MONTIGNAC (188)...STIL DE VIATA NU DIETA

MONTIGNAC (188)...STIL DE VIATA NU DIETA | Autor: brindusik

Link direct la acest mesaj


CAPITOLE MAI VECHI

(160) , (161), (162), (163), (164), (165), (166), (167), (168),(169), (170), (172), (173),(174),(175), (176)(177),(178), (179), (180), (182), (183), (184),(185), (186), (187)


Prima carte a lui Montignac,Montignac pe scurt

Retete Montignac (1),(2),(3)
Creatiile culinare ale membrilor clubului Monti-in imagini
www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=7279" target="_blank">Retete monti cu imagini si explicatii pas cu pas
Alte informatii pe www.4shared.com: emailul si parola pe PM


RAPORT : APRILIE 2013
- -- floricele pentru kilograme scazute
- -- cusca pentru stagnare
- -- porc pentru adaugat kilograme
- -- nu mai avem vesti deloc

Nume---------------Data_______H____G.I ___G.T___G.A___KG____kg(-)__kg(+)

adinag--------04.02.2013___1.64___67.6___60___65.4___7.6___2.2 ___5.4
andanii---------01.05.2012___1.60___70.0___60___66.0___10.0___4.0 ___6.0
ariel-----------25.05.2012___1.64___75.0___57.0___61.7___18___13.3___4.7
bigboy = liviu --01.01.2013___1.80___121___99_____109___22___12_____10
Brindusik-------21.01.2013___1.68___72.2___64___72.2___6.2 ___0.0___6.2
carmen_m------05.01.2012___1.65___80.0___65___71.0___15.0 ___9.0 ___6.0
cge-------------03.01.2010___1.56___66.6___56___58.3___10.6___9.0 ___1.6
Child------------11.10.2010___1.62___60.0___52___56.0___8.0 ___4.0 ___4.0
Cryssa------------07.01.2013___1.64___62.0___56___62.0___6.0 ___0.0 ___6.0
lorelei----------10.09.2012____1.65___70.5___55___66.7___15.5___3.8 ___11.7
puisorul--------27.08.2012___1.60___57.0___52___53.9___5.00___3.1___1.9
somleac--------01.06.2009___1.61___72.0___60___67.0___12.0___5.0 ___7.0



finalistele noastre .... ne mandrim cu ele
maya--------05.05.2009___1.65___113.0___70.00___113.0___43.00___43.00___0
andanii--------01.06.2008___1.60___95.00___70.00___70.00___25.00___25.00 ___0
puisorul-------23.10.2008___1.60___62.00___52.00___52.00___10.00___10.00____0
ninha-----------01.10.2011___1.60___71.0___58___59.0___13.0___13.0 ___0
monnvas ------01.12.2009___1.57___56.00___49.00___49.00___7.00_____7.00____0



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Sa incep eu:
In cinstea blugilor noi pe care mi i-am cumparat-masura 27, cred ca mergeau si 26 dar nu aveau si mi-au placut prea tare (bine, mergeau si /34, nu /32, cum i-am luat, dar trecem peste...)am executat tarta Cerrei,inlocuind spanacul-ca nu am gasit, cu ciuperci proaspete sotate cu usturoi si ceapa verde.
Reteta originala e AICI si ce mi-a iesit mie AICI
Si am pus si linkuri ascunse(Mianna, multumesc )!!

Absolut delicioasa.O singura observatie, daca nu aveti o tigaie f mare, din aia de 28 de cm, cred ca jumatate din cantitatea de aluat e suficienta, nu ca nu ar fi bun, e pufos si foarte gustos, dar merge si la jumatate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

E corect?

Meniul permite doua optiuni principale: fie proteine si lipide, fie carbohidrati si fibre. Nu amestecam carbohidratii cu nimic!
Pranzul ar trebui sa fie masa principala a zilei.

La micul dejun mancam : Fie proteine si lipide: ceai de plante, un ou fiert, sunca slaba, branza dietetica. Fie carbohidrati si fibre: fructe (mere, kiwi, cirese, altele…) sau cereale integrale, paine din faina integrala de secara cu gem dietetic, marmelada sau magiun fara zahar.

La pranz mancam: supa de rosii; salata (bulgareasca) cu branza, sunca slaba sau oua fierte; omleta cu ciuperci; peste; gratar de pui cu fasole pastai. Sunt recomandate legumele cu exceptia cartofilor si a morcovilor. Legume oricat de multe, fara restrictie!!

Gustare optionala: migdale sau nuci. Pranzul este recomandat a fi pe baza de proteine si lipide.

La cina mancam: Fie carbohidrati si fibre: supa de legume; legume la abur; salate, fructe. Fie proteine si lipide: sunca slaba, iaurt dietetic, branza de vaci cu 0% grasime.

Completari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

De unde sunt citatele?Mi se par un pic prea restrictive si prea ,,degresate''.Din carte, nu sunt, sunt sigura.Si cu specificatia ca prin ,,carbohidratii'' aia din prima fraza se inteleg glucide cu IG MEDIU, doar ele nu se combina, si nu cu nimic, ci cu lipide.

