Despre furunculoza- tratament?

Despre furunculoza- tratament? | Autor: Banti

Link direct la acest mesaj

Pun aceasta intrebare cu speranta ca cineva care s-a confruntat sau a auzit despre aceasta problema poate sa-mi dea un raspuns. Sotului meu de vreun an ii tot apar furuncule care necesita incizie si in ciuda tratamentului antibiotic si al vaccinului pe care l-a facut la Institutul Cantacuzino, acestea au reaparut. Sint date de steptococul auriu, pe care confrom testelor el il are in nas si care dispare foarte greu sau deloc.
E o chestiune stresanta pentru ca trebuie sa mearga mereu la chirurg sa-l incizeze, e dureros, apoi pasamentele trebuie schimbate zilnic si mai e si stresul ca o sa-i tot apara. Daca e cineva care stie un tratament, chiar si naturist, care sa dea macar o ameliorare daca nu o vindecare completa, va rog sa-mi raspundeti. Multumesc.

Ioana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Celine spune:

Nu este vorba cumva de stafilococul auriu? Ce tratament a urmat si cate zile? Tratament local nazal a facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Da, e vorba de stafilococul auriu. Tratament nazal nu cred ca a facut. I-au tot dat oxacilina si gentamicina si cefalexin cind a avut furunculele, dar altceva nu. Si a facut auto-vaccinul, vreo 20 de injectii. Eu cred ca trebuie sa faca si tratament nazal, daca stii ceva util te rog sa-mi spui. Multumesc. O sa mai sciru miine ca acum nu mai pot.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Crema se numeste mupirocin (Bactroban in SUA, nu stiu numele in Romania) si se aplica la deschiderea narilor de 2 ori pe zi pentru 5 zile. De obicei furunculele apar in locurile umede, unde transpira, mai ales daca are citeva KG in plus sau este diabetic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Banti, acum cativa ani am avut si eu problema aceasta.Am facut tratamente peste tratamente, cu cantastim, anatoxina, antibiotice si ce mai vrei....Am avut 39 de furunculi in jumatate de an de eram terminata.Si cate 5 odata.Am reusit sa scap facand GAMAGLOBULINA-am gasit-o foarte greu, la Pasteur dar nu am mai facut decat un singur furuncul dupa un an de la tratament.De atunci nimic, analizele bune, streptococul auriu a disparut.La mine s-a rezolvat.Incearca si asta si poate va fi bine.sanatate!

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'
Iubi, mamica cu burtica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mr_baz spune:

Am cateva sugestii:

1-impotriva furunculozei se ia in fiecare dimineata(timp de 10 zile)
cate o nuca de draojdie de bere. Are un gust cumplit dar...curata organismul si e un leac "babesc" pentru detoxifiere.
2-cand apare un furuncul pune o compresa cu ulei de ricin(repeta procedeul la 3 ore)
Sante!

B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Uite niste linkuri...poate te ajuta!
http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=333&&idart=163&&numecap=Sănătate

http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=392&&idart=1123&&numecap=Sănătate

"INFECTII CU STAFILOCOC AURIU, rezistente la alte forme de tratament - carlinina, o substanta secretata de radacini, impreuna cu uleiul volatil al acestei plante (CIURUL ZANELOR-Carlina acaulis)
, are efecte foarte intense de combatere a stafilococilor. Este folosita atat intern (sub forma de ceai, 3 cani pe zi), cat si extern."



Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celine spune:

In primul rand, iti recomand sa mergi la un dermatolog bun care sa-ti recomande un tratament sistemic pentru furunculoza recurenta data de Stafilococul auriu.
In al doilea rand, precizez ca nu-ti recomand nici un tratament aici, ci doar te informez asupra tratamentului practicat de americani.

quote:
Furunculosis
Management: Recurrent Episodes

1.Optimize personal hygiene
2.Mupirocin (Bactroban)
Apply intranasally bid for 5 days
Reduces nasal Staphylococcus aureus carriage

Systemic antibiotic protocols (10 day course)
1.Rifampin 600 mg PO qd and
2.Dicloxacillin 500 qid or Septra DS bid

Vitamin C 1 gram per day
Effective in those with impaired Neutrophil function


Acum, cateva precizari:
- Nu este recomandat ca unguentul sa se aplice mai mult de 5 zile intranazal deoarece duce la scaderea simtului mirosului.
- Rifampin-ul, doza este de 600 mg/zi in doua prize , deci la 12 ore.
- Dicloxacillin-ul , face parte din clasa penicilinelor sintetice penicilinazo-rezistente. S-ar putea sa nu se gaseasca in Romania dar din aceeasi clasa face parte si oxacilina. Oxacilina se administreaza 500 mg la 6 ore, pe stomacul gol.

