii care ofera asistenta gratuita:
http://www.usdoj.gov/eoir/probono/states.htm
probleme nu se creeaza daca stai mai mult de 6 luni in afara USA, ci daca nu anunti INS cand pleci pentru o durata extinsa, asa stiam, dar mai bine verifica pe siteul oficial.

cat despre situatia Liei, daca nu are inca permanent resident card, poate aplica prin I-751 pentru conditional resident status pentru primii doi ani dupa casatorie. desi ma indoiesc ca are nevoie, in casatoriile cu cetateni americani in afara USA, sotiile primesc automat green cardul. am descoperit ca alta e situatia cand casatoria are loc in USA, sunt mai multi ani de asteptare pana si pentru acel green card.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Putzin pe dinafara sau poate nu kiar,am sa va spun shi eu ceva:abia m-am intors din Romania,unde pe linga alte problemutze ce necesitau o rezolvare,am insistat sa-i fac fetitzei mele shi pashaport romanesc.Nu va spun shi de cite obstacole m-am lovit,de cita lipsa de informare,nesimtzire shi citzi NU SHTIU am primit raspuns kiar de la cei ce ar trebui sa aiba raspunsuri la mai toate intrebarile mele,ci va spun ca dupa mai bine de o luna(timp in care am facut shantz casa-serviciul pashapoarte din Nicolae Iorga de 2-3 ori pe zi)am obtzinut finalmente pashaportul individual romanesc pentru tero-chan.Acum shtitzi care-i problema?Naomi este nascuta aici,are dubla cetatzenie,are ambele certificate de nashtere (japonez+romanesc)shi un singur domiciliu stabil,aici in Japonia.Cu toate ca am specificat asta shi in cererile depuse,am precizat shi ambilor comandantzi la care am intrat in audientze shi in certificatul ei de nashtere romanesc scrie clar acelashi lucru,in pashaportul romanesc al Naomiei scrie negru pe alb in dreptul domiciliului:BUCURESTI.Oare mai exista vreo persoana care sa reprezinte legea shi sa ma lamureasca shi pe mine cum sta treaba cu statutul de cetatzean roman cu domiciliul in strainatate???



Eddy & Antonia Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Eddy, regula este aceasta: copilul urmeaza domiciliul mamei.Deci, daca in pasaportul tau figureaza Bucuresti ca localitate de domiciliu (chiar daca tu locuiesti acum in Japonia),atunci si Naomi are domiciliul in Bucuresti dpdv al autoritatilor romane.Aberant, dar asta-i legea!


quote:
Originally posted by EDDY

Putzin pe dinafara sau poate nu kiar,am sa va spun shi eu ceva:abia m-am intors din Romania,unde pe linga alte problemutze ce necesitau o rezolvare,am insistat sa-i fac fetitzei mele shi pashaport romanesc.Nu va spun shi de cite obstacole m-am lovit,de cita lipsa de informare,nesimtzire shi citzi NU SHTIU am primit raspuns kiar de la cei ce ar trebui sa aiba raspunsuri la mai toate intrebarile mele,ci va spun ca dupa mai bine de o luna(timp in care am facut shantz casa-serviciul pashapoarte din Nicolae Iorga de 2-3 ori pe zi)am obtzinut finalmente pashaportul individual romanesc pentru tero-chan.Acum shtitzi care-i problema?Naomi este nascuta aici,are dubla cetatzenie,are ambele certificate de nashtere (japonez+romanesc)shi un singur domiciliu stabil,aici in Japonia.Cu toate ca am specificat asta shi in cererile depuse,am precizat shi ambilor comandantzi la care am intrat in audientze shi in certificatul ei de nashtere romanesc scrie clar acelashi lucru,in pashaportul romanesc al Naomiei scrie negru pe alb in dreptul domiciliului:BUCURESTI.Oare mai exista vreo persoana care sa reprezinte legea shi sa ma lamureasca shi pe mine cum sta treaba cu statutul de cetatzean roman cu domiciliul in strainatate???



Eddy & Antonia Naomi





Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput