Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Probleme legislative

Poprire la angajator

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor  Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

catrinik
membru matur

Romania
2095 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 19/04/2013 :  11:36:59 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui catrinik Adauga semn de carte la mesaj Trimite catrinik un Mesaj Privat  Reply with Quote

Poprire la angajator

Am primit o adresa de la un executor judecatoresc cum ca ar trebui sa retin din salariul unui angajat de al meu o suma, pt ca nu si-a achitat creditul ( credit cu buletinul ).
Cind a facut creditul nu era angajatul meu.

Daca eu nu il "popresc" si nu virez banii in contul bancii ( sau unde o trebui ) ce se intimpla?
Pe bune ... nu in teorie....

(0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - catrinik on 19/04/2013 11:37:53

A_Iulia
membru de baza

Donator pentru diana
 Romania
9928 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2013 :  13:27:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite A_Iulia un Mesaj Privat  Reply with Quote
nu stiu ce se intampla daca nu o faci...

Totusi de ce nu ai face-o?
e dreptul lor sa-si recupereze banii.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Lali
mama de baiat fericit

Romania, Bucuresti
3859 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2013 :  13:34:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lali un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu ai un consilier juridic pe care sa intrebi ? Ma refer la cineva angajat la firma sau cu contract. pentru ca ar trebui sa ai o acoperire legala si daca ii opresti bani si daca nu.

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

eumada
roman din Romania

Romania
5597 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2013 :  15:44:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luieumada Adauga semn de carte la raspuns Trimite eumada un Mesaj Privat  Reply with Quote
La sfarsitul titlului executoriu ar trebui sa scrie"in cazul neindeplinirii obligatiilor prevazute mai sus(poprirea),vom fi nevoiti sa sesizam instanta de executare,in vederea validarii popririi impotriva dvs(cel care trebuie sa faca poprirea),conform art.460 codul de procedura civila."
Esti obligata sa o faci,odata ce ai semnat pe confirmarea de primire a adresei si a titlului executoriu.
Poprirea se face 1/3 din veniturile nete cu obligativitatea de a-i ramane omului 211 lei....minim.

Asa ca incepe executarea popririi.
Daca e pentru credit neachitat,datele sunt furnizate de finante,care vad unde si pe cat lucreaza omul.

Una din popririle pe care le fac eu,face referire si la art.454 alin.1 si2,art.456 art.459 din codul de procedura ivila,iar contractul de credit este titlu executoriu.

Madalina

Copiii gasesc de toate īn nimic. Adultii, nimic īn toate."

Editat de - eumada on 19/04/2013 15:46:57

catrinik
membru matur

Romania
2095 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2013 :  19:20:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicatrinik Adauga semn de carte la raspuns Trimite catrinik un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu am semnat nimic de primire.
Mi-a venit plicul in posta si gata.

Povestea e urmatoarea: angajatul este contabila mea.
Pt a-mi putea semna bilanturile s-a angajat la mine cu 1h ( asa am inteles ca trebuie ).
Evident ca eu o platesc pe ea pe factura de prestari servicii.
Si deci nu stiu ce naiba a facut, ce credit a luat, daca are de gind sa-l ramburseze.
Pe scurt: nu prea e problema mea.
Si ma intreb cam cit intru eu la apa in situatia asta si daca e grava problema.

eumada
roman din Romania

Romania
5597 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2013 :  19:26:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luieumada Adauga semn de carte la raspuns Trimite eumada un Mesaj Privat  Reply with Quote
Factura de prestari servicii...deci ea figureaza ca PFA inregistrata la finante ca altfel nu poate emite factura.

Daca e cu factura atunci e poprire la tert.Ea a luat creditul candva,atunci probabail era angajata,acum poate emite facturi si apare ca si tert la tine.De aia...dar tot esti obligata.Avantajul tau e ca l-ai gasit in posta...esti sigura ca nu ai semnat nimic?
Daca nu ai semnat,teoretic nu ai luat la cunostinta deci nu esti obligata sa faci nimic.

Madalina

nadaflorilor
Fara eticheta e mai bine

Botswana
1985 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2013 :  20:29:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinadaflorilor Adauga semn de carte la raspuns Trimite nadaflorilor un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui eumada

Factura de prestari servicii...deci ea figureaza ca PFA inregistrata la finante ca altfel nu poate emite factura.

Daca e cu factura atunci e poprire la tert.Ea a luat creditul candva,atunci probabail era angajata,acum poate emite facturi si apare ca si tert la tine.De aia...dar tot esti obligata.Avantajul tau e ca l-ai gasit in posta...esti sigura ca nu ai semnat nimic?
Daca nu ai semnat,teoretic nu ai luat la cunostinta deci nu esti obligata sa faci nimic.

Madalina

daca a sunat la executor sau a vorbit despre problema cu dna contabila...iar e nimic?!...daca scrisoarea nu a fost cu confirmare de primire si nici nu a vorbit cu nimeni din cei implicati tunci poate sa se faca ccc ca ploua....la o adica "nu am primit domle nika"..

si daca incheie colaborarea cu tertul ...tot mai exista vreo obligativitate din partea acestuia?!

Nina,mami de,

Editat de - nadaflorilor on 19/04/2013 20:40:22

membru veteran marius

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator proiect ursici
 Romania, oradeaBIHOR
18949 Mesaje
28 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2013 :  21:58:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat  Reply with Quote
Pai nu este angajatul tau (nu exista contract de munca) ci discutam de un contract de prestari servicii iar ea are personalitate juridica daca iti semneaza bilantul in aceasta calitate.
Daca ar fi angajata (asta inseamna contract de munca) ai fi obligata dar asa una este persoana (economista) angajata pe baza de contract de munca si care va avea drept sa semneze bilantul contabil fiind angajata si altceva persoana juridica care este inregistrata la CECCAC si la Adm. Financiara si incheie contracte de prestari servicii financiare cu terte firme in vederea intocmirii/verificarii/certificarii bilanturilor acestor firme client in acest caz nu ai nici nu drept sa retii nimic pentru ca retinerea este a persoanei fizice nu juridice.

Editat de - marius on 19/04/2013 22:08:22
      De acord (1 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

eumada
roman din Romania

Romania
5597 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2013 :  22:06:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luieumada Adauga semn de carte la raspuns Trimite eumada un Mesaj Privat  Reply with Quote
Inclin sa cred ca acea contabila a facut un credit cand lucra...salariat.Ulterior nu a mai platit....bancile si cei de la Anaf au baze de date cu acces reciproc....si acum au gasit-o pe d-na contabila cu niste venituri.Stii bine ca in caz de neachitare a datoriilor si neachitare si neachitare se poate face poprire la tert.

Madalina

Editat de - eumada on 19/04/2013 22:08:32

catrinik
membru matur

Romania
2095 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2013 :  22:13:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicatrinik Adauga semn de carte la raspuns Trimite catrinik un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ea e contabila mea. Are firma, o platesc pe facturi pt prestari serv.
Pt a-mi semna si bilanturile s-a angajat la mine cu 1h.
Evident ca prin firma nu ii dau nici un salariu, figureaza doar pe state.
A luat creditul acum 100 ani pe persoana fizica si acum s-a pus banca sa o caute pe unde e angajata ca sa i se opreasca din salariu.
Si au gasit-o la mine ...

Editat de - catrinik on 19/04/2013 22:14:33

eumada
roman din Romania

Romania
5597 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2013 :  22:15:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luieumada Adauga semn de carte la raspuns Trimite eumada un Mesaj Privat  Reply with Quote
Deci are si salariu,chiar daca nu-i platesti,figureza pe statele de plata,implicit in declaratie...e clar.Pentru acea ora cu care figureaza la tine....trebuie sa faci poprirea...dar 1/3 din suma neta.......
Daca in acte o platesti cu 10 ron,3 lei trebuie sa-i faci poprire.....
Madalina

Editat de - eumada on 19/04/2013 22:19:35
Pagina: din 2  Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com