Si saracacioase variantele...m-as plictisi de moarte in 2 saptamani.Mai sunt o gramada de alimente si combinatii permise, care nici nu sunt pomenite.Plus ca eu in continuare ssustin ca lactatele proaspete, degresate sau nu, nu au ce cauta la mesele lipidice.Nimeni nu imi scoate chestia asta din cap, clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Multumesc de sugestii fetelor

Am facut pana la urma o supa crema cu ce am avut prin frigider: conopida, broccoli, telina apio, naut. morcov si smantana lichida.

La painea asta din tarate niu vad rostul drojdiei pt ca nu are ce sa creasca, nu exista gluten.

Ariadna, multumim de info

Cristina, cred ca fac si eu tarta asta pt servici. Buna idee

Am facut briosele astea si vi le recomand pt ca sunt cele mai bune pe care le-am facut vreodata. Tipa de la care am luat reteta face cele mai incredibile dulciuri posibile. Mie nu imi plac dulciurile dar ce face ea e pur si simplu magie. A fost saptamana trecuta la Masterchef cu o reteta care a trebuit reprodusa de concurenti. Eu am facut-o de faza 2 pt ca am pus doar faina integrala, nu si tarate. Am pus fructoza si smantana diluata http://www.andaoana.com/2013/04/19/cupcakes-cu-visine-busuioc-si-migdale-prajite/ Pt ca am avut si musafiri s-au topit asa ca maine mai fac o portie dar cu afine.

Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Puisorul,vai de mine, cum arata!!!!Retinem reteta pentru urmatoarea incercare...trebuie sa imi iau hartiute din alea pentru briose, si le fac si eu.Daca am dificultati cu monticizarea retetei, iti cer ajutorul.

In turtite pun drojdie pentru ca imi place gustul, nici macar nu fac maia, nu o las sa creasca, o dizolv si o pun,stiu ca fara gluten prin preajma nu are niciun efect.

Daca faci tarta, sa pui mai putina telemea,sau deloc, eu cred ca nici nu e nevoie de ea,poate doar ca nu mai simti deloc gustul fainii de naut.Eu am una ca un sapun,asa, care miroase extrem de pregnant a vaca, ca toata telemeaua foarte matura si uscata, cand o rad zici ca e faina de migdale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ariadna16

E corect?

Meniul permite doua optiuni principale: fie proteine si lipide, fie carbohidrati si fibre. Nu amestecam carbohidratii cu nimic!
Pranzul ar trebui sa fie masa principala a zilei.

La micul dejun mancam : Fie proteine si lipide: ceai de plante, un ou fiert, sunca slaba, branza dietetica. Fie carbohidrati si fibre: fructe (mere, kiwi, cirese, altele…) sau cereale integrale, paine din faina integrala de secara cu gem dietetic, marmelada sau magiun fara zahar.


pai daca zici proteine si lipide, de ce musai sunca slaba? poti sa mananci sunca de care vrei,carnati, oua sub forma de ochiuri, omleta cu diverse, oua fierte, cascaval, branza telemea grasa, asociate cu rosii, castraveti, ardei gras
nu are ce cauta la masa lipidica branza degresata de vaci si iaurtul 0% care sunt glucidice

Citat:
La pranz mancam: supa de rosii; salata (bulgareasca) cu branza, sunca slaba sau oua fierte; omleta cu ciuperci; peste; gratar de pui cu fasole pastai. Sunt recomandate legumele cu exceptia cartofilor si a morcovilor. Legume oricat de multe, fara restrictie!!

la pranz poti sa mananci orice, tinand cont la asocieri, in general orice ciorba, supa (e bine sa eviti radacinoasele in prima faza macar, cartoful interzis, se poate inlocui cu dovlecelul), mancarurile de legume clasice romanesti, dar fara sa se adauge faina (exemple: mancare de dovlecei, de spanac, tocanita de ciuperci, mancare de conopida, de brocoli, mancare de castraveti acri murati fara zahar, mancare de praz cu masline, varza calita, mancare de mazare, de fasole pastai, de vinete, de ardei copti, de rosii, orice iti mai trece prin cap si nu contine zahar si faina in variantele cu sau fara carne), fripturi la gratar, la tava, peste preparat in cate feluri iti poti imagina, servite ori cu un sote de legume permise si salata, ori numai sote, ori numai salata

Citat:
Gustare optionala: migdale sau nuci. Pranzul este recomandat a fi pe baza de proteine si lipide.

gustarile pot fi si fructele permise, la distanta recomandata de mesele principale. Eu nu as manca nuci la prima faza, sunt cam prea uleioase si tind spre glucido-lipidic

Citat:
La cina mancam: Fie carbohidrati si fibre: supa de legume; legume la abur; salate, fructe. Fie proteine si lipide: sunca slaba, iaurt dietetic, branza de vaci cu 0% grasime.

