Piersicute de iulie august (37)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Eu i-am dat mazare (facuta de mine, din mazare congelata) si nu a avut nimic. Cred ca depinde si de copil. A mea de ex nu are probleme nici daca bea lapte direct dupa fructe. Nici colici nu a avut....de aia zic ce depine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Dragi mamici,

Va asteptam cu mare drag pe noua platforma desprecopii in grupul Piersicute de iulie august 2012 aici http://comunitate.desprecopii.com/group/27/piersicute-de-iulie-august-2012

Vorbiti si va hotarati cine doreste sa gestioneze si sa devina group owner, si astept PM sau mail la andraf@desprecopii.com cu detaliile

www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

care e faza cu platforma aia?

ca dc incepem sa scriem si in al treilea loc cam renunt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salutare de la noi si va oferim cu intarziere o prajitura mousse de fromage si un sprit de vin alb sau sirop de macese cu apa minerala (asta am servit noi de ziua puiului, ieri).

Ati scris mult, nu-mi mai amintesc mare lucru, decat:

Va multumim pentru urari! LML de la noi lui Patrick, Sara, Denis, Aurora, Irina.

Ada, casa de piatra si o viata plina de fericire si iubire!

Pusi, multumesc de retete. Eric a fost mofturos ieri, a mancat cateva lingurite de supa de pui cu galuste, apoi a rasturnat castronul (asa face in ultimul timp). Seara un pic de orez cu lapte si cu mar, apoi piure de mar. A mai papat cand eram in oras un iaurt mic si o punguta cu piure de fructe.Si inainte de culcare, pepene rosu.
Eu nu stiu sincer cat lapte bea el in total, in timpul saptamanii in jur de 250ml lp pana la 5, apoi lm seara si noaptea...el stie cat. Am observant ca iar suge putin, are perioade.

Leti, daca nu-I place iaurtul simplu da-I-l in combinatie cu fructe. Irezistibila mi se pare combinatia banana (sau piersica, mango) -iaurt.

Vera, Laura, felicitari puilor pentru progresele la mers.
Noi stagnam ca sa zic asa. Intr-un fel e vina noastra, ca nu prea ii dam spatiu de desfasurare si nu avem timp sa ne ocupam de el (barbatul e in examene acum, eu pe langa el cu toate celelalte treburi +copilul). Deocamdata face tururi ale tarcului, cu sprijin de el bineinteles. Nici macar in 4 labe nu-l mai las pe jos ca e murdar si, bineinteles, nu am avut timp sa aspir in weekend.
Sper, cu vremea buna si terminarea sesiunii, sa iesim mai mult afara cu el si sa mai exersam mersul.
Ham avem, dar, le fel ca Vera, mi se pare ca nu sta bine in el.
A inceput si sa impinga la antemergatorul masinuta, dar e mai atras de jucariile si butoanele lui, asa ca se pune in fundulet si incepe sa se joace.

In privinta noii platforme DC, am aceeasi parere ca si Porumbita.

Intrebare pt persoana care ne-a invitat: suntem obligate sa ne mutam, vechiul dc se desfiinteaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Fleur,nu vrea nici cu fructe.ca sa manance trebuie sa fie multe fructe si cateva lg iaurt ca sa nu-l simta.
Ada,ai plecat in luna de miere?
Balanta sper ca nu te-ai mutat pe Fb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Fleur,de la tine m-am inspirat si asa mananca la pranz bine:pui+avocado+banana.ca el legume nu vrea deloc.multumim de pont.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Fleur, uite ce mi-a raspuns mie pe grup persoana care ne-a dirijat:
muraturica - aceasta este noua platforma, o perioada veti putea intra si pe vechiul DC, iar apoi veti puteti alege: 1 - ramaneti sa continuati la grupul de pe forum (forumul cel nou de aici http://comunitate.desprecopii.com/forums/ ) sau ramaneti aici la Grupuri daca va place mai mult :)
Deci cu alte cuvinte inteleg ca ar trbeui sa ne hotaram cum procedam in continuare, daca dorim sa raman in formula compacta.
In alta ordine de idee, mousse de fromage ala suna delicios. La fel si vinul alb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ma umplu de nervi cu noua platforma. Scriu de 10 ori pana apare o data mesajul! pana nu repara bubele nu imi vine sa mai intru. Plus ca de pe mobil, cum stau eu toata ziua nu pot accesa discutii, albume, lista membri, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Muraturica, mousse au fromage e f buna, da, un cheesecake mai pufos, am cumparat ca nu m-am invrednicit sa fac (va dadusem eu o reteta f usoara, dar n-am avut pesmet de graham si sirop de artar). A papat Eric o prajiturica din asta aproape intreaga (minus glazura, e mica, cu diam de vreo 5 cm). Aicea intervine problema cu dulciurile, zaharul, etc, ma consolez ca ii dau doar o data pe luna, de ziua lui, si gata.

Maria, si eu ii dau suc de fructe, cate o mandarina proaspat stoarsa, adora. Indicat e sa fie diluat sucul cu apa, eu nu fac asa intotdeauna.
Observ ca fac multe prostii in alimentatia copilului...
Felicitari lui Silviu pt achizitii. Si noi bagam chestii la loc in cutii, bem lichide imaginare din pahare (are un set) si cand ne e foame batem cu un castronel in ce ne pica sub mana.

Leti, incearca asa, de curiozitate, 1/2 banana cu o piersica mica sau 1/2 mango neaparat galben (nu rosu) mixate cu un iaurtel mic pt copii (nu e tocmai indicat ca si asta are ceva zahar dar pt a-I deschide apetitul, du[pa aia poti sa-l inlocuiesti cu iaurt natur). Sa-mi zici daca a papat. Intr-adevar, proportia de fructe tre sa fie considerabil mai mare ca iaurtul, la inceput.

Mi-am amintit acum: fetele cu proiecte de bebe 2: multa bafta, sa se implineasca atunci cand vreti voi! Cred ca voi varsa niste lacrimi de bucurie pt voi. Eu tare as vrea, dar varsta si alte considerente ma impiedica. Poate ii voi oferi lui Eric o surioara sau fratior prin adoptie, e un vis mai vechi, sa vedem. oricum el e un copil foarte sociabil si nu imi fac problem ca nu isi va face prieteni, dar un frate/o sora e altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Olivette, daca-i pe-asa zic pas la noua platform, nu am timp de asa ceva. Pana se va lua vreo alta decizie de comun accord, eu raman pe aici.

Valy, asteptam vesti.
Ma gandeam si la Diana zilele astea, sper din suflet ca e mai bine Irinuca.

Mergi la inceput