Temperatura la bebelushi

Temperatura la bebelushi | Autor: EDDY

Link direct la acest mesaj

Dragi parintzi veterani,vin shi eu cu o intrebare: care este temperatura normala a corpului unuide 2luni?

Eddy & printzesa Antonia-Naomi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

O...ai devenit activa, Eddy??? Ce face Antonia??
Din cate stiu eu temperatura normala e pana in 37.2 dimineata si pana la 37.5 seara sau cand sunt mai agitati- asta luata in fundic.

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

al meu edi de 2 luni are cam 36.9 dimineata si cam 37.2 seara. doctorita zice ca-i foarte bine.

anda & bb edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

noua la maternitate ne-au zis ca temperatura unui bebe este intre 36.5 si 37.5.

simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:


Exact, asa e, luata in fundulet este normala intre 36,5 si 37,5°C.
Intre 36 si 36,5 trebuie sa-i mai imbraci putin, ca le e frig, intre 37,5 si 38 trebuie sa-i mai dezbraci, ca le e prea cald.
In afara acestui palier nu este normal, mai mult de 38°C este febra iar mai putin de 36°C poate fi semnul unei boli, de asemenea, sau a unei stari mai proaste.




@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Va multzumesc pentru raspunsuri dar mai vin cu o completare.Eu,obishnuiesc sa-i masor printzesei temperatura punindu-i termometrul in ureche.Shtiu ca nu este cel mai indicat,dar aici nu am vazut nici un termometru care sa poata fi introdus in funduletz.In spital,moashele le pun termometrul la subtzioara sau sub git la bb-lushi.Dimineatza,temperatura lui Naomi variaza intre 36.0 shi 36.6,iar seara intre 36.5 shi 37.0.Azi-dimineatza insa,avea doar 35.6 shi de aceea am pus intrebarea aici.Nu ii este frig,caci are shi minutzele shi piciorushele calde,la baitza s-a zbenguit shi a ris ca de obicei,dar in schimb a fost toata ziua mai adormita ca de obicei shi nici lapticul nu l-a baut cum trebuie la nici una dintre mese.Zilnic,la fiecare masa,papa 160ml de laptic la 4 ore,dar astazi a baut doar 120-150-130 shi 30ml ceai Baby-calm shi 70ml baby-drink.O avea legatura cu temperatura corpului faptul ca nu a mincat bine shi a fost mai adormita?Eu ashtept sa vad shi peste o ora,la masa de la 22.00,daca papa tot sau nu shi apoi am sa va mai intreb ce shi cum.Oricum,va multzumesc frumos inca o data pentru raspunsuri shi daca vretzi sa ma mai lamuritzi shi cu aceasta problemutza ce am pus-o in completare,va multzumesc anticipat shi va pupicesc mult
P.S.-Raluca,multzumesc de intrebare!Da,printzesa este sanatoasa,frumoasa shi cuminte,minca-o-ar mama pe ea de gargaritza


Eddy & printzesa Antonia-Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Draga Eddy,

Din cite stiu eu, masurarea temperaturii in ureche este foarte fidela realitatii...
Intr-adevar, daca zici ca a avut 35,6°C, este cam putin...
Fii vigilenta in continuare si daca tot ti se pare ca nu prea are nici pofta de mincare sau mai observi si alte "ciudatenii", mai bine suni pediatrul si il intrebi pe el daca crede ca e necesara o consultatie.

Si noua ni s-a intimplat asa, acum vreo luna, Adélie (acum are 4 luni) avea 35,4...35,6... Nu stiu daca a avut vreo legatura sau nu cu asta, dar citeva zile mai tirziu a facut diaree verde, apoi febra. Si pe urma am ajuns la spital. Avea o infectie urinara.

Am pus si eu intrebarea acolo, ce inseamna o temperatura sub 36 si mi s-a raspuns ca nu e bine, ca este echivalentul febrei. Eu n-am prea inteles...

Asa ca... fii atenta sa nu se "pregateasca" ceva. Poate organismul ei s-a "intilnit" cu vreun microb si acuma lupta si fabrica anticorpi...



Sanatate multa!


@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:


Tot eu...
Acum am observat ca printesa ta n-are decit 2 luni...
Mai bine suna-l pe pediatru, pentru bebelusii sub 3 luni trebuie sa fim foarte-foarte vigilenti... Paza buna trece primejdia rea!



Sanatate multa-multa!!!


@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:


Ti se pare ca este mai palida decit de obicei?


@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Multzumesc din nou,Otilia shi revin cu problema.Cind i-am masurat temperatura din nou,inainte de a papa de seara,avea 35.7 la urechea dreapta shi 36.2 la urechea stinga,iar dupa o ora,cind a terminat cu chiu cu vai lapticul,avea 35.5 la dreapta shi 36.2 la stinga.Nu a fost shi nu este mai palida ca de obicei,dar a papat atit de incet shi cu pauze,ca a trebuit sa cobor la bucatarie sa reincalzesc laptele dupa ce bause doar 90ml shi apoi a continuat sa bea dupa multe de-ale mele.In timp ce minca adormea shi de aceea a durat totul o ora.De obicei,papa 160ml de lapte in 10-15minute dar astazi...Sint disperata shi la nu pot ajunge decit Simbata,caci sotzul este plecat din orash shi revine doar Vineri seara,iar la telefon nu itzi spune nimeni nimik aici,caci orice consultatzie trebuie platita,pentru ca nu exista de familie ci mergi tu,de capul tau,la ce clinica shi la ce doctor vrei!Sa le fie stilul ca mie imi vine sa-i .Te rog,Otilia,daca mai crezi ca este ceva ce ar trebui sa shtiu,nu ezita shi spune-mi ca sint !

Eddy & printzesa-gargaritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:


Dar tu esti sigura ca termometrul merge bine?
E normal sa arate ceva intr-o ureche si altceva in cealalta?

Si stai calma, nu-ti pierde cumpatul! Pina aici nu sunt simptome cum c-ar fi bolnavioara. Nici fetita mea nu are pofta de mincare in fiecare zi. Poate ca termometrul e de vina, nu ai altul? Incearca sa o imbraci mai bine, vezi daca are efect si daca temperatura creste... Si fii cu ochii pe ea, urmareste sa nu devina palida (nici eu nu stiu prea multe, dar nu-i bine...)

Sanatate multa, tine-ne la curent!!!




@+...
O&A

Mergi la inceput