Playdate

Playdate | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Organizati acasa playdates ?
Ma intereseaza ce idei de joaca aveti pt copii.

Noi majoritatea intalnirilor le am facut cu mamicile impreuna. Copiii in camera lor, noi in camera noastra :-)

Acum vom avea la noi 4 colege de clasa, fara mamici, azi am predat cele 4 invitatii

Si eu m-am gandit asa:
-vor decupa fursecuri si le vor orna, apoi eu le coc :-)
-vor colora / decora oua de polisiren
-se vor da cu oja pe 20 de unghii
-isi pot lasa amprenta pe carton mare la maini / picioare dupa plac, cu tempera sau doar contur cu carioci
-le-am scos la imprimanta model de masti si le pot colora / decupa
-isi pot confectiona bratari
-avem baloane pt desenat / dansat si spart cu dosul :-)
-vom avea pizza si sandwichuri

Astept si alte idei de petrecut timpul acasa :-)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu zic ca te consumi prea mult pentru asta, tu, ca mama.
Copii de varsta asta isi gasesc singuri nenumarate moduri de a se juca.

Eu am frecvent cate unul, doi colegi in vizita si nu-i "dirijez" decat in linii foarte mari: hai la tine in camera ca aveti acolo jucarii sau afara in curte ca-i timp frumos. Eventual le controlez si limitez timpul pentru vreun joc pe Wii, de exemplu sau ii las sa-si puna un film pe DVD dupa ce le dau cina, ca sa nu o ia la alergat din prima...

Da-sw inventivi singuri, nu-i nevoie de multe idei mamicesti.
Doar daca-i vad ca o iar pe aratura cu alergatul prin casa le mai dau idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu avem curte, ca stam in bloc, de asta am specificat cu activitatile indoor :D

Nu avem wii ca inca nu ne a trebuit.
Dar au celularele cu muzici si laptopul si tv-ul.
Vor sta de la 13,00 pana la 20,00 :-)

As vrea sa fie cateva ore petrecute cu drag, nu cu mutre plictisite, chiar daca par deplasata :-)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Astept impresii dupa.
Eu sustin in continuare ca nu se vor plictisi si ca nu trebuie decat sa le supraveghezi de la distanta. Eventual pune-le la dispozitie ce ai scris tu mai sus si lasa-le sa se desfasoare.
Sunt mari de-acum .


Edit: Si inca o sugestie, adunati cat de cat din cand in cand, cand vezi ca s-au plictisit de vreo activitate sau inainte de masa de exemplu. Ca sa nu ramana toata dezordinea pe seama fetitei tale sa mai vrea si alta data playdate la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

De asta spun ca prefer sa le ghidez eu, sa nu inceapa 7 activitati si sa le lase balta :-)
Ca doar pana se fac fursecurile, am timp sa trec pe acolo sa vad daca au nevoie de mop , aspirator :-))) Ca stiu cum e la adunari, nebunie :D
Ultima data la o intalnire au stat cuminti si au decupat ... au confectionat ... confetti :D :D :D
La alte prietene s au imbracat in mumii ... cu hartia igienica, multa hartie :-)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

szivaravany ,ceea ce descrii se potriveste mai mult cu un party. Daca stai la bloc si nu ai spatiu destul de generos cel mai bine ar fi sa inviti cate o colega-prietena pentru inceput , sa vezi cum decurg ostilitatile . Fetitele au de multe ori interese diferite.Unele prefera arta si craftingul , altele vor sa asculte muzica si sa se imbrace in diferite costume ,sau poate vor doar sa stea de vorba.
Fiind dupa scoala ar fi bine sa nu impui nimic , sunt poate obosite si vor ceva usor fara reguli.Vopsitul unghiilor e cea mai atractiva activitate dar trebuie sa fie in weekend ,la noi nu se permit unghii vopsite la scoala. Sau daca ai oja de la Disney cade la spalatul mainilor.

Noi avem playdates saptamanal ,cateodata 2-3 pe saptamana.

Cred ca inainte de a invita pe cineva o intrebi pe fiica ta ce ar vrea sa faca , cum ar vrea sa se joace,ea isi cunoaste mai bine prietenele , stie ce-i place fiecareia. mamicile nu prea au ce sa caute ,sa-ti stea pe cap doua ore sau cat v-ati propus voi , vin doar sa-si ia copiii acasa.
la noi cei care vin stau pana la 6 pm ,deci servesc si cina .
Cred ca totusi timpul e prea lung , de la 13 la 20 ,depinde si de rutina fiecaruia. In timpul asta isi fac si temele imptreuna? Trebuie sa fii pregatita pentru orice. Activitatile propuse de tine sunt foarte frumoase si in ton cu varsta lor , ramane de vazut ce interes are fiecare. Tu trebuie sa fii o prezenta mai discreta si neaparat sa le ceri sa-si faca ordine dupa ele.
Cu o zi inainte poti intreba parintii daca sunt restrictii sau alergii alimentare , ca sa nu ai probleme .Cu mancare totdeauna play safe , ceva simplu , nu sosuri grele , nu prea dulce sau combinatii care sa le faca rau .Pizza , pasta ,cartofi nature , orez , legume ,ceva dulce dar simplu ,fara creme grase ,sunt cele mai potrivite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sambata viitoare va fi intalnirea si fie`mea rpefera in gashca. Am scris mai sus ca obisnuim sa facem asta, dar cu alt grup de prietene, de la bloc / sport / parc :-) Acum va fi prima data cu cvintetul de la scoala :-)
Nu punem intalniri pe la nimeni acasa in timