Help! Aragazul din inox nu e fiabil??!!

Help! Aragazul din inox nu e fiabil??!! | Autor: Celine

Link direct la acest mesaj

Fetelor am nevoie de parerea voastra! Vreau sa-mi iau un aragaz Indesit din inox(cu aprindere electrica, grill, rotisor, timer si termostat,siguranta pentru supravegherea flacarii - pret 12 199 000) . Eram ferm hotarata ca maine sa ma duc sa-l iau dar s-a trezit un "prieten" sa-mi spuna, cum ca a vazut el un aragaz din inox, care nu prea arata bine dupa ceva timp de folosire, adica e zgariat si are pete date de temperatura. Imi vine greu sa cred asa ceva si va intreb pe voi, cele care aveti sau ati vazut astfel de aragazuri, e adevarat?
Mi se pare ilogic ca un aragaz din inox sa fie mai putin fiabil decat unul normal . Stiu ca toate liniile de autoservire si aragazurile folosite in restaurante sunt din inox, cum ar putea sa fie mai bun un aragaz emailat fata de unul din inox?
Am zis sa-mi iau un lucru bun si acum stau pe ganduri ...

Aici am gasit un link in care poate fi vazut dar nu are caracteristicile care se gasesc pe site-ul de la domo.ro(nu pot da link direct de acolo ): http://www.magazinultau.ro/product.php?product_id=8396&category=Electrocasnice
Va multumesc!

Celine

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dialu spune:

Parere personala: nu cred ca este mai bun sau mai putin bun decat alte tipuri de aragaze ca si performanta. Dar inoxul este foarte pacatos la intretinut. Se vede orice amprenta, iar ca sa-l cureti ca sa sclipeasca ca in magazin iti trebuie nervi de otel. Eu am un cuptor partial din inox, si mi se pare foarte greu de intretinut. Oricat il stergi tot raman urme... asa ca... nu stiu daca e o foarte buna alegere. Cel mai cool ar fi o placa ceramica digitala...dar la cat costa curentul in Ro mai indoiesc ca ar fi o solutie viabila!
Succes la ales aragazul!
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Nu stiu la ce te referi cu aragaz din inox (este totul din inox, sau doar fata de sus, cu ochiurile?). Daca are doar fata de sus, eu am asa ceva, de apx 8 ani; sunt f multumita de el. Daca il cureti cu prafuri normale de curatat nu se zgarie (exista si spray special pt curatat inox); probabil ca daca il zgarii cu cutitul sau spalatorul de sarma, abia atunci se zgarie. Pete de la caldura flacarilor nu are. Eu as alege tot asa ceva.


Adina+BB29W

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celine spune:

Va multumesc pentru raspunsuri!
Azi am mai fost sa-l vad inca o data, imi place foarte mult, o sa-l iau maine.

Adina, aragazul e tot din inox, cu exceptia capacului, care e din sticla si are protectie la cadere si cu exceptia usii de la cuptor, prin care trebuie sa vezi(are si cuptor iluminat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Celine cred ca eu am ce spui tu. Dar interiorul este din altceva, vorbesc de interiorul cuptorului. Nu pot spune ca-i pacatos la curatat. Are avantaje si dezavantaje. Eu il am de 2 ani si la mine se gateste aproape in fiecare zi. Nu pot spune ca-s nemultumita. Nici nu sunt genul care sa pastrez ceva .. aoleu sa nu se strice.

Important este sa functioneze cum trebuie. Si mere'!



Roxana&Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Celine, am si eu aragaz de inox si, cu exceptia timer-ului, are toate caracteristicile pe care le-ai enumerat...nu e Indesit, e o alta marca (Glem-Gas, probabil n-ai auzit )...Sunt foarte multumita de el. Un lucru nu-mi place: orice pata micuta se vede si-i strica aspectul asa ca o sa ai de lucru la sters ...S-a si zgariat putin, chiar daca am avut grija ... insa banui ca sunt mai multe tipuri de inox (sper sa nu fi spus vreo prostie...zic asta pentru ca am vazut mai multe aragazuri din inox si nu aratau la fel....unele aveau un aspect mat, altele un aspect lucios) si cum Indesit este o marca serioasa, s-ar putea sa fie mai bun si sa nu se zgarie

Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celine spune:

adda, la cat m-am perindat prin magazine am vazut si Glem-Gas; spre deosebire de Indesit are un inox lucios, Indesit-ul are inox mat.

aquariusrpro, da, interiorul este din alt material si are un senzor de temperatura. Ce ma interesa cel mai mult era sa nu rugineasca precum predecesoarele, sta langa chiuveta.

De cand bantui prin magazine am ajuns sa descopar invartelile angajatilor care nu vroiau sa-mi asigure transportul desi in mod normal se acorda. Am reusit sa fac rost de dovada scrisa ca se acorda transport gratuit, prin mail, de la sefii lor . Maine ma razboiesc cu ei daca nu-si revin .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Si mie imi plac aragazele din inox foarte mult. Am vrut sa-mi cumpar chiar, dar trebuia sa ma decid intre Gorenje, Bosh si Indesit. Totusi de pare numai Gorenje este tot facut din inox. Asa ca fi atenta.
Te rog daca iti cumperi astept impresii (bune sau rele) pentru ca tot mai sper sa-mni cumpar si eu unul. Poate ai timp si-mi pui un mesaj.

Multumesc si mult succes la cumparaturi.

Ioana si Stefan Dimitri
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Celina ,ai cumparat aragazul?eu am acelasi aragaz ,indentic,cu cel pe care vrei sa il cumperi,sau poate l-ai cumparat deja. eu sunt fffff multumita de el.il am cam de vreo4-5 luni,este intradevar putin mai greu de intretinut,se vede orice pata pe el,dar eu am pus folie de aluminiu,si o schimb cand se murdareste( la 2-3 zile). in cuptor are alt material ,se curata f usor cuptorul( cu un produs special de cuptor ,se gaseste in super marketuri,o sticluta verde cu pulverizator,de la firma Interstar,nu mai stiu exact cum se numeste),la grill faci niste fripturi extraordinare si intr-un timp fff scurt,iar la rotisor ce sa iti mai spun? iti dai seama ce bun iese puiul sau aripile de pui!!!
cuptorul coace extraordinar de bine,plus ca ai posibilitatea sa reglezi temp care o vrei si sa alegi si timpul de coacere la fiecare preparat( iti dau ei o carticica cu toate instructiunile).

merita cumparat ,chiar daca te chinui putin la curatat.exista si o crema special de inox,de la Sanox,se gaseste pe piata.

ALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voinea spune:

Greu de intretinut. Mai bun din inox chiar daca pare un model demodat, dar cand e sa freci... iti spun din proprie experienta.

Adina si dragalasii ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

Celine, ai facut achizitia? esti happy? cum e?

MirelaV

Mergi la inceput