Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (21)

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (21) | Autor: sept.oct2012

Link direct la acest mesaj

Bobocei de septembrie-octombrie 2012!


Suntem un de 53 fericite si implinite care incep povestea primelor 365 zile din viata boboceilor nostri mult-asteptati
Comorile noastre sunt 29, 24,





Rugaciunea parintilor pentru copii

Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om si ai suflat in fata lui suflarea de viata si, binecuvantandu-l, ai zis: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileei, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate ca neincetat sa reversi harul Tau si sa te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti.
Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere. Indreapta pasii lor pe caile omeniei, ale dreptatii, ale dragostei de oameni si ale bunei-cuviite. Ajuta-mi a cultiva in ei bunatatea si a-i face folositori lorusi si obstei in mijlocul careia traiesc. Da-le lor comorile ceresti ale virtutii, care nu pier niciodata.
Nu cer pentru ei, Doamne, bogatii pamantesti, ci te rog da-le un trup sanatos si iubitor de osteneala, precum si suflet luminat si ravnitor spre tot binele, ca sa ajunga buni fii ai Sfantei noastre Biserici si vrednici cetateni ai Patriei, ca de-a pururi sa binecuvanteze numele Tau. AMIN



Povestea boboceilor pufosi de la bobul de mac la venirea pe lume:




Uite asa crestem noi


(2),(3),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13),(14),(15),(16)
(17), (18), (19), (20)




Tabel greutate/inaltime bobocei




Bobocei pufosi de august

20.08 - Ilaria Rita - cezariana la 36s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Patricbebe

22.08 - Sophia - cezariana la 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 10 - de Oana (Tzitziri)

25.08 - Calin Adrian- cezariana la 36s/ 3350 g / xx cm / APGAR 10 - de Mirabelac

27.08 - Dragonita Iris-Elena - cezariana la 37s/ 2620 g / 47 cm / APGAR 9 - de Bob_pixel

27.08 - Tudor Andrei- xxs/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Micaela06

28.08 - Denis Andrei- cezariana la 37s/ 3500 g / xx cm / APGAR 10 - de G_rainbow (Gabriela)

28.08 - Petru (Rares)- naturala 41s/ 3750 g / xx cm / APGAR 10 - de Lalu85


29.08 - Maria - cezariana la xxs/ 2960 g / 49 cm / APGAR 6/7 - de Virginia_86


Bobocei pufosi de septembrie

02.09 - Mihnea-Bogdan- cezariana 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 7 - de Anidaz


05.09 - Radu Cristian- natural 36s/ 2600 g / 46 cm / APGAR xx - de Simonix

05.09 - Stefan- cezariana 37s/ 3050 g / xx cm / APGAR 10 - de m_m51981

05.09 - Ana- cezariana 34s4z/ 2100 g / xx cm / APGAR 10 - de mami.ilinca

06.09 - Maya Cristina- cezariana 38s/ 3100 g / 51 cm / APGAR 9 - de Olivette

09.09 - Irina Gabriela- natural 40s/ 3500 g / 50 cm / APGAR xx - de Alina_Loca

10.09 - Adela- cezariana 38s/ 3700 g / 50 cm / APGAR xx - de danageodoiu

12.09 - David Cristian- natural 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR 9 - de RamonaCopot

12.09 - Daniel- natural 37s/ 2400 g / xx cm / APGAR xx - de Chri70

14.09 - Vlad Petru- cezariana 36s/ 2700 g / 49 cm / APGAR 8 - de Veroboroda

14.09 - Matei- cezariana 39s/ 4000 g / xx cm / APGAR 10 - de Stella87

17.09 - Mihai Alexandru- cezariana 39s/ 2800 g / 47 cm / APGAR 9 - de Madaiulia

17.09 - Anita Zsofia- cezariana 38s/ 2770 g / 49 cm / APGAR 10 - de moni81

17.09 - Ioan Alexandru- cezariana 38s/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Anda28

18.09 - Bobocica - natural 39s/ 2650 g / 50cm / APGAR xx - de didi-anda

18.09 - Emma Gabrielle- natural 38s/ 3700 g / 52 cm / APGAR 10 - de DanielaBejan

18.09 - David Gabriel- cezariana 38s/ 2600 g / 51 cm / APGAR 9 - de Corinuka_g

18.09 - Alexandru- natural 39s5z/ 3100 g / 50 cm / APGAR 9/10 - de carinablanca

18.09 - Rares Ionut- cezariana 35s5z/ 2900 g / 50 cm / APGAR 7 - de mlhaela

20.09 - Vlad- natural 37s/ 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de adrianadana

21.09 - Bobocel- cezariana 40s/ 4150 g / 51 cm / APGAR xx - de Marikaki

21.09 - Theodora Maria- natural 41+s/ 3205 g / 50.5 cm / APGAR xx - de Lulutza

22.09 - Andrei- natural 40s/ 4200 g / 53 cm / APGAR xx - de Andreea (nu_mai_stiu)

