DEZALCOOLIZARE

DEZALCOOLIZARE | Autor: Maria13

Link direct la acest mesaj

Cineva are nevoie de ajutor. Trebuie sa scape de viciul care a pus stapanire pe el si-l ajuta sa-i raneasca pe cei dragi de aproape 35 de ani. Va rog sa ma ajutati ca sa-l ajut. Cum se procedeaza pentru internarea cuiva la dezalcoolizare? Ce acte trebuie sa ai? Unde sa-l duc? Cum e mai bine sa procedez?
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Celine spune:

Internarile pentru dezalcoolizare se fac in centre speciale sau in spitale de psihiatrie. Se poate face la cerere, nu stiu ce acte sunt necesare, dar se poate afla daca dai un telefon la spital si ceri informatii despre o internare pentru dezalcoolizare.

Recaderile dupa externare sunt frecvente si va trebui sa supravegheati persoana foarte atent, daca nu exista vointa din partea ei, va fi foarte greu. Exista si anumite medicamente, nu va spun cum se numesc, care se pot lua dupa externare si care, in cazul in care persoana mai consuma alcool, dau stari de rau, impiedicand in felul asta revenirea la vechile obiceiuri.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Si niste cunoscutzi de-ai mei au trecut printr-o situatie asemanatoare. In Iasi stiu ca este un centru special in cadrul unui spital. Intr-adevar ca dupa externare (chiar si in timpul cat a stat la spital) persoana in cauza a facut niste crize urate. O astfel de persoana are nevoie de muuulta intzelegere si (de ce sa nu recunoastem) un paznic 24H din 24h. Daca nu exista sprijin moral oricand se poate reapuca de baut. Bafta!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

buna , intereseaza-te la medicul de familie unde poate fi internata persoana.E cel mai in masura sa te indrume.

Acina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

In Bucuresti, la spitalul 9 au si sectie de dezalcoolizare si banuiesc ca are nevoie de trimitere de la medicul de familie, asa ca tot la el ajungi.Dar mai presus de toate trebuie ca si el sa-si doreasca asta.Bafta!

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lix spune:

La spitalul numarul 9 din Bucuresti. Arata bine...am facut ceva materiale pe acolo. Pacientii sunt bine tratati...mai greu este cu ei cand ies pentru ca de fapt atunci ni se arata adevarata problema. Din cate stiu eu, in Romania inca nu exista o asociatie /organizatie a Alcoolicilor Anonimi care sa ii ajuta sa vorbeasca despre aceasta nevoie a lor de a bea...cand de fapt cea mai dificila perioada este exact asta de dupa spital. Acolo se duce adevarata lupta.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicuta spune:

pot sa expun 2 cazuri:
1. tatal meu, pe care am incercat sa- l internez la spitalul voila- langa campina, acu vreo 5 ani. am fost la un cabinet particular al unui doctor care lucra si in spital, i- am expus cazul, platit, primit trimitere de internare. odata ajunsi acolo (fara voia tatalui meu, pe care l- am mintit ca mergem in alta parte, si drogat cu nu stiu ce picaturi), cu ce resurse avea asa s- a impotrivit, ca m- a facut si pe mine, si pe doctorul de garda sa dam inapoi. l- am adus acasa si mi- a reprosat incercarea asta mereu.

2. unchiul sotului- chemat politie pentru scandal, internat, tratament- acum 2 ani.

rezultate: tatal meu a muriy luna trecuta- ciroza alcoolica. unchiul sotului nu mai bea si nu mai fumeaza de 2 ani si este alt om. asa ca iti doresc sa reusesti ceea ce eu nu am reusit, prin orice mijloace. m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

iti trimit doua articole,poate iti sunt de folos:

“Dupa doua luni de tratament
cu FITO-ANTIALCOOL, Domnul mi-a trimis
in pielea sotului meu un alt suflet de om"

Sunt o pensionara dintr-un sat din Suceava si Dumnezeu a vrut ca un numar mai vechi al revistei “Formula AS” sa ajunga si la mine. In acel numar, era prezentata o scrisoare a unei doamne care isi salvase copiii de la alcoolism cu ajutorul medicamentului FITO-ANTIALCOOL, facut de d-l ing. EUGENIU RADULESCU din Iasi. Parca Domnul m-a luminat deodata, dupa citirea revistei, aducandu-si aminte de mine, dupa 40 de ani de viata amara, langa un sot betiv. Nu l-au interesat gospodaria, cei sapte copii, pe care singura i-am crescut si i-am purtat prin scoli, care sunt acuma la casa lor. Nu am avut cui sa ma plang si cine sa ma sfatuiasca, de parca as fi fost vaduva. I-am dat si eu telefon d-lui Radulescu si i-am povestit oful meu, iar el a avut rabdare sa ma asculte si mi-a spus ca ma poate ajuta. Mare a fost si este puterea lui Dumnezeu! Dupa doua luni de tratament, Domnul mi-a trimis in pielea sotului un alt suflet de om. Nu a mai pus in gura bautura si tigari si a inceput sa fie din ce in ce mai calm si mai rabdator, mai bun, painea lui Dumnezeu! Pentru binele pe care mi l-ati facut dvs. si d-l ing. Radulescu, am sa ma rog lui Dumnezeu pana la sfarsitul zilelor mele, fiindca am si eu o viata normala, acum, la batranete, si daca nu s-a putut sa ne crestem copiii impreuna, macar nepotii sa-i crestem amandoi. Dumnezeu sa va ajute si sa va binecuvanteze!

