Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #11#

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Da, fetelor, suntem bine. Crestem, si crestem, face miscari in burtica de imi vine sa pup burtica de draga ce imi e bebitza, da' nu ajung .

Pana la urma am hotarat sa raman aici si aici nasc. Cu toate ca mi-e frica ce va fi dupa nastere, e vorba de frica aia de necunoscut, dar ma iau in maini si optimista ca totul va fi bine.

La ultimul control totul e bine, in grafic. Vine curand 3 mai si mergem iar la control(voi avea 36s). Am emotii mari(ultima data am vazuto pe 5apr), sa o revad la eco si o stiu bine(ca se hraneste cat, cum trebuie, ca a mai crescut), dar dupa cum se misca zilnic, deja stau relax .
Nu mai iau tratament din martie(nici aspenter, nici clexane, continui doar cu vitaminele), si normal ca ma apuca ingrijorarile atunci cand vad ca nu se misca vreo 7-8 ore in timpul zilei, dar pana la urma isi face ea prezenta si ma linistesc. Incerc din rasputeri sa am incredere ca este bine si ca creste frumoasa, si cum trebuie.
Sa-mi las stresul si grijile deoparte.

Am o framantare ca nu stiu ce voi avea nevoie la maternitate, pt mine, pt bebitza? Pampersi, ceva hainute. Ma gandeam ca poate e ca in Germania, si vroiam sa le intreb pe Aschiutza, ori pe Angiuta ce cere de la spital, dar nu stiu daca este la fel si aici in Viena, fiecare tara e cu obiceiurile ei, cu protocoalele lor, sa nu mai zic de spitale.

Om vedea pe 3 mai, daca nu-mi da ei o listuta, o sa intreb eu.
Ah, acum mi-am amintit parca vazusem ceva pe net o listuta pt maternitate(mama si copil) aici in Viena, dar nu stiu daca e valabila si pt spitalul unde voi naste eu. O rezolvam si pe asta .

Imi pare rau pt problemutele ce le aveti cu puiutii, sper sa se rezolve si sa fie bine. Mi se rupe sufletul pt mamicile care deja lucreaza, Bioana, Lacrimioara, si pt Dana din cauza noptilor neadormite inca, Angelique pt Stefanut sa-i treaca suferintele cu stomacelul/intestinele.
La toate mamicile din odiseea minunilor sa va ajute Bunul Dumnezeu in orice probleme ce sunt prezente la puisori, si nu numai. Multa, multa rabdare va doresc, putere, si incredere in voi ca mamici mult incercate.

Va doresc o zi frumoasa, cu soare, muuuuuuult soare



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

34+ cu Naomi Cristina
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Dana, am inteles, multam de explicatii. Pentru mine, in copilarie, dormitul cu mama a fost ceva minunat, pentru ca era cam singurul moment in care simteam eu ca avem o legatura, ea fiind un pic mai rece. De asta m-am bucurat mult cand am trecut peste frica aia pe care o aveam ca o sa sufoc copilul in somn. Dar, cum zici si tu, primul somn (cel mai lung) si-l face si ea in patutul ei si abia apoi o iau cu noi. Relatiile de cuplu nu ni le strica, pentru ca din punctul meu de vedere ori ca doarme cu noi in pat, ori ca doarme la 1m in patutul ei tot cam aia e, asa ca mai bine profitam si de celelalte camere pe care le avem, ca sa zic asa

Mda, si astazi am aflat si eu de ce o gaseam la un capat de patut cand eu o puneam la celalalt. Nu se rostogolea, asa cum credeam eu, ci se taraste intr-un fel dubios. Pune capul in saltea, isi ridica fundul sus de tot si se impinge tare in varfuri. Partial ii aluneca picioarele pentru ca n-are aderenta, dar cativa cm tot se deplaseaza. Si tot asa, cu rabdare, pana in capatul celalalt. Bineinteles ca am vrut s-o filmez, si cand a vazut telefonul se uita fix in el si nu mai facea nimic :)) Cum l-am lasat jos, a inceput iar plimbarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Cellena, asa face si Gabitu! Saptamana trecuta, la kinetoterapie, pe masa, cat il dezbracam, si-a infipt bine picioarele si s-a impins atat de tare incat a sarit cu capul in afara mesei...mai exact cadea in cap daca nu eram pe faza la miscarile lui si nu il prindeam imediat... De atunci I se mai zice si Ramaru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

