Tratament pentru rosu in gat -4anisori

Tratament pentru rosu in gat -4anisori | Autor: LICUTA1

Link direct la acest mesaj


Am o nepotica ANDREIA de 4 ani care face in permanenta rosu in gat.

Problema ar mai fi ca in urma unui tratament eronat in spital la varsta de 1 an doza foarte meare de gentamicina) se pare ca ia scazut imunitate si tot ca un rezultat al incompetentei unor cadre medicale are toti dintisorii cariati (nici nu vrea sa se atinda de dulciuri)

Intrebarea ar fi ca tratamente sunt pentru raceala in special ce antibiotice mai usoare ar fi indicate?Multumesc!
licuta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Pentru viroze nu se dau antibiotice de nici un fel, nici usoare si nici grele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Intii un test bacteriologic sa vada daca e viroza sau infectie bacteriala!
Ca tratament naturist comprese cu cartofi felii si ceai de ceapa. Antibioticele nu le stiu...
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

In primul rind ar trebui sa faca un exudat faringian.Acesta ii va arata daca nu cumva are un stafilococ sau streptococ din cauza caruia persista rosul in git.
Pentru imunitate ar trebui sa discute cu un medic competent care sa-i recomande medicamente pentru stimularea ei.Din cite stiu si spirulina stimuleaza sistemul imunitar,dar nu stiu exact daca poate fi luata de copii de 4 ani.
Multa sanatate!!!Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Din experienta, pot sa-ti spun ca pentru rosu in gat merge foarte bine Eritromicina (tratatamentul trebuie luat 7 sau chiar 10 zile, depinde de ce spune medicul). Oricum indicat este sa se faca un exudat faringian si apoi o antibiograma si abia apoi sa se instituie tratamentul. Baietelului meu nu i-a iesit nimic la exudat, iar cand face rosu in gat care nu cedeaza la tratamentele usoare (oropivalone, faringosept, etc) ii dau Eritromicina, dar cu avizul medicului.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Initial creeata de LICUTA1


Am o nepotica ANDREIA de 4 ani care face in permanenta rosu in gat.

Problema ar mai fi ca in urma unui tratament eronat in spital la varsta de 1 an doza foarte meare de gentamicina) se pare ca ia scazut imunitate si tot ca un rezultat al incompetentei unor cadre medicale are toti dintisorii cariati (nici nu vrea sa se atinda de dulciuri)

Intrebarea ar fi ca tratamente sunt pentru raceala in special ce antibiotice mai usoare ar fi indicate?Multumesc!
licuta





Asa cum au spus si fetele, antibioticele nu se dau la viroze. Se dau pentru complicatii bacteriene.

Cel mai bine este sa-i faci un exudat faringian si chiar un exudat nazal ( exista microbi care stau in nasuc si cand curge.. inroseste si gatul). Apoi medicul stabileste ce-i da.

PAna atunci, tot ceea ce puteti face este sa-i dat ceva sa-i creasca imunitatea:
- vitamina C ( 500 mg sau chiar 1 gr / zi )
- se poate face tratament cu Rybomunil ( s-a mai scris pe site )
- oscillococcinum - cum scrie pe prospect
- compresele cu cartofi etc. sunt foarte bune mai ales asociate cu regim hidric, vitamina C si antitermicele obisnuite, supa de pui si toate tratamentele de la "mama". Daca nu exista complicatii bacteriene, evident. Febra se duce in 3-4 zile dar copilul o depaseste cu propriul sistem imunitar, ceea ce e foarte bine.

Recent am fost la dentist cu fii-mea. Nu are probleme dar aveam eu o dilema cu zimaflorul.. sa-i dau sau nu. Ce am aflat de la doctorita ( o super doctorita si faina profesional si luptatoare pentru toti dintii!):
- la aparitia molarilor de 6 ani este indicata sigilarea lor, adica neregularitatile se acopera cu o pasta alba, in asa fel incat sa nu ramana resturi de mancare cauzatoare de carii. Evident, copilul trebuie urmarit cum se spala pe diti. Daca sare sigilliu.. inapoi la doctor si il pune.
- exista fluorurari locale ( "pictarea dintilor" pentru cateva minute ); din experienta ei, cu aceste fluorurari si cu un regim supravegheat legat de Ca si igiena , dantura nu ar trebui sa fie o problema.

Avand in vedere ca a mea fiica nu se da batuta pe teritoriul dulciurilor, am de gand sa-i sigilez premolarii oricum. Deja, de la vizita la dentist s-a mai "inmuiat"!

Andreiuta ta s-ar putea sa aiba o usoara eprturbare de metabolism care face ca ph-ul salivei sa fie mai mic decat normal ( adica acid ) sau o deficienta legata de depunere calciu & alte minerale.

Saptamana viitoare ma duc la dentist si o mai intreb ce-i de facut. Are si doctorita un baietel si duce acelasi fel de lupte..

Roxana&Ruxandra

Mergi la inceput