Chisturi de lamblii

Chisturi de lamblii | Autor: mmi

Link direct la acest mesaj

Sint foarte suparata! Dupa ce am facut analizele de mai multe ori si nu au iesit niciodata paraziti, astazi am primit o veste mai putin buna. Avem chisturi de lamblii.
Ce sa ma fac pina miine dimineata cind merg la doctorita. Ce tratamente naturiste exista pentru asa ceva?
Cu drag, Mihaita si mami Mihaela.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Am uitat, baietelul meu are 3 ani si 3 luni.
Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Probabul i-au iesit rare chisturi de giardia...ce satz zic...mult usturoi :o)))

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anchi spune:

In farmacii se gaseste produsul naturist "Parazitol" - capsule ce contin propolis, cimbrisor, aloe, ustroi. Aceste capsule sunt bune si pt. pofta de mancare.
Din experienta capatata cu ai mei copii, nu este suficient tratamentul naturist. Acesta este bun doar pt. prevenirea parazitozelor nu si pt tratarea lor.
Ca medicament stiu ca am folosit un siropel-doza unica (parca ii spunea Zentel, nu stiu sigur)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Da...si lui Alex i-am dat zentel cand a avut giardia.

quote:
Originally posted by anchi

In farmacii se gaseste produsul naturist "Parazitol" - capsule ce contin propolis, cimbrisor, aloe, ustroi. Aceste capsule sunt bune si pt. pofta de mancare.
Din experienta capatata cu ai mei copii, nu este suficient tratamentul naturist. Acesta este bun doar pt. prevenirea parazitozelor nu si pt tratarea lor.
Ca medicament stiu ca am folosit un siropel-doza unica (parca ii spunea Zentel, nu stiu sigur)






Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

helmiflores e sfant!! e naturist, se poate da si preventiv, la noi a functionat si dupa tratament a capatat denisa o pofta de mancare cum nu a avut, cred niciodata!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria spune:

Rosey, te rog spune-mi unde se gaseste produsul helmiflores si cat costa? Si eu am o problema mare cu fetita mea, i-am dat si Zentel dar din pacate la examenul copro iarasi i-au gasit chisturi de lamblii. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Voichita spune:

De la ce varsta se poate administra Helmiflores?
Stefana are 1 an si 1 luna si nu prea are pofta de mancare. Am facut niste analize i-a iesit un pic de anemie, dar la examenul coproparazitologic nu a iesit nimic.
Stiu ca parazitii astia nu ies intotdeauna la analize si de aceea m-ar interesa daca pot sa-i dau Helmiflores chiar daca nu sunt sigura de prezenta parazitilor.
Eu cred totusi ca are, pentru ca i-am dat vitamine destule dar pofta de mancare tot nu are.
Repet si eu intrebarea Mariei: Unde se gaseste si cam cat costa?
Oricum, am sa intreb pe la farmacii si pe la magazinele naturiste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

voichita, ai dat deja raspunsul!
eu l-am gasit la un magazin naturist, dar cred ca trebuie sa fie si in farmacii. de fapt, parca am si vazut undeva. costa cam 90 000, cel putin asa am dat eu, dar cred ca difera preturile in functie de distribuitor. flaconul e mic, dar pt un copil ajunge numai bine pt un tratament intreg, adica 10 zile de 3 ori pe zi (cat scrie in prospect, in functie de varsta copilului, se da de la o luna, sau cam asa ceva), apoi 10 zile pauza, si iar 10 zile tratament. eu i-am dat picaturile cu putina apa, nu sunt chiar rele la gust, dar nici grozave. chestia e sa reusesti sa-l faci pe copil sa inghita, ceea ce nu a fost totdeauna usor. eu ii dadeam paharul cu apa un mana, ca sa bea dupa aia, si un timp a functionat asa, fiindca era fascinata de pahar!!!!apoi ii promiteam ceva dupa.
oricum, se poate da si preventiv, scrie pe prospect, in cure de catva ori pe an. e din cateva plante, e complet naturist, nu contine alcool, si nu are ce sa strice!eu am de gand sa repet tratamentul, desi acum nu mai are nici un simptom si mananca foarte bine. poate mai tarziu, cand merge la gradinita, ca de acolo precis o sa ia. oricum, la noi analizele au iesit negative, dar avea simptome (kk frecvent, cu aspect si miros neobisnuit, lipsa poftei de mancare). dar i-a iesit altui membru al familiei pozitiv, si asa ca am suspectat ca trebuie sa aiba si ea, avand in vedere situatia.
succes si sanatate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Am primit tratament cu Flagyl, 5 zile, de 2 ori pe zi cite o lingurita.
Sper sa aiba efect.
Noi, adultii, am primit tratament cu Fasigyn.
Tratamentul cu Helmiflores se face in acelasi timp cu cel medicamentos, dupa un interval de timp, sau cum?
Sper sa auzim numai de bine.
Cu drag, Mihaita si mami Mihaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Rosey, zici ca facea caca des inainte, acum dupa tratamentul cu Helmiflores de cate ori face?

Mergi la inceput