La multi ani, pitpalac iubit care azi ai implinit cinci luni frumoase si ganguricioase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

La multi ani, Achim!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

La multi ani, puiut Achim!
Fetelor, a intrebat Alina ceva pe FB, cine are experienta cu dintisorii... pls help
Denysuc burtica si mamica!
Mena, cum sa-i ziceti, ma, Ramaru?
Bioana, o sa intru sa te citesc
Fetelor, a mers inscrierea pe platforma noua, dar acolo nu mai sunt onutz, ci prima prostie care mi-a trosnit atunci. O sa fac un test, sa vad...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Ramaru-de la rama:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Aoleu, ce stres cu platforma noua... sa va zic ce am facut...
Intru eu frumos, scriu onutz83, resetez parola si nu merge. Vad ca scrie "sau adresa de mail" si ma execut. Merge si parola, cand intru pe profilul meu nexam onutz, ci "mazo". WTF? Nu mai stiu cand naiba l-am scris eu pe mazo si unde, cert e ca asa ma cheam pe platforma noua
Bioana, te-am citit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Deny ce frumos vorbesti,mi-e dor si mie de burtica.A nu se intelege ca as mai vrea una acum,exclus...mai stam un pic sa ne revenim
Cellena ca sa fac o paranteza eu am dormit cu mama pana s-a mutat iubitul la mine acasa...dar la noi a fost si o situatie aparte,eram numai noi 2.Sa vedem ce-o fi...
Achim la multe lunite inainte cu sanatate!!!
Nu stiu cum va intelegi voi cu ei ca al meu nu mai vrea sa stea jos deloc,decat in fund pe picioarele noastre sau tinut de maini.Daca il lasi jos se chinuie sa se ridice si de oftica ca nu reuseste bazaie.
Deci saptamana asta ne vedem in parc?Pya ai ajuns?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Dana, suna dur din partea mea, dar bebelusul trebuie sa se obisnuiasca cu "frustrarea" faptului ca nu poate sa face ceva. Trebuie sa repete o miscare de zeci de ori pina o face bine, trebuie sa aiba esecuri ca sa invete din ele. Asa ca nu te lasa suparata sau santajata ca biziie, tine de viata.

DenyAnd, sunt diferente de la spital la spital si de asigurare la asigurare (stii din fabula cu egalitatatea intre catei cum sta treaba, nu?). Eu am avut nevoie de tricouri lungi pt nastere (la una dintre nasteri am primit camasa de la ei, la prima insa nu), papuci, o gramada de prosoape si prosoape de unica folosinta, chiloti (numai prima pereche a fost de la ei), halat / costum de training (ceva in care tu sa te simti comod si sa te poti deplasa prin spital), pijamale, slapi pt dus (dusurile la spitalurile moderne sunt fara margine si se inunda podeaua intregii bai), sutiene ceva mai mari, cosmetice, articole de baie si mai ales ACTE: carnetul de gravida, cardul medical, trimiterea de la doctorul ginecolog, caietul familiei (aici predai actele pt trecerea in registru si primirea certificatului de nastere inca din spital: te scuteste de alergatura). Pt bebe nu am avut nevoie de nimic decit garnitura de iesit din spital in rest totul am primit in spital: imbracaminte, prosoape pt el, creme, scutece, mincare (daca e cazul). In schimb pt mine nu am primit decit medicamente (sa le spui clar sa treaca pe fisa de ce medicamente ai tu nevoie), tampoane si tampoane de sini. I-ati ceva frumos pt poze pt tine si bebe (in spitale vin unii si fac poze, de obicei faine). Pt perioada de nastere poti sa iti iei niste ciocolata /banane/ ceva de rontait usor pt cazul in care travaliul e noaptea si vi se face foame.

Cit despre nastere, daca as fi vrut mort copt as fi putut sa fac cezariana, nu e asa de usor ca in tara dar nici nu se pun total impotriva ta. Dar daca vrei cezariana precis pot sa faci, INSA!!! sa le spui neaparat de problemele tale cu singele daca ai tendinte de coagulare /necoagulare / empolie si daca ai stat perioade lungi intinsa si cu miscare putina. Atrage-le atentia asupra medicatiei luate si sa fie trecuta in fisa spitalului. Deasemenea alergiile. In Germania nu ai doctor de salon ca in tara ci in fiecare zi vine doctorul de serviciu, deci de fiecare data vorbesti cu alt doctor, de aia e bine sa fie scris totul in fisa spitalului.

Mergi la inceput