CIUCAN CARMEN - loc. Silistea Noua, jud. Suceava

Ing. EUGENIU Radulescu - Iasi, C.P. 1059 O.P. 4, cod 6600, tel. 032/21.23.57, 094/61.15.81


al -2-lea articol:
“D-l ing. Radulescu Eugeniu mi-a salvat baietii de la alcoolism”

Sunt mama unor baieti in varsta de 22 si 26 de ani, care si-au pierdut tatal acum cinci ani, in urma unui accident de circulatie. Din acel moment tragic, viata noastra a devenit un cosmar. Daca eu, cu ajutorul lui Dumnezeu si al rugaciunilor, am reusit sa ma imbarbatez, gandindu-ma la cei doi baieti pe care ii aveam de crescut, ei nu au reusit sa treaca de acel moment si, pe langa alte motive (lipsa banilor, anturaje), s-au refugiat in consumul de alcool, devenind dependenti. Stradaniile mele de a-i aduce pe calea cea buna au fost zadarnice. Am incercat sa le dau Antalcool, dar fara nici un rezultat. Imi pierdusem orice speranta pana intr-o zi cand, aflandu-ma in vizita la o vecina si povestindu-i necazul meu, aceasta m-a intrebat daca n-am incercat sa ii vindec cu Fito-antialcool. I-am spus ca nu stiam nimic despre acel tratament si ea a scos atunci colectia revistei “Formula AS”, a cautat pana ce a gasit nr. 365 din 1999, unde se publicase un interviu cu d-l ing. Radulescu, despre leacul sau impotriva alcoolismului. Cu speranta in suflet, am apelat la numarul de telefon publicat (tel. 032/27.07.62), am vorbit cu inventatorul medicamentului, care mi l-a expediat postal. Dupa administrarea tratamentului, timp de doua luni, fara stirea baietilor, minunea s-a produs. Mai intai baiatul cel mic si dupa o saptamana baiatul cel mare au renuntat, fara explicatie, la alcool. Am stat trei luni de zile cu frica in san, gandindu-ma ca se vor apuca iar de baut, dar acest lucru nu s-a intamplat. Acum totul este bine, copiii si-au gasit de lucru, iar eu sunt o mama fericita, care se roaga si-i multumeste bunului Dumnezeu, dvs. si tuturor celor ce sar in ajutorul celor aflati in suferinta. In mod deosebit as vrea sa-i multumesc d-lui ing. Radulescu Eugeniu, atat pentru calitatea produsului sau, cat si pentru omenia pe care a dovedit-o fata de mine. O mama fericita!"



DACA MAI GASESC CEVA AM SA MAI SCRIU!!!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria13 spune:

Multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Nu stiu ce sa fac si nu stiu daca am forta necesara sa-l duc la dezalcolizare. Sunt singura cu atatia oameni in jurul meu.
Ma gandesc ca poate ar trebui sa las destinul sa se implineasca. Ma doare insa durerea unei femei care nu poate fugi. Eu am fugit de acolo in urma cu 16 ani si totusi durerea ma urmareste.
As vrea sa cred ca tratamentul publicat in revista As il poate ajuta, dar nu mai am incredere in mine, in nimeni si in nimic. Acest om m-am facut sa-mi traiesc viata in durere.
Poate sa-mi spuna cineva in ce consta tratamentul?
Numai bine,
Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

sunt niste tincturi(extracte din plante,seminte etc.-foarte puternice) care se pun(se pot administra si fara voia celui bolnav)in alcoolul care-l bea(in ziua respectiva) sau in mancare,scrie in prospect sau ,pt.mai multa siguranta poti da tel.acolo si intrebi(la tel.iti va raspunde cineva foarte amabil si-ti va lamuri toate aspectele iar tu ii vei spune urmatoarele: daca persoana bolnava e cooperanta atunci,vei vedea, este un mod de ai da trat.-ul iar daca nu este cooperanta exista un alt mod de administrare).

-iti doresc muuuulta incredere si eu zic sa incerci.Eu am o cunostinta care a scapat de acest viciu dar a vrut sa se trateze.Tincturile nu costa mult,acum nu mai stiu exact cat dar erau in jur de 50-90000 lei flaconul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Maria, ti-am trimis si un PM, sper ca l-ai primit, daca nu iti scriu aici despre AA, poate te ajuta cu ceva:
exista in Bucuresti o organizatie numita Alcoolicii Anonimi, oficiul local de servicii AA - Str. Ritmului Nr. 2, bl. 439, sc. A ap. 21 cod 021675; tel 021/250.43.70; www.itcnet.ro/aa ; e-mail aabucuresti@hotmail.ro .
Mult curaj, Tatiana

Mergi la inceput