Varsaturi la sugari

Varsaturi la sugari | Autor: monicuta

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor!
Sunt de mult pe forum, dar mai mult in timp ce il hranesc pe bebe (Anna- Cristina, nascuta pe 25 oct, acum 4.2kg).
Am o problema pe care cred ca Julia 23 o mai are cu bebe. Varsa prea mult. Luni a varsat dupa fiecare masa, zi si noapte. Marti a varsat o singura data. Am dus- o miercuri la doctor si mi-a spus sa- i dau solutie electrolitica, iar daca varsa in continuare sa o duc la urgenta (????). In prima luna a mancat f bine, ajunsese la 120 ml la 3-4 ore. Dupa prima luna nici nu a mai mancat asa de bine (acum ia in medie 90 la 4 ore, incluzand ceaiul, mai mult fortat). Ma puteti ajuta cu un sfat? Mentionez ca am incercat diferite feluri de lapte si am crezut ca de la asta poate i s- a tras, dar mananca soia, la fel ca si pe cel de vaca. Multumesc, Monica.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

nu are nici doua luni si bea lapte de vaca? sau de soia? sau mai multe? nu prea ma pricep, dar stiam ca nu e bine sa schimbi laptele, si ca oricum trebuie sa il adaptezi varstei copilului. foarte probabil ca ceea ce ii dai tu nu ii prieste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

Uh ??? Lapte de vaca la virsta asta ? Fara dilutzie, fara nimic ??
Soia ?
opreste-te din ce faci. stabileste-te la un anume fel de lapte pentru ca ii chinui in mod anormal stomacelul !
Cum i-ai facut schimbarile laptelui ? Dintr-o data sau treptat ?

Alssa si Clara (1 an)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

eu stiam ca laptele de vaca nu este indicat pana la un an. De ce nu incerci cu lapte praf consacrat, nan, milupa,etc?

carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

Lapte de vaca?????La doar 2 luni? Draga mea,pt binele fetitei asteapta pana la 1 an,incearca cu Milupa sau Nan. Oricum cred ca pana la cateva luni toti bb-ii varsa mult. Andy al meu a varsta pana pe la 6 luni. Acum are 10 luni si mai varsa,e drept foarte rar.
Pupici

Dana&bb Andy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicuta spune:

Rectific: formula pe baza de lapte de vaca si formula pe baza de lapte de soia- ambele Enfamil. M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaelena spune:

In maternitate a vomat bb meu si mi-au spus ca poate ii este stomacul plin si nu a apucat sa digere tot laptele.Poate ii ai prea des si este o mancacioasa si nu stie sa se opreasca.Zic si eu ..ce am patit eu(Sara papa san)
sanatate la bb si tie ,sarbatori fericite

Corina siSara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Buna Monicuta
De ce ii tot schimbi laptele la bb? Daca a mancat bine prima luna trebuia sa ramai cu acea marca de lapte si sa nu tot schimbi. Daca a avut o perioada in care nu a mancat bine nu inseamna ca trebuie sa ii schimbi laptele imediat. Cum ai facut trecerea de la un lapte la altul?
Uite... eu de cand nu am mai avut piept (9 luni)i-am dat la Julian Enfamil Lipil with Iron. Cand a fost in spital o zi a mancat asa ceva (nu aveam voie sa alaptez din cauza ca mi-au fost administrate ceva medicamente) si totul a fost OK. Enfamil Lipil with Iron (DHA & ARA) este cel mai frecvent dat la bb pana la un an si dupaia este urmatorul pas ... de la 9 la 24 luni care este tot din gama Enfamil.
Ti-a recomandat doctorita sa ii dai lapte de soi?
Am o prietena cu o fetita de 6 luni care i-a dat de cand a venit pe lume doar Enfamil Lipil with Iron si este super sanatoasa si nu a avut probleme cu burtica si nici vomitaturi excesive (ceva anormal pt bb nu a patit niciodata de la aceeasta formula).
Eu zic ca ar trebui sa te stabilesti o data la un anume tip de formula si sa ramai acolo. Santate la bb tau.
SARBATORI FERICITE!
Gabbriela & Julian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

fetitza mea a fost alaptata exclusiv pina la o luna jumate si apoi cu completari de lapte praf pina la 3 luni.
varsa, nu foarte mult, manca in schimb putin si cu scandal.dupa ecografie ni s-a pus diagnosticul de reflux gastro esofagian si am inceput tratament pe baza de metoclopramid.dr a zis ca nu e grav, ca f multi copii varsa pina la un an dar tratamentul ne-a ajutat mult.acum are aproape 7 luni, mai varsa cateodata dar rar.
daca varsaturile sunt importante cantitativ si copilul nu ia bine in greutate trebuie sa vorbesti cu pediatrul.si sfatul meu e sa nu tot schimbi laptele praf ptr ca stomacelul e f fragil si nu prea suporta schimbarile.noi am inceput cu Milumil dar nu i-a placut si am trecut de la 3 luni pe Nan.
sper sa nu fie si la voi reflux dar si daca e nu te ingrijora ptr ca e frecvent si tratabil.
sanatate si Sarbatori Fericite!

cristiana si bb Theodora Alexia

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicuta spune:

multumesc, fetelor. de luat in greutate, a luat bine. in sapt. 3 si 4 a luat 1kg, iar urmatoarele 4, a mai luat unul. ea s- a nascut mica (35 sapt). lapte de soia i- am dat pt ca avea dureri mari de burta, iar eu am baut si beau numai lapte de soia, iar enfamil de soia e recomandat contra colicilor, gazelor, varsaturilor. ea a varsat din prima noapte, si nu stiu ce a fost in urmatoarea saptamana, pentru ca a stat la "nursery", iar eu am fost la ea din cand in cand. e drept ca are zile bune si zile proaste. ieri, de ex a avut una cu numai un episod neplacut, dupa aproape o saptamana fara varsat. dar umblu cu ea ca cu oul. o tin sa ragaie si cate o ora dupa ce papa. sper sa se rezolve. fetele din america, voi le dati ceai? ce fel? monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisia spune:

Monicuta,vomita sau regurgiteaza..adeca da afara imediat dupa ce papa sau dupa un anumit timp?Ceai nu e obligatoriu sa bea nici nu-i prea recomandat pana mia tarziu!Si itzi mai spun ceva bebeii cand sunt mici nu mananca lapte foarte mult la o masa,mai ales ca s-a nascut prematur.Rares manca 60-90 la 2 ore in a doua luna si lua in greutate si 1kg jumate.Nu trebuie sa disperi ca nu mananca fix 120ml.Mai poate fi o cauza..sa manance lacom,schimba-i eventual tetina..poate fi si de la aia..vezi cu care papa mai bine.nu-i mai alterna laptele..da-i numai un singur fel ori de vaca ori soia.Chiar daca-i aceeasi firma cica nu-i bine sa faci trecerea brusc ci treptat!60ml de cel care ii dai 30 de cel nou si tot asa pana ii schimbi laptele in decurs de 3 zile.
Multa bafta!
Sper sa rezolvati repede problema!
Pupici!
Adina si bb Rares

Mergi la inceput