Spirala hormonala MIRENA de la Firma Schering

Spirala hormonala MIRENA de la Firma Schering | Autor: tina75

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Acum ca avem 2 copii ne gandim la o contraceptie mai... de doamne ajuta, am vorbit cu ginecologul meu si el mi-a recomandat spirala hormonala MIRENA de la firma Schering, este din 1997 pe piata, ma costa 325 de Euro si poate ramane in corp max. 5 ani de zile...
El vorbeste foarte pozitiv de ea (oare lucreaza pe baza de comision pt. Schering?! ), dar adineaori am bagat cuvantul Mirena pe yahoo la cautare si am citit aproape numai lucruri negative de la femei.
Voi ati avut sau ati auzit de asemenea cazuri??? Fiti va rog sincere, mai bine sa stiu inainte daca apar probleme, ca doctorii cica nu au auzit de dezavantaje...
Multumesc mult, Tina

Tina cu Lukas & Alexander(20.01.2003)
Tempora mutantur nos et mutamur in illis.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Este ca si orice alt tratament hormonal, daca ti se potriveste e OK... daca nu, poate da efecte secundare. Eu sint medic si si noua ni-l tot lauda reprezentantul Schering, din pacate experienta cu el in Romania e mai redusa pentru ca putina lume si-l permite. O problema poate fi amenoreea, adica absenta menstruatiei pentru mai multe luni, ceea ce le nelinisteste pe unele femei, dar cred ca deja ai citit despre asta. Du-te si pe site-ul Schering si vezi ce zic ei la efecte secundare.
Daca totusi te hotarasti, vezi ca in Romania e numai vreo 5 milioane din cite stiu eu, adica 125 de euro, poate poti sa-ti faci rost de aici si mai scutesti niste bani.
Numai bine,
Catalina.

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Tina,

in urma cu aproape doua saptamini am fost la ginecolog,pentru un consult anual.
Am discutata cu ea despre Mirena...asta pentru ca am gasit pe masa pliante...si ea mi-a explicat ca deobicei se pun la femeile care au probleme cu ciclul...adica singereaza foarte tare,tine mult ciclul,dureri.
Eu am intrebat-o daca ceea ce am eu este "Mirena" si ea mi-a spus ca nu e cazul pentru ca nu prezentam nici unul din simptomele descrise.

In orice caz din pliant am inteles ca cele care sufera de ciclu foarte lung si abundent este bine sa foloseasca "Mirena si nu alt tip de spirala...dupa citeva luni,ciclul se reduce in timp si intensitate...durerile aproape dispar,nu prea sint dureri de cap...de fapt "Mirena secreta hormoni, are un cilindru mic cre contine progesteron levonostrol,hormoni se elimina incet...




"Un sfirsit e un inceput..."

ella& com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Eu am mai postat un subiect pe tema asta da' n-am primit nici un raspuns. Si mie mi- a recomandat dr steriletul asta, si da, in Ro e 5 mil. Da-mi si mie adresa unde ai citit despre el , please.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina75 spune:

Buna dimineata,
In primul rand va multumesc pentru raspunsuri!
Pe pagina oficiala www.mirena.com nu se gaseste nimic in legatura cu efectele secundare, numai ca la 5% din femei le dispare ciclul complet dupa un an de zile.
Ce ma nelinisteste pe mine este ca productul este pe piata deja de 6 ani de zile si cica nu exista alte efecte secundare....
Cu toate ca ff multe femei au urmatoarele probleme:
- s-au ingrasat extrem, deci peste 10 kg in cateva luni de zile
- caderea parului
- dureri de cap si de san persistente
- simptome comparabile cu menopauza, cand rece cand fierbinte
- formarea de chisturi
- acnee, depresiuni
samd... iar dupa ce femeile au scapat de spirala asta au disparut simptomele peste noapte.
Si cu toate astea, oficial nu exista efecte secundare?!??! Pai chiar si pilula, pe care o ia fiecare, are efecte, ca orice product hormonal.
Hmmmm nu stiu zau ce sa mai cred, dar este riscul prea mare (e scump), daca nu o suport raman fara o gramada de bani... Sa vedem ce mai zice ginecologul meu, il mai sun o data.
Salutari de la Tina

Tina cu Lukas & Alexander(20.01.2003)
Tempora mutantur nos et mutamur in illis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Tina, poate ne tii la curent cu ce ti-a mai spus dr. tau ca ne intereseaza. Steriletul si fara hormoni este uneori greu suportat de organism, darmite cu hormonii dupa el. Nici eu nu mai stiu ce am sa aplic ca metoda contraceptionala, ca sunt pareri f contradictorii din toate partile. Sper sa nu ramanem la "cauciuc" inca vreo 20 ani de-acum incolo...
Sarbatori fericite si pupici la scumpii tai!

