Fluimucil

Fluimucil | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Le rog pe cele care au folosit pentru copii acest medicament sa-mi spuna daca au fost multumite. Cum este, sirop sau picaturi de nas?
i ce face de fapt, "subtiaza" mucozitatile?
Andrei nu este racit, nu-i curge nasul, nu tuseste dar a ramas de ceva timp cu niste secretii, cred eu, in gat sau in nas ...am dedus asta in urma faptului ca mai tot timpul isi trage nasul de parca l-ar deranja ceva. Cand l-am intrebat a zis ca simte ca si cum ar incerca tot timpul sa inghita saliva.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa. La medic inca n-am ajuns dar as vrea sa-i dau Fluimucil

utu
P.S. Uitasem. Fluimucilul e antibiotic sau doar mucolitic?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna ,
nu pot sa-ti spun nimic despre acesta dar noi am folosit cu mult succes Mucosolvan si sincer si-a facut efectul.Dar cred ca e bine sa mergi intai la un pediatru sau cel mai bine la ORL.
Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Fluimucilul e doar mucolitic.
Se prezinta sub forma de pliculete cu un praf care se dizolva.
Am folosit, dar nu mi s-a parut ar avea cine stie ce efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Buna,
Alex a luat de mai multe ori fluimucil si am fost foarte multumita de rezultat. Se administreaza ca expectorant. Daca nu tuseste, nu ii curge nasul, nu are rost sa-i dai. Fluimucil este sinonim cu Ambroxol si Rinathiol.
Incearca cu Sinupret sirop pentru ceea ce spui tu.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Alexa:
Nu tuseste si nu-i curge nasul. Doar ca a ramas cu obiceiul asta de a-si trage nasul si de asta zic eu ca o fi ramas cu ceva secretii in gat ca nasul nu-i curge si nu e infundat deloc.
Oricum o sa ma duc la medic.
Sinupretul este homeopat?

utu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Aaaaa.
Sa va spun si de ce nu prea vroiam sa ajung la medic.
De fiecare data cand e vorba de raceala si de aceste secretii din gat, pediatrul lui Andrei ma pune sa-i pun saculet cu sare calda pe piept, pentru eliminarea secretiilor. O fi bine, nu zic nu dar Andrei nu vrea cu nici un chip.

utu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Da,SINUPRET este un produs homeopat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

La noi Fluimucilul e un siropel homeopat.Pediatra ni l-a prescris pt tuse dar ea zice ca , de fapt, "curata tot".Nu stiu ce cuprinde acest "tot", cert este ca la fiecare raceala insotita de tuse am primit Fluimucil si am fost multumita de rezultat.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

si noi am folosit fluimucil pentru tuse, pentru fluidificarea secretiilor, dar si cand avea nasul foarte foarte infundat si nu putea respira. a fost f. bun. sunt niste pliculete mici cu un praf care se dizolva in apa. are gust de protocale ff bun si denisei i-a placut tare mult, l-a baut ca pe suc. trebuie dizolvat intr-o cantitate f mica de apa, cam o lingurita-doua. se dau, de obicei 2 pliculete pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Eu i-am dat Fluimucil lui Vladut cand a avut o raceala mai serioasa insotita de tuse. Problema a fost ca Fluimucilul i-a provocat o tuse!!! Imi era mila de saracutul copil cat tusea, am vorbit cu medicul si mi-a spus sa intrerup tratamentul cu Fluimucil.
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

si eu i-am lui bb pentru fluidificare secretiilor cand era mai haraita pe piept si avea ceva secretii..eu l-am dizolvat in 60-70 ml de apa...cu mai putina apa mi se parea gretos de dulce..este bun la gust , lui bb i-a placut si a dat si rezultate.Eu i-am dat unul pe zi.

carmen

Mergi la inceput