iarasi amesteci lipidele cu glucidele
sunca aia oricat de degrasata e, tot din categoria lipide va fi pururi, iar branza de vaci degresata si iaurtul 0% grasime raman glucidice
la cina trebuie sa te hotarasti din timp cum vrei sa fie, glucidica sau lipidica, daca e glucidica trebuie sa fie la distanta de minim 5 ore de masa anterioara lipidica
cina lipidica: orice ai mancat si la pranz, poate fi de exemplu un gratar cu salata, mancarica, orice
cina glucidica: exemplu cum am mancat eu azi cheese cake pe care am facut-o exclusiv glucidica sau iaurt cu tarate sau branza degresata cu ceapa si rosii sau lapte 0% cu turtita numai din tarate si gem fara zahar
dar, se recomanda ca mesele glucidice sa fie mai mult dimineata

e mai simplu decat crezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

multumesc pentru rabdarea cu care ai explicat, Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
In sfirsit am dat jos 1 kg,mult asteptat,fara sa iau in calcul 0.5 ,care erau o masa copioasa la restaurant.
Sint f surprinsa cita rabdare ,talent aveti in bucatarie.Ieri am incurcat-o cu kiwi ,dar de azi sint atenta.Incerc sa citesc ,printer picaturi cartile trimise de Ariadna16 si poate se mai sedimenteaza informatia.
Am tarite de avaz ,ramasa de prin faza Dukan ,dar inca nu m-am decis cum s-o utilizez. La ce antitalent sint ,expira pina ma decid.
Caress tu ai copii? Vad ca gatesti nonstop. Pe unii ii relaxeaza sportul asta ,dar eu rar am o atractie spre bucatarie .Dulciuri nu fac ,pt ca as sta linga ele pina le termin .
Caress,sa-ti porti sanatoasa hainutele.
M-am premiat si eu cu astea,sa-mi mai luminez existenta:
http://www.next.co.uk/x51116s3#788371x51
http://www.next.co.uk/g3838s2#764704g38
http://www.promiss.nl/dubbeltop-streep-blauw/nl/product/14790/
Cu mentiunea ,ca pe mine nu stau asa,nici pe departe.
Am si eu in vedere niste blugi,dar deocamdata nu e cazul.Am facut o tentative sa intru intr-o pereche din dulap ,dar relax ,mai e mult de lucru. Cum am putut sa ma ingras asa rau ,nu pricep.
Meniul zilei:
MD- apa care cica hidrateaza organelle si face minuni bauta la temp camerei si apoi asteptat 30 min ( eu am baut cafeaua ,ca n-am mai avut rabdare),MAR ,PORTOCALA
-peste vreo ora sau cind se scoala restul casei ,ou cu rosii, castraveti,ridichi( lor le fac niste clatite)
-prinz -carnita cu broccoli
g-fructe
-cina cascaval cu rosii, castraveti,ridichi
Caut niste briose dulci sau sarate ,dar conforme pt faza 1 si daca prind elan va anunt.
Voi aveti insomnia associate du dieta? Eu le am dinainte ,dar o perioada ma lasasera si acum iar...Of!
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Dulcetica, eu nu am insomnii ci sunt matinala de cand ma stiu Si ieri si azi m-am trezit la 6. Foarte dragute rochiile si pretul e ok.

Pai la MD fa clatite sa poti manca si tu. Sunt pe forumul culinar retete. De ex astea sunt foarte bune si le pot manca toti din casa http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/25445/Reteta-montignac-Clatite-americane/ . Si astea cu mere sunt grozave http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/17940/Retete-Montignac-Clatite-din-mere-rase/

Eu azi nu stiu ce gatesc ca nu am cumparat pastrav. Poate ajung totusi la pastravarie sa cumpar proaspat. Azi am program de teatru de papusi si de parc. Am vrut sa mergem si la maratonul copiilor dar nu se poate decat peste 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui puisorul

Dulcetica, eu nu am insomnii ci sunt matinala de cand ma stiu Si ieri si azi m-am trezit la 6. Foarte dragute rochiile si pretul e ok.

Pai la MD fa clatite sa poti manca si tu. Sunt pe forumul culinar retete. De ex astea sunt foarte bune si le pot manca toti din casa http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/25445/Reteta-montignac-Clatite-americane/ . Si astea cu mere sunt grozave http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/17940/Retete-Montignac-Clatite-din-mere-rase/

Eu azi nu stiu ce gatesc ca nu am cumparat pastrav. Poate ajung totusi la pastravarie sa cumpar proaspat. Azi am program de teatru de papusi si de parc. Am vrut sa mergem si la maratonul copiilor dar nu se poate decat peste 6 ani

Ani de Stefana (23.01.2008)

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii


Pretul nu e ala ,ca eu le iau cu 50 lei ,din ce ramine in procesul de fabricatie.DEci chiar e ok.
Ce dragut ca aveti asa activitati frumoase. La mine orasul e mic si oferta redusa.
Mergem si noi in parc la prinz ,desi meteo arata ploaie asa ,ca s-ar putea sa ne strice intentiile.
clatitele le-am produs deja si am remarcat ca le pot face monti ,dar n-am lapte 0% grasimi.Inca mai lucrez la detalii.
Eu m-am dat jops la 5.50,desi eram treaza de la 5 ,dar pt ca dorm cu minunatul ,ii deranjez somnul si incerc sa stau cit mai mult in pat.
De o ora jum citesc pe aici.


Mergi la inceput