Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Temperatura la bebelushi

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

EDDY
EDDY
membru junior

Japan
Abashiri

1131 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 20/11/2002 :  08:12:42 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui EDDY Adauga semn de carte la mesaj Trimite EDDY un Mesaj Privat

Temperatura la bebelushi

Dragi parintzi veterani,vin shi eu cu o intrebare: care este temperatura normala a corpului unuide 2luni?

Eddy & printzesa Antonia-Naomi
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Raluca
Raluca
membru matur

Romania, cluj-napocaCLUJ
1820 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/11/2002 :  08:30:53 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiRaluca Adauga semn de carte la raspuns Trimite Raluca un Mesaj Privat
O...ai devenit activa, Eddy??? Ce face Antonia??
Din cate stiu eu temperatura normala e pana in 37.2 dimineata si pana la 37.5 seara sau cand sunt mai agitati- asta luata in fundic.

Raluca
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
anda
anda
extravaganza

Donator Teodora
 Romania, timisoaraTIMIS
1993 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 20/11/2002 :  09:16:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui anda  Trimite mesaj yahoo luianda Adauga semn de carte la raspuns Trimite anda un Mesaj Privat
al meu edi de 2 luni are cam 36.9 dimineata si cam 37.2 seara. doctorita zice ca-i foarte bine.

anda & bb edi
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
simonab
simonab
membru incepator

Belgium, nossegem
481 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/11/2002 :  11:47:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui simonab Adauga semn de carte la raspuns Trimite simonab un Mesaj Privat
noua la maternitate ne-au zis ca temperatura unui bebe este intre 36.5 si 37.5.

simona

Otilia
membru senior

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 France, * Jewelry World *
3204 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 20/11/2002 :  12:40:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Otilia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Otilia un Mesaj Privat

Exact, asa e, luata in fundulet este normala intre 36,5 si 37,5°C.
Intre 36 si 36,5 trebuie sa-i mai imbraci putin, ca le e frig, intre 37,5 si 38 trebuie sa-i mai dezbraci, ca le e prea cald.
In afara acestui palier nu este normal, mai mult de 38°C este febra iar mai putin de 36°C poate fi semnul unei boli, de asemenea, sau a unei stari mai proaste.

@+... [img]http://grjmf.free.fr/gifsanimes/musique/notes/note004.gif[/img]
O&A
EDDY
EDDY
membru junior

Japan, Abashiri
1131 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/11/2002 :  13:23:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiEDDY Adauga semn de carte la raspuns Trimite EDDY un Mesaj Privat
Va multzumesc pentru raspunsuri dar mai vin cu o completare.Eu,obishnuiesc sa-i masor printzesei temperatura punindu-i termometrul in ureche.Shtiu ca nu este cel mai indicat,dar aici nu am vazut nici un termometru care sa poata fi introdus in funduletz.In spital,moashele le pun termometrul la subtzioara sau sub git la bb-lushi.Dimineatza,temperatura lui Naomi variaza intre 36.0 shi 36.6,iar seara intre 36.5 shi 37.0.Azi-dimineatza insa,avea doar 35.6 shi de aceea am pus intrebarea aici.Nu ii este frig,caci are shi minutzele shi piciorushele calde,la baitza s-a zbenguit shi a ris ca de obicei,dar in schimb a fost toata ziua mai adormita ca de obicei shi nici lapticul nu l-a baut cum trebuie la nici una dintre mese.Zilnic,la fiecare masa,papa 160ml de laptic la 4 ore,dar astazi a baut doar 120-150-130 shi 30ml ceai Baby-calm shi 70ml baby-drink.O avea legatura cu temperatura corpului faptul ca nu a mincat bine shi a fost mai adormita?Eu ashtept sa vad shi peste o ora,la masa de la 22.00,daca papa tot sau nu shi apoi am sa va mai intreb ce shi cum.Oricum,va multzumesc frumos inca o data pentru raspunsuri shi daca vretzi sa ma mai lamuritzi shi cu aceasta problemutza ce am pus-o in completare,va multzumesc anticipat shi va pupicesc mult
P.S.-Raluca,multzumesc de intrebare!Da,printzesa este sanatoasa,frumoasa shi cuminte,minca-o-ar mama pe ea de gargaritza

Eddy & printzesa Antonia-Naomi

Otilia
membru senior

3204 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 20/11/2002 :  13:43:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Otilia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Otilia un Mesaj Privat
Draga Eddy,

Din cite stiu eu, masurarea temperaturii in ureche este foarte fidela realitatii...
Intr-adevar, daca zici ca a avut 35,6°C, este cam putin...
Fii vigilenta in continuare si daca tot ti se pare ca nu prea are nici pofta de mincare sau mai observi si alte "ciudatenii", mai bine suni pediatrul si il intrebi pe el daca crede ca e necesara o consultatie.

