MONTIGNAC (188)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Salut fete frumoase

Am aruncat o privire pe site-un oficial al lui Monti si astea sunt valorile:

Hummus (vegetar. Brotaufstrich aus Kichererbsen) (traducere: vegetal, de uns pe paine facut din naut)= GI 25

Kichererbsen (traducere: naut) GI 30
Linte = Linssen
Linsen, grün (traducere = linte verde) GI 25
Linsen, braun (traducere = linte maro) GI 30
Linsen, gelb (traducere = linte galbena)GI 30

Acu' ne-am lamurit, toate sunt permise. Ma speriasem pentru ca iiiin sfarsit mi-am pus in dimineata asta naut in apa ca sa fac diseara humus. Si salivez de pofta pentru maine dimineata, niste Humus hausmade

In rest, am fost cuminitica, cu mici abateri:

Sambata:
MD + P (am dormit mai mult) : spaghetti monti cu branza rasa
C: carne cu sos de maioneza

Duminica:
MD: paine monti fara nimic
P: nu mai stiu
C: o omleta cu faina de naut si cu legume in ea, foarte buna.

Mai tarziu mi-am facut un chec la microunde, ca mi-era pofta.

Diseara cred ca fac laptele cu reteta de la carress si cam atata. Sper sa reusesc sa ma duc azi la sport.

Brindusik, n-o lua asa in tragic, pe mine ma invioreaza activitatea asta pe forum, imi da elanuri noi. Si mii de retete noi, ca de-abia apuc sa le mai citesc. Si m-am apucat si de copt, pentru prima data.

Iti dau un pup ca sa nu mai fii suparata si te asteptam cu drag aici, cand iti trece si ai timp.

O seara frumoasa va urez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Caress, si noi facem taiteii de fasole mung (tot de la DM) fierti si apoi amestecati cu legume chinezesti la wok, cu diverse condimente: amestec thailandez sau ghimbir, garam masala, turmeric (asta ai zis ca nu-ti place) etc, cu putin sos de soia si eventual cu creveti facuti in sos de lapte de cocos (lapte de cocos, condimente, vin). Delicios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

N-am amestecuri de condimente, am niste ulei chinezesc de porumb si sos de soia.Oricum in seara asta avem invitati la cina, asa ca voi reedita si placinta Cerrei la tigaie, pe care sambata a fost bataie, de data asta cu praz si ciuperci, si facem si somon cu kiwi, care dupa mine e de F2, dar promit ca nu ma ating de kiwi...M-am oprit la Selgros sa iau legume chinezesti, si iar am facut cumparaturi de peste 100 de lei, zici ca am innebunit.Am luat si telina apio, ca s-a tot vorbit de ea, si cartofi dulci(despre care eram convinsa ca nu merg in F1), si pe care sper sa apuc sa ii fac inainte sa se strice, si linte rosie.Ce ieftina si frumoasa e!Vorba unor prieteni, traim intre doua mese, niciodata in viata mea nu am fost atat de preocupata de ceea ce mancam, si nici nu am gatit atat!

Andanii, e un fel de tulburare obsesiv compulsiva entuziasmul asta...sper sa ne tina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Oare la toate DM urile sunt taitei din fasole mung ? Tocmai ii spusesem cumnatei sa imi aduca din canada daca avem si aici renunt la comanda .... in cazul in care nu a cumparat deja .....
Am fost la plimbare si putin shoping in zona cu copilul ..... ne-am intors cu rucsacele pline ..... am luat file de peste, piept de pui, dovlecei, marar, brocoli, branzeturi light de la lidl, mere ..... ma odihnesc si ma apucde gatit ..... cine imi da putin chef ?

Caress e fffff bine ca ai chef si entuziasm superrrrr

Lorelei dar de conserve ce spune acolo ???

Ariadna si eu ca tine ..... humusul doar din naut proaspat fiert de mine ..... mi se pare mult mai bun si mai sigur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Andanii, eu am vazut la toate la care am fost. Alternativ poti comanda de pe asianhomegourmet-online.ro impreuna cu o nebunie de alte chestiuni asiatice, toate usor de prefacut in mancare si toate fara adaosuri nashpa. Dar pe site-ul asta sunt taiteii semnificativ mai scumpi decat la DM (cred ca aproape dublu), desi sunt exact aceiasi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Andanii,eu iti dau!!!!Stii cat am?Prea mult,as zice...

Placintica Cerrei e gata, de data asta si ornata, ca data trecuta abia am apucat sa o pozez, cu praz si ciuperci:
http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo49_zpsc64eae98.jpg

Si puiul ei, din aluatul care iar era prea mult, doar cu cascaval, ardei si frunze de rucola.Ea a disparut instantaneu , data pe din doua, cea mare e pentru musafiri:
http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo49_zpsc64eae98.jpg


Eu despre taietii mung am citit ca au fost destul de controversati, pana la urma toata lumea s-a pus de acord ca au IG mic.La DM SUNT CAM 6-7 lei punguta de 200 g.Rezonabil, zic eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Neata,
aseara am facut turtitele cu tarate (1 ou, 2 linguri branza 0% Lacteea, 3 linguri iaurt 0%, tarate de ovaz/grau cateva linguri, sare); sunt superbe, moi (si dimineata erau la fel), delicate si m-am gandit ca merg sub forma de blat pentru pizza. Le-am papat dimineata cu zacusca.

Azi:
D: turtite cu zacusca
P: spanac cu urzici, 1 iaurt 0% si 2 turtite
C: scrumbie cu multa lamaie
Gustarile sunt apa cu lamaie.

Gasim oare o reteta de "cozonac" monti pentru Paste? ati incercat ceva de genul? Cozonacul e singurul care va trebui ocolit, pentru ca celelalte sunt Monti: ouale fierte, pasca fara aluat, drob, ciorba cu mult zarzavat verde, fripturica (evident fara cartofi), casul de oaie cu ridichi si ceapa...
Ati incercat cozonacul raw? http://esentadesanatate.ro/?p=637

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Arata bine cozonacul, dar are miere si stiu ca nu e conforma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ariadna16

Arata bine cozonacul, dar are miere si stiu ca nu e conforma


Ma gandeam sa pun indulcitor de stevia.
ma mai gandesc si la un beigli (are mai putin aluat) cu tarate sau faina slabesti mancand... oricum suta la suta conform nu cred ca va iesi! Asta ca sa nu sarim prea mult calul de Paste... ca asa face soacra-mea un cozonac... super delicios! DAr daca l-as avea pe al meu nu m-as mai infinge in al ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Chiar, vroiam sa intreb de faina aceea, slabesti mancand. O putem folosi?

Mergi la inceput