Criza barbatului la 40 de ani; mit sau realitate

Criza barbatului la 40 de ani; mit sau realitate | Autor: tlaura

Link direct la acest mesaj

Sunt un pic bulversata, deprimata si ingrijorata. Si sufar. Sufar din cauza ca i se intampla unei cunostinte dragi mie.
Tocmai am vorbit cu ea la telefon si mi-a povestit prin ce trece de 2 luni incoace. Sotul ei de 43 de ani, sot model pana acum, o inseala, are o aventura. Mie tot nu-mi vine sa cred, pentru ca dupa cum am spus, era un sot de nota 10, si aveau o casnicie de invidiat. Nu este genul macho si niciodata nu i-a dat motive de ingrijorare. Au 2 copii de 14 respectiv 9 ani, iar relatia lor era foarte solida si bazata pe incredere. Si acum, cand ea a descoperit ce se intampla, a discutat cu el si a recunoscut. I-a promis ca nu o sa o mai vada pe respectiva, dar bineinteles ca nu s-a tinut de cuvant. La a doua discutie, cand ea l-a amenintat cu divortul, el i-a spus ca nu stie ce se intampla, pur si simplu nu o iubeste pe cealata, dar exista o atractie pe care n-o poate controla, si sa-i lase un timp sa se poata rupe de ea. Faza e ca si el e la prima aventura (eu cred asta), si chiar nu stie cum o sa se termine pana la urma. Nici nu vrea sa auda de divort, pt. ca isi iubeste sotia, dar situatia il depaseste.
Ea mi-a cerut mie sfatul, m-a intrebat cum cred ca o sa se termine toata povestea. Bineinteles ca nu am stiut ce sa-i raspund. Desi am mai intalnit cazuri, care s-au terminat cu happy-end, si chiar acum vre-o 3 ani, eu cu ea, dezbateam cazul unei colege de-a noastra (pe vremea aceea eram colege de servici, acum am ramas prietene, nu ne vedem prea des, dar la o adica ne ajutam reciproc), care colega, trecea prin aceeasi faza; barbatul ei, la 40 de ani si 2 luni, a luat-o razna. Acum eu sunt ingrozita, pentru ca al meu sot se apropie de 40, si ma intreb daca aceasta este o regula cu mici exeptii, sau sunt doar exeptii. Si nu sunt singurele cazuri pe care le cunosc; la unele sotiile au aflat, in alte cazuri nu, dar stia tot blocul.(sau se faceau ca nu stiu).
A trecut cineva prin asa ceva? Ce se intampla, cum trebuie abordata problema? Culmea e ca se intampla, cel putin in cazurile pe care le cunosc eu, cu barbati de care nu ai zice ca pot face asa ceva, la care nu te astepti.
Eu am postat subiectul cu acordul cunostintei mele, pentru ca nu stiu ce sfat sa-i dau, si cum s-ao incurajez. I-am spus ca el o iubeste, si sa treaca cu vederea, sa aiba rabdare, si ea m-a intrebat ce as face eu. Sincera sa fiu, nu stiu. Pentru mine exista 3 lucruri pe care nu le-as accepta de la sotul meu: sa bea, sa dea in mine, sau sa ma insele. Asa ca nu stiu cum as reactiona. Cand esti pus in situatie, nu e la fel de usor sa treci la fapte. Astept sa-mi spuneti voi, daca stiti cazuri sau a-ti trecut prin ele, cum se poate iesi din situatie, cum se poate depasii asa ceva.
Multumesc pentru rabdare si pentru eventualele raspunsuri.
Numai bine!

Laura, mama lui Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

uite aici explicatii,din pacate sint in fr
http://www.croixsens.net/mariage/crisedelaquarantaine.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Imi pare rau ca nu-ti pot da decat cateva linkuri;sper sa va ajute:
http://www.ivillage.com/topics/relation/0,,166975,00.html
http://www.midlife-men.com/
http://www.midlifewivesclub.com/
Succes si rabdare prietenei tale!



Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Mda, ii apuca asa un fel de groaza ca n-or sa mai fie placutzi femeilor, ca imbatranesc si atunci vor o dovada a faptului ca inca mai sunt in stare sa cucereasca o femeie, sa... . E foarte trist si dureros si nu stiu ce sfat sa-ti dau. Poate cineva de specialitate. Criza asta, dupa cate stiu eu, se intampla si la femei, nu numai la barbati. Dupa cate stiam, barbatzii cauta femei mult mai tinere decat ei.
Mult succes si rabdare prietenei tale!