Si noua ni s-a intimplat asa, acum vreo luna, Adélie (acum are 4 luni) avea 35,4...35,6... Nu stiu daca a avut vreo legatura sau nu cu asta, dar citeva zile mai tirziu a facut diaree verde, apoi febra. Si pe urma am ajuns la spital. Avea o infectie urinara.

Am pus si eu intrebarea acolo, ce inseamna o temperatura sub 36 si mi s-a raspuns ca nu e bine, ca este echivalentul febrei. Eu n-am prea inteles...

Asa ca... fii atenta sa nu se "pregateasca" ceva. Poate organismul ei s-a "intilnit" cu vreun microb si acuma lupta si fabrica anticorpi...

Sanatate multa!

O&A

Otilia
membru senior

3204 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 20/11/2002 :  13:47:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Otilia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Otilia un Mesaj Privat

Tot eu...
Acum am observat ca printesa ta n-are decit 2 luni...
Mai bine suna-l pe pediatru, pentru bebelusii sub 3 luni trebuie sa fim foarte-foarte vigilenti... Paza buna trece primejdia rea!

Sanatate multa-multa!!!

O&A

Otilia
membru senior

3204 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 20/11/2002 :  15:06:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Otilia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Otilia un Mesaj Privat

Ti se pare ca este mai palida decit de obicei?

O&A
EDDY
EDDY
membru junior

Japan, Abashiri
1131 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/11/2002 :  15:30:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiEDDY Adauga semn de carte la raspuns Trimite EDDY un Mesaj Privat
Multzumesc din nou,Otilia shi revin cu problema.Cind i-am masurat temperatura din nou,inainte de a papa de seara,avea 35.7 la urechea dreapta shi 36.2 la urechea stinga,iar dupa o ora,cind a terminat cu chiu cu vai lapticul,avea 35.5 la dreapta shi 36.2 la stinga.Nu a fost shi nu este mai palida ca de obicei,dar a papat atit de incet shi cu pauze,ca a trebuit sa cobor la bucatarie sa reincalzesc laptele dupa ce bause doar 90ml shi apoi a continuat sa bea dupa multe de-ale mele.In timp ce minca adormea shi de aceea a durat totul o ora.De obicei,papa 160ml de lapte in 10-15minute dar astazi...Sint disperata shi la nu pot ajunge decit Simbata,caci sotzul este plecat din orash shi revine doar Vineri seara,iar la telefon nu itzi spune nimeni nimik aici,caci orice consultatzie trebuie platita,pentru ca nu exista de familie ci mergi tu,de capul tau,la ce clinica shi la ce doctor vrei!Sa le fie stilul ca mie imi vine sa-i .Te rog,Otilia,daca mai crezi ca este ceva ce ar trebui sa shtiu,nu ezita shi spune-mi ca sint !

Eddy & printzesa-gargaritza

Otilia
membru senior

3204 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 20/11/2002 :  16:05:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Otilia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Otilia un Mesaj Privat

Dar tu esti sigura ca termometrul merge bine?
E normal sa arate ceva intr-o ureche si altceva in cealalta?

Si stai calma, nu-ti pierde cumpatul! Pina aici nu sunt simptome cum c-ar fi bolnavioara. Nici fetita mea nu are pofta de mincare in fiecare zi. Poate ca termometrul e de vina, nu ai altul? Incearca sa o imbraci mai bine, vezi daca are efect si daca temperatura creste... Si fii cu ochii pe ea, urmareste sa nu devina palida (nici eu nu stiu prea multe, dar nu-i bine...)

Sanatate multa, tine-ne la curent!!!

O&A
Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com