- Septra face parte din clasa sulfonamidelor, nu stiu daca se gaseste in Romania, dar se ia ori oxacilina ori Septra sau inlocuitor din clasa sulfonamidelor.

Ai aici si un link:
http://www.fpnotebook.com/DER102.htm

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Eu am avut "parte" de vreo 6 furunculi in vreo 6 luni (cam 1/luna imi aparea, cam in acelasi loc), asta iarna trecuta. La inceput la fel ma duceam sa mi le incizeze, luam Oxacilina, dar degeaba. Mai apoi am citit in Formula As ceva metode naturiste, dar nu au mers... Tot acolo am citit de unguentul de uz veterinar Mibazon (se gaseste doar la farmacia veterinara), f. ieftin, ce contine: tetraciclina, eritromicina baza, neomicina sulfat si prednisona. Pe ultimii doi furunculi i-am tratat cu acest unguent pt. vaci (da, nu rade!!!) si mi-au trecut mult mai repede (i-am luat din pripa si in doua zile au copt, nu m-au mai durut si au iesit cu tot cu "camasa"), si de atunci (de prin martie 2003) nu mi-a mai iesit nici unul! Nu stiu daca acest fapt e o consecinta a Mibazonului, dar cert e ca de atunci am scapat! Cosmeticiana mea mi-a zis ulterior ca a auzit de el, e f. bun si la acnee, si probabil are o concentratie de antibiotice mult mai mare decat cele pt. oameni...Nu stiu daca am scapat definitiv de ele, dar cert e ca mi-a redus mult suferinta!
Sanatate oricum...

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 8 luni) si Ramona (1 an si 7 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raducu spune:

Cand am fost insarcinata mi-a aparut un furuncul sub brat si am fost nevoita sa-l operez(nu puteam lua antibiotice-sarcina era deja mare). Cat am tras cu el nu mai eu stiu-am mers o sapt prin spital sa-mi schimbe pansamentul dupa care m-am ocupat eu acasa.
In fine dupa nastere m-am mai pomenit cu unul tot sub brat mai jos umpic de primul. Ca sa nu mai iau antib am recurs la un trat naturist care m-a ajuta si-mi scotea tot puroiul afara si in final si capul furuncului. Ma saturasem sa in final am recurs la MIBAZON.
De atunci nici ca am mai avut unul si sper sa nu mai aiba nimeni.



Mamica lui Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Dragilor, va multumesc mult pentru raspunsuri. Imi pare asa de rau sa vad ca au mai trecut si altii printre suferintele astea, stiu ca nu sint de loc placute. O sa incerc tratamentele de care mi-ati spus. Am citit si eu de crema cu Mupirocin pentru nas, dar sa incerc sa vad daca se gaseste la noi in farmacii.
Unii doctori au spus si ca trebuie sa ia ceva si pentru intarirea imunitatii, deci poate gasim si Gamaglobulina sau daca nu, ceva asemanator.
Problema e ca si fetita mea a facut unul pe fundulet acum vreo 4 luni, de atunci nu a mai avut si ma rog la Dumnezeu nici sa nu mai faca. Doctorul spunea ca poate sa fie ceva accidental sau poate sa fi luat de la tatal ei, dar eu ma rog sa fi fost doar un accident ca nu mai vreau sa trec prin asa ceva cu ea. Ei i-am facut oxacilina si gentamicina injectabil. I-am mai dat si ceva naturist pentru intarirea imunitatii si nu au mai aparut. Poate ar fi bine sa ne testam toti si cred ca asa o sa facem.
Va multumesc inca o data si sper ca sotul meu sa scape de nesuferitul de stafilococ.





Ioana

Mergi la inceput