Cristina, mamica cu burtoaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Experienta mea personala:

Eu mi-am pus Mirena in urma unei hemoragii de care nu mai scapam! Dupa 6 luni de tratament Mirena a ramas singura solutie! Intr-adevar de cand l-am pus nu mai am menstruatie , cu exceptia faptului ca durerile obisnuite ma incearca lunar dar la o mai mica intensitate.
Ginecologul meu mi-a spus ca Mirena este recomandat celor in cazul meu sau femeilor care s-au saturat sa aiba lunar menstruatie (in unele cazuri ciclul revine la fiecare 3-4 ori 5 luni).
Din momentul in care mi-am pus Mirena am inceput sa ma ingras! Rapid,in circa 5 luni conformatia corpului meu s-a schimbat. Am urcat de la 57 de kg la 67-68 kg. Nici chip sa le pierd. Cu trecerea timpului, probabil ca cantitatea de hormoni a steriletului scade! Regimul alimentar nu m-a ajutat la nimic, am renuntat sa ma tot cantaresc si de multe ori urasc sa ma uit in oglinda !Dupa 34 de ani nu ma pot obisnui cu o fata ca o luna plina si cu faptul ca sunt mai grasa decat dupa nastere. Nu stiu de ce dar sunt convinsa ca daca voi renunta la sterilet voi revenii cu usurinta la greutatea normala, cu atat mai mult cu cat nu am avut niciodata probleme de ingrasare si nici regimul meu alimentar nu este gresit.
Asadar sper ca voi recastiga silueta de acum 2 ani, ca voi scapa de celulita cu care m-am captusit tot de atunci si ca ma voi simtii iar bine in pielea mea. Caci istoria asta mi-a nascut niste complexe groaznice, chiar daca acum am 64 kg (deci trebuie sa mai scap de 7-8 kg).
Dar cum pt mine Mirena era un tratament mai mult decat mijloc de contraceptie, nu am vrut sa risc o noua hemoragie! De luna viitoare sper sa scap de el.
In ce priveste chisturile, nu stiu daca are Mirena vreo influenta! Da, am observat aparitia chisturilor (control anual) dar se pare ca aceasta poate fi si fiziologic, nu numai din pricina steriletului.

Pretul in Franta a fost de 120 de euros, iar mai nou steriletul este rambursat de securitatea sociala franceza.

Inca ceva: la intrebarile puse medicului despre efectele secundare, mi s-a raspuns evaziv, desi am citit despre efectele Mirenei legate de pilozitate (observata, dar nu exagerata) si ingrasare. Cred ca fiecare femeie reactioneaza diferit, mai ales cand e vorba de hormoni. Acum, dupa o serie de analize, regimuri alimentare, etc, au ajuns la concluzia ca intr-adevar Mirena mi-a provocat toate aceste probleme.





Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Am uitat sa spun despre acnee! Credeam ca nu mai scap niciodata!Nu m-a ajutat nimic afara de tratamentul cu tetraciclina pastile, timp de 2 luni de zile! Dar periodic am probleme. Tot de cand cu Mirena....

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Fetelor, multumesc pentru subiectul asta. Chiar azi vorbeam cu barbati-miu despre Mirena. Si pe mine ma ingrijora eventualitatea absentei menstrelor, dar acum m-am calmat de tot pentru ca renunt la idee. Noroc cu voi! Eu am mai luat in calcul si metodele definitive: legarea trompelor sau vasectomia. Dupa doua nasteri si un avort spontan, pentru ce credeti ca militez? Chiar ma gandesc sa deschid un subiect pe tema vasectomiei sa-mi informez si eu consortul, la urma urmei, sa vada si el cum e!

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina75 spune:

Buna fetelor,
Am vorbit iar cu ginecologul, dar ramane la punctul lui de vedere, nu a avut experiente proaste cu Mirena, pana si nevasta-sa cica are si toata familia Ma rog, zice sa ma gandesc si mi-o "pune" daca vreau.... Cred ca poate sa astepte mult si bine, am citit si auzit deja prea multe ca sa mai fiu obiectiva sau fara resentimente.
Mai astept sa treaca timpul, poate iese in cativa ani ceva mai ca lumea pe piata....Daca auziti ceva nou dati-mi si mie de veste!
@Tinatache: te sun eu saptamana viitoare, da?
Numai bine si sarbatori fericite de la Tina



Tina cu Lukas & Alexander(20.01.2003)
Tempora mutantur nos et mutamur in illis.

Mergi la inceput