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Fetelor, multumesc pentru adrese, asta nu mi-a dat prin cap, sa caut ceva pe internet. Sper sa-i fie de folos, si sa depaseasca momentul.
Da, Lorelei, ai dreptate, dar pentru noi e taaaare dificil.
Numai bine

Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Laura eu nu cred ca se poate generaliza: toti barbatii cand ajung la varsta de 40 de ani simt nevoia sa aiba o aventura. Imi pare rau pt situatia prietenei tale, dar nu cred ca tu ar trebui sa iti faci probleme. Aici depinde de fiecare barbat in parte. Poate gresesc, dar eu cu putina mea experientza in ceea ce priveste un cuplu am ajuns la concluzia ca atata timp cat exista iubire, comunicare si idei, un cuplu nu ajunge niciodata la probleme de genul asta. Poate ca, aceasta criza despre care vb noi nu e decat un fel de "razvratire" a barbatului impotriva unei monotonii, platitudini zilnice. Poate ca vrea sa isi demonstreze insusi ca inca mai e capabil sa iubeasca, sa TRAIASCA asa cum o facea in "tineretze". Poate gresesc, nu stiu nici eu, dar vad ca cele cateva idei si principii pe care le am, m-au ajutat sa am o relatzie sanatoasa si frumoasa timp de 4 ani.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Raluca, din pacate aceasta criza este extrem de des intalnita. Eu nu cred ca depinde de natura relatziei daca barbatul are "crize" sau nu, ci de barbat insushi. Teama de a imbatrani e omeneasca, unii sunt mai puternici si o inving, altzii sunt mai slabi. Natura relatziei poate ajuta, dar nu e hotaratoare. Ca in cazul prietenei Laurei. Esti asa de tanara... Iti doresc sa fii la fel de fericita cu sotziorul tau si cand vetzi ajunge la 40 de ani!
Si tuturor doresc la fel

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

unii barbati au criza aceasta inainte de a ajunge la 40..din pacate .Multa putere de intelegere prietenei tale, Laura.

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'
Iubi, mamica cu burtica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia spune:

Am sa va povestesc despre cumnatul meu care are 40 de ani. El este profesor de matematica, un tip prezentabil, dragut si nu-si arata varsta deloc. Daca il vezi zici ca-i student.
A intrat in aceasta criza, care am inteles ca la unii se manifesta prin betie, la altii prin inselatul sotiilor iar la el culmea a devenit foarte credincios; chiar habotnic. Merge la biserica in fiecare duminica si in fiecare zi de sarbatoare, tine toate posturile si se roaga la lumina lumanarii in fiecare seara la anumte ore. Sotia lui nu se mai vopseste nu se mai imbraca in pas cu moda si el refuza tot ce este modern. Nu vrea masina de spalat fiindca zice ca poate spala si cu mana si refuza tot ce este modern fiindca zice el ca lucrurile acestea te indeparteaza de la morala crestina. Tot in urma acestei crize s-a hotarat sa faca si cel de-al doilea copil si zice ca daca Dumnezeu ii va da mai multi copii ei ii vor face cat or fi fiindca orice metoda contraceptiva nu este admisa de religie. Ce sa va spun ca nu iese din casa decat la serviciu si dupa cumparaturi. pe sotie a facut-o sa nu mai aiba nici un pic de personalitate dar ea accepta si singura ei preocupare este gospodaria, neavand nici o activitate de relaxare. La fel si fetita lor este educata in acelasi spirit; la ei in casa nu mai sunt nici televizor nici radiou.
Deci am inteles ca orice barbat trece prin acesta criza, dar nu la toti se manifesta in acelasi mod. Depinde de om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Din pacate, da, exista aceasta criza a varstei la unii barbati !
Barbati ce simt nevoia sa fie liberi, independenti, fara obligatii si raspunderi.

Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Mai fetelor, intrebare: da cat dureaza criza asta? Ani, luni, saptamani? Nu de alta, da daca-l apuca si pe barbatu-miu, sa stiu ce am de facut

Lorelei & Family

Mergi la inceput