ingrijire floare speciala de Craciun

ingrijire floare speciala de Craciun | Autor: carmen

Link direct la acest mesaj

Imi poate spune cineva cum se ingrijeste o floare din aceea speciala de craciun cu cu flori rosii si frunze verzi. eu am primit un si nu stiu cum sa ma port cu ea, au inceput sa ii ingalbeneasca frunzele.


multumesc

carmen

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Daca ai ultimul numar din Avantaje, au un articolas acolo pe acesta tema. Daca nu, incerc eu sa-ti scriu din ce imi aduc aminte...floarea e mare iubitoare de apa, deci in aceasta perioada ud-o, eventual ii poti pulveriza si pe frunze. De asemenea ii poti pune ingrasaminte. Dupa ce a trecut perioada de inflorire (i-au cazut frunzele rosii) trebuie sa o tai, sa lasi cam 10-15 cm. Apoi, pentru a se ramifica, prin luna mai ii mai ciupesti putin ramurile. In septembrie-octombrie o muti intr-o camera racoroasa si mai intunecata, in care nu aprinzi lumina seara..si o lasi acolo pina incepe sa faca flori, adica frunzele alea rosii.
Eu am avut una de anul trecut dar n-am stiut cum s-o ingrijesc, am tinut-o la multa lumina si caldura, prin urmare s-a facut un fel de boschet care n-are de gind sa infloreasca, nu am stiut ca trebuie tinuta la racoare si intuneric toamna. Anul acesta mi-am cumparat alta si am s-o ingrijesc dupa cum ti-am scris. Acolo mai scria ceva si de fertilizari in ce perioade se fac, o sa incerc sa-ti scriu diseara cind voi avea revista in fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

Am sa-ti scriu din revista "Avantaje" cum sa ingrijesti aceasta floare daca vrei sa infloreasca si Craciunul viitor.
" Asaz-o intr-un loc bine luminat, dar nu in soare direct.E mare iubitoare de umiditate, asa ca ud-o din abundenta ba chiar pulverizeaza-i apa pe frunze, de primavara pana toamna. Dupa ce inflorirea s-a terminat si bracteele-frunzele colorate in rosu-au inceput sa cada, taie tulpina, lasand doar o portiune de 10-15 cm, si nu o uda decat cu foarte putin pana in luna mai, cand o vei transplanta. Din acel moment reia imediat udatul si fertilizarea.Ciupeste ramurelele tinere, pentru a le da posibilitatea sa se ramifice.In septembrie-octombrie, aseaza planta intr-o camera putin luminata, in care nu aprinzi lumina dupa ce apune soarele.Dupa ce s-au format influorescentele, poti sa o muti intr-o camera luminata dar nu prea incalzita".

Asigura-i suficienta umiditate, plaseaz-o intr-un loc bine luminat dar nu direct in soare. Aceasta este concluzia, dupa parerea mea nu este o planta pretentioasa, imi cumpar si eu de Craciun intotdeauna si rezista foarte mult.

Succes si o floare sanatoasa si frumoasa!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

daca e vorba de Craciunica..ea trebuie sa stea intr-un mediu mai rece sa infloreasca..eu cat am tinut-o in casa nu a inflorit..si de cativa ani o tin in hol unde e racoare bine si infloreste..face f multe flori..
nu trebuie sa ii mai muti locul din momentul in care ii dau bobocii si nici nu trebuie sa pui mana pe ea..

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

De fapt se numeste "Stea de Craciun", "Craciunica" e altfel, cel putin asa stiu eu.

Carmen cred ca intreaba de "Stea de Craciun" (care poate avea florile rosii, albe sau galbene-bej), am primit si eu zilele trecute si o tineam in sufragerie unde e cald si stam cel mai mult , asa ca am mutat-o in bucatarie, acolo stam cel mai putin si nu e asa cald .
Oricum frunzele au inceput sa ii cada si dupa ce ramane fara ele o sa fac ce au spus fetele, o tai si vad la primavara daca mai am ce sa transplantez

Pupici,
Katink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Si noi am primit o poinsettia de Craciun....are nevoie de lumina si apa moderat. Cu timpul toate frunzele verzi se transforma in rosu.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Deci despre floarea asta e vorba, nu?!

http://www.plantoftheweek.org/week059.shtml
http://www.floridata.com/ref/E/euph_pul.cfm
http://www.colostate.edu/Depts/CoopExt/TRA/PLANTS/points.html

Eu la ea m-am gandit cand am citit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Craciunica mea nu are bobocei inca.. Sau ii apar ceva mai tarziu, adica in 1-2 saptamani , la Craciun? Infloreste in fiecare an,nu?



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Draga Anis,
Secretul la Craciunitze este sa nu le misti din loc, si sa nu stea la prea multa caldura. Deci, acolo unde ii gasesti locul, acolo s-o bata sfantul, ca altfel nu face flori.
Noi avem 2 impletaite, rosu si alb, amandoua au inflorit inca din novembrie!
Viel spass!
Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Viorela , merci pt raspuns. Am s-o intepenesc in locul in care e....



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

anis..nu e tarziu sa infloreasca a ta daca o pui la loc racoros si o lasi acolo..infloreste mai tarziu decat Craciunul..asa am patit eu cu a mea acum 2 ani

MirelaV

Mergi la inceput