Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Alaptare si antibiotice?!

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

carmenutza
carmenutza
Angel radios

Romania
Bucuresti

1605 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 09/01/2004 :  00:16:55 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite carmenutza un Mesaj Privat

Alaptare si antibiotice?!

Dupa ce am facut gripa cu o forma nu foarte grea, si pe care am reusit sa o tratez cu medicamente homeopate, am ramas cu o durere in gat, motiv pentru care ieri am fost la dr. si am amigdalita ..asta e, dar dr.( care este culmea, si o buna prietena)desi i-am spus ca alaptez mi-a prescris numai medicamente care nu se prea pupa cu alaptarea, iar daca pe unele scria ca nu se cunosc efecte nedorite i cazul alaptarii ( pe Klacid), pe altele scrie clar ca sint contraindicate in alaptare. Nu stiu ce sa fac...desi le-am cumparat de la farmacie, de abia acasa am citit prospectul si acum stau si ma uit la ele...parca nu le-as lua. Am sunat-o pe dr. si mi-a spus sa le iau linistita ca nu trece decat putin in lapte...dar parca nu le-as lua, desi imi este clar ca ceva tot trebuie sa iau pentru ca durerea din gat persista iar amigdalele sint inflamate.

Va pupam si multumim
Carmen si bb Maya Alexia

carmen
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
roisin
roisin
zaraza orbecaie bezmetica

Romania, bucuresti
1217 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 09/01/2004 :  00:26:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite roisin un Mesaj Privat
Carmen, nu stiu ce sa te sfatuiesc, eu as zice sa vorbesti cu un pediatru mai degraba.
Acum o saptamana am facut o toxinfectie alimentara destul de urata, cu febra mare si am sunat direct la pediatra fetitei care mi-a spus ca singurul antibiotic care merge la mamici (cele care alapteaza, evident) este ampicilina. Iar mie mi-a zis sa iau DOUA. Nu doua zile, nu o zi, ci doua pastile, la interval de 6 ore, adica fix atat cat sa dea in cap la microb si sa scada febra. Si am mai avut voie sa iau paracetamol.
Daca ai un pediatru de incredere, da-i un telefon si fa-i o intrebare, nu cred ca se supara si stai si tu linistita.

Multa sanatate!

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
diana904
diana904
membru junior

Romania, Bucuresti
1295 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 09/01/2004 :  09:59:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite diana904 un Mesaj Privat
Nici eu nu stiu ce sa spun in cazul tau, dar sa stii ca dupa cezariana de ex iti fac timp de 3 zile ampicilina (parca, sper ca nu m-a lasat memoria in asa hal) de 2 ori/zi. In timpul asta se presupune ca alaptezi. Mie au uitat asistentele sa-mi faca injectia cu ampicilina in a doua zi, asa ca ginecologul mi-a spus sa iau Augmentin timp de 3 zile.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
caarra
caarra
membru incepator

Romania, cluj-napoca
459 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 09/01/2004 :  11:59:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicaarra Adauga semn de carte la raspuns Trimite caarra un Mesaj Privat
Vreau sa iti spun ca si eu deranjata de durerile puternice in gat am facut analiza secretiei faringiene in urma careia s-a dovedit ca aveam streptococul b(beta) hemolitic cu trei stelute. Internistul mi-a spus ca este absolut necesar sa fac trat.cu Ospen 7 zile(3/zi) iar apoi in continuare 3 Moldamine(1/sapt) deoarece aveam deja ASLO marit si dureri puternice de genunchi. Nu eram deloc impacata pt.ca alaptam exclusiv iar fetita mea avea pe atunci 3 luni si nu as fi vrut sa ii dau si ei antibiotice asa pe degeaba. Am decis sa fac trat.dupa ce am luat legatura cu 2 medici pediatrii care m-au linistit spunandu-mi ca antibioticele respective(de genul penicilinelor) nu afecteaza sub nici o forma alaptatul.
Tin sa mentionez ca eu nu agreez absolut deloc antibioticele(nici pt.mine si nici pt.copil) deoarece afecteaza f.mult imnunitatea pe langa faptul ca au si alte efecte secundare si in general incerc sa imi rezolv probl.pe cai naturiste sau homeopate.
In legatura cu Klacidul vreau sa iti mai spun ca si eu l-am folosit acu cativa ani la recomandarea unui medic pt.a trata o pneumonie care m-a tinut vreo 2 luni 1/2 si care pana la urma am tratat-o homeopat. Este f.puternic, l-am suportat f.greu si in cazul meu nu a avut alt efect in afara de a-mi slabi imunitatea.
Eu zic sa te mai gandesti in privinta antibioticului si daca chiar e nevoie sa iei sa incerci unul mai usor si care este sigur pt.alaptat, sa nu incerci sa omori tantarul cu tancul.
Multa sanatate!

lavi02
Mami la puterea 3

Donator Andrei
 Romania, bucurestiBUCURESTI
10630 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 09/01/2004 :  12:42:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lavi02 un Mesaj Privat
In timpul alaptatului am luat Unasyn care e tot ampicilina cu nu-stiu-ce si costa mult, vreo 400 si de mii recomandata de ginecolog ca cica e OK pt. femeile care alapteaza. Eu as pleda tot pt. ampicilina, mai ales ca intr-adevar se da si in maternitate. Dar nu sunt medic, nu te baza pe ce spun eu, e doar o parere.

Sanatate!
July
July
membru incepator

Donator desprecopii.com
 Romania, Constanta
496 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 09/01/2004 :  15:13:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite July un Mesaj Privat
Draga Carmen,
Daca mai poti astepta pana maine,timp in care iei doar simptomatice(Nurofen.Panadol)du-te la un lab.de analize si fa-ti un exud.faringian cu antibiograma.Te poti trezi f.bine ca acest Klacid sa nu aiba efect ptr.amigdalita ta.Iti spun ce-am patit noi cu fetita:
-primim antibiotic ptr.faringo-amigdalita(Cefalexin-o cefalosporina).Astept pana dimineata,ii fac exud.faring.(ptr.cultura mea generala),administrez copilului Cefalexin-ul ptr.ca asa mi-a zis pediatrul(normal),dupa 4 zile imi vine rezultatul:bacterie rezistenta la Cefalexin si o gramada de alte antibiotice uzuale(amoxi.,Augmentin,ampi.,genta.,kanamicina,etc.)Sa nu mor dupa ce pompez cefalosporina in copil timp de 4 zile?
De-atunci,la primul simptom ma duc la lab.ptr cultura si antibiograma.
Ai grija cu bb.Normal trebuie sa alaptezi cu masca(nu rade!)
Daca lucrurile nu stau bine,trebuie sa iei antibioticul avand in vedere ca respiri acelasi aer cu bb.Pe viitor o sa procedezi probabil altfel,sper.
Ptr.lavi02:Unasyn este cefalosporina de ultima generatie care in reanimare pediatrie se da ca ultima alternativa de tratament.Nu ti se pare ca ginecologul tau ti-a dat ceva prea puternic din prima?
Sanatate multa!
July si bb.Teodora Cristiana
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com