24.09 - Elisa Andreea- natural 35s/ 2740 g / 49 cm / APGAR 9 - de Roxana11

24.09 - Paul Gabriel- cezariana 39s/ xxxx g / xx cm / APGAR 10 - de Carmen

24.09 - Roland - cezariana 39s/3650 g/54 cm/APGAR 10 - de Paula

25.09 - Toma - natural 40s/4268 g/53.5 cm/APGAR xx - de Irimell

28.09 - Ilinca Teodora- natural 40+s/ 3770 g / 53 cm / APGAR 9 - de Anaomaria

29.09 - Antonia- natural 40s/ 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de slimfitmada

29.09 - Luca Stefan- .s/ 3800 g / 53 cm / APGAR 10 - de Raluca22

30.09 - Iustin- natural 38s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Anca2B




Bobocei pufosi de octombrie

01.10 - Natalia- cezariana 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR xx - de Ramona7575

01.10 - Teodora Silviana- natural 39s/ 3600 g / 51 cm / APGAR xx - de LoryD

01.10 - Bobocel pufos- natural 40s/ 3695 g / 52 cm / APGAR 10 - de Norma36

01.10 - Stefan- natural 40s/ 3470 g / 52 cm / APGAR 10 - de Papelusca (Gabi)

08.10 - Bobocica frumoasa- cezariana 39s/ 2700 g / 48 cm / APGAR 10 - de Sandy_2008

10.10 - Maria- cezariana 38s/ 3700 g / 54 cm / APGAR xx - de Madanan

12.10 - Luca- cezariana 41s/ 3570 g / 51 cm / APGAR 9 - de Kytana

15.10 - Bobocica- naturala 35s/ 2200 g / 47 cm / APGAR 9 - de ela_04

15.10 - Diana- cezariana 36s/ 2750 g / 50 cm / APGAR 9 - de Alexandrap83

16.10 - Ema Andreea- naturala 40s/ 3410 g / 50 cm / APGAR 10 - de Ramona_BM

16.10 - Mara- cezariana 40s/ 2950 g / 50 cm / APGAR 9 - de ANKA-iasi

18.10 - Simona-Ioana- naturala 40s/ 2910 g / 50 cm / APGAR xx - de Elfica

21.10 - Ruxandra Elena- naturala 40s5z/ 3420 g / 49 cm / APGAR 10 - de gaitica78

25.10 - Giorgios- naturala 40s/ 3810 g / xx cm / APGAR xx - de Moro-K

26.10 - Iustin- cezariana xxs/ 3450 g / 52 cm / APGAR 10 - de Alive (Delia)

28.10 - Radu- natural 40s/ 4200 g / xx cm / APGAR 8 - de a_raluca




[left]Mamicilor care au fost cu noi dar care din diverse motive nu ne-au mai putut fi alaturi le uram multa sanatate si fericire alaturi de boboceii lor
sansb, bombboana, bya_me, Cristiina, mamiseli_11, sora13a, _vicki_, miro79, irene

[size=3]Un gand bun pentru : mrenescu - Maria, VIOIKA76



Cum sa deschizi un capitol nou

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza raspuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.
______________________________________________________________________

[b]Cum sa-ti activezi PM-ul
- Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

[b]Cum sa ascunzi un link
- [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

[b]Cont comun:
sept.oct2012

E-mail comun: sept.oct.2012@gmail.com

Parola va fi trimisa prin PM

20

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hehe, hai ca prima data e mai greu

Poftiti la scris, dragelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Nu scrie nimeni nimic? :(

Va la o cafea sau un ceai daca nu ati servit inca.

Noi am luat micul dejun, am facut repede si o mancarica de mazare, ca aseara nu am nsi avut timp decat sa pun niste pulpe de pui la cuptor. Si am rezolvat si cu meniul de azi. Am pastrat pt pitica de-o parte niste mazare si morcov sa i le amestec la pranz cu piept de pui si am rezolvat-o si pe ea!

Ieri am testat scaunul cand am fost la cumparaturi. A stat super cuminte in el si se uita in toate partile: pe geam, la noi...
La intoarcerea ma asteptam sa comenteze ca in magazin deja se saturase si se tot miorlaia, dar surprinzator, nu a zis nimic!
Sper ca si pe viitor sa-i placa la fel de mult, ca in scoica nu prea statea si se punea pe urlat.

Mai stam putin ca sa suga apoi mergem sa ne luam portia de aer pe ziua de azi.

Sa aveti o saptamana frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Olivia, scriu eu! Multumim ca te-ai invrednicit sa ne faci capitol!

Eu am absentat caci ultimele 2 nopti au fost la fel de varza. Olivia, nu stiu cum rezisti cu trezirile astea, eu una nu mai pot. Bine, ca Matei niciodata n-a dormit bine, dar acum a inceput sa-mi fie dor de noptile cu 4,5 treziri Ca azi noapte pan la 2 se trezise 4 sau 5 ori, nu mai stiu. La 2 s-a trezit de-a binelea. A papat san un sfert de ora, apoi leganat si pus in patutul lui. S-a trezit apoi la 3.30 Faza e ca in pat langa mine se trezeste la fel de des. Il mai pun in patutul lui, ca sa dorm si eu mai libera. Macar calitativ sa dorm. Cand e langa mine nu pot dormi profund, ii simt fiecare miscare, fiecare rasuflare. Nu stiu ce nu-i convine, habar n-am.

Corinuka, ma bucur mult ca Daviducu s-a mai reglat cu kk! Am incercat si eu cu ceapa verde, dar brotacul a reactionat nasol, cu varsaturi, deci o ocolim o perioada. Totusi, pe moment a papat cu pofta, o bagasem intr-un mix de legume.

De saptamana asta incepem cu branzica si carnita, am primit de la tara

Olivia, de unde ai luat mazare pt Maya?

As mai scrie, dar ma asteapta un morman de vase, iar Matei tocmai s-a trezit si in max 5 min va dori companie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stela, a picat planul cu mazarea. Era de la borcan si apoi am vazut ca avea sare, asa ca am pus-o in mancarea mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna dimineata scumpelor.
Noi facem nani pe muzica de bormasina.Deja nu mai support.
Iertati-ma ca tot ma plant.Cred ca v-am zapacit de cap,dar nu mai suport sa imi vad copilul dormind,adormind si lantul continua....pe zgomotul pasta.

Deci sunt nervoasa si nu ma intind prea mult.
Va las o prijiturica si un fresh de portocale pt dintisorul lui Andrei care de ieri se simte la pipait si pt cele 7 luni pe care le-a implinit azi.

Si felicitari Olivia pt capitol si multumim !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Reconfigurare meniu: morcov cu conopida si pui.
Sper sa-i placa combinatia.

Nasol de tine cu somnul :( Mai stiu o mamica cu bb de 9 luni tot asa se chinuie, chiar mai rau. Se trezea bb la 15-30 min toata noaptea si a inceput sa nu-i mai dea san, ci lm la bibe. Bea doar 20-30 ml, apoi se culca la loc. dupa 3 zile asa zicea ca aseara i-a legat 3 ore, ceea ce nu a mai facut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Salutare fetelor.
Vreau sa fiu si eu mai activa pe forum, sper sa reusesc.
Sa va impartasesc o descoperire a sotului de sambata : 2 (DOI) dintisori iviti pe gingia de jos, abia se observa, ambii la acelasi nivel. Nimic nu ne-a dat de banuit nu a facut febra, si nici nu a fost excesiv de maraita, are mama o fetita cuminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Suna bine meniul Mayei, Oli.
Noi am avut la 11 mar, iar la 14 o sa avem supa din ceapa, telina, brocoli, ardei gras, fenicul, mazare, fasole verde si un fir de patrujel. Am scos morcovul si cartoful o perioada din cauza constipatiei.
Apropo de mazare, eu ii pun la supa din aceea congelata la punga aprox. 4-5 boabe; la fel si borcoli si fasolea verde. Am citit ca sunt mai sanatoase decat cele la conserva.
A introdus cineva rosia? Eu inca nu, tatonez terenul, nu m-am decis pentru ca asta de pe piata este de la turci, veche poveste ....in schimb am la congelator rosii chery de la tara de asta' toamna.... sa vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Dragele noastre,

Va asteptam cu mare drag pe noua platforma desprecopii in grupul Bobocei de septembrie-octombrie 2012 aici http://comunitate.desprecopii.com/group/29/bobocei-de-septembrie-octombrie

Vorbiti si va hotarati cine doreste sa gestioneze si sa devina group owner, si astept PM sau mail la andraf@desprecopii.com cu detaliile

www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata mamici si bun gasit in casuta noua!

stella imi pare rau ca aveti tot nopti d-astea...sper ca matei sa doarma tot mai mult si tot mai bine..
oli felicitari pentru primii pasi! ce dulce tre' sa fie maya
felicitari boboceilor cu dintoci! la noi inca nimic, ramanem de caruta
alina sper c-a scapat irina de infectia urinara...david mananca seara la 17-18, deocamdata lp, uneori lp cu cereale...din cauza constipatiei mi s-a sugerat sa-i bag si fructe...n-am trecut inca la nivelul de jos la patut, dar cred c-o facem zilele astea..
ramona ce bine c-aveti tatic acasa! foarte draguta reactia nataliei..
andreea eu te inteleg, si la noi au barait unii din octombrie pana prin mai, anul trecut...lml lui andreiutu!

sper c-ati avut un week-end reusit..noi am fost la ai mei, am stat mult pe-afara, am facut poze (am pus pe fb)...david a avut 2 nopti mai ciudate cand s-a trezit urland si nu mai vroia sa doarma la loc, dar s-a reglat..in schimb se intoarce des pe burta, se ridica in manute si se trezeste sau incepe sa planga ca nu se poate intoarce inapoi...si asta des, ori noaptea in pat ori in carucior cand vreau sa-l adorm...

noi azi avem supica cu dovlecel, cartof dulce, pastarnac, broccoli, patrunjel frunze si piept de pui si piureul aferent..dimineata i-am dat iar para...
pupici

Mergi la inceput