cum sa scot petele de vin?

cum sa scot petele de vin? | Autor: calina73

Link direct la acest mesaj

cum sa fac sa scot petele de vin rosu ?nu stiu cum pot sa le scot ma gandem la clor dar nu stiu ce sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danis spune:

pai, depinde pe ce material sunt si cat de vechi; petele mai proaspete se scot mai usor, iar cele mai vechi se scot foarte greu; pentru petele de vin rosu, te sfatuiesc sa incerci sa absorbi repede vinul cu o carpa, inainte de a intra in materialul pe care a cazut; apoi freaca energic cu o carpa inmuiata in apa rece cu sare de lamaie sau cu zeama de lamaie; eu am fost asa de speriata de vinul rosu varsat pe covor acum doua zile, ca am pus in solutia aia si detergent de rufe si detergent de vase (se pare ca ultimul a avut un efect foarte bun, din fericire); am frecat foarte bine, destul de mult covorul ala (bineinteles ca era de culoare deschisa :)) ) si am reusit sa scot petele;
stiu ca sarea de lamaie este buna pentru petele de vin rosu, nu stiu daca merge si la alb;
daca petele sunt mai vechi, nu stiu;
iar cu clor nu te grabi sa dai, ca risti sa strici si materialul pe care dai;
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaz. spune:

vinul rosu se scoate cu vin alb, daca e proapata pata. pur si simplu se tine inmuiata zona patata in respectivul vin alb.

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Eu am reusit cu Vanish praf. Nu stiu daca se gaseste acolo, aici a aparut numai praf si este ff bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Daca nu reusesti cu zeama de lamaie,cu Vanish praf sigur vei reusii.asa cum a zis si Cristyne, este ffff bun ,se gaseste in hypermarketuri sau chiar si in supermarketuri,este ori la cutie de 400g ori la un fel de borcanel de plastic.mai exista si Vanish special ptr covoare. daca pata este pe tesatura este mai indicat cel praf.eu am scos cu vanish praf o pata de rivalon ,veche de vreun 1 de zile de pe un prosop de baie ,alb ,pe care nu mai speram vreodata sa il readuc la culoarea initiala. poti pune vanish si la spalat ,in masina, la rufele albe,chiar daca nu au pete,si ai sa vezi diferenta.

TE PUP
ALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Eu am reusit sa scot majoritatea petelor (inclusiv o pata albastra de la hartia creponata folosita la flori, de pe un material bej) prin simpla inia o pauzare cu apa calda + Persil praf (detergent). Merge si Ariel. Metoda brevetata!

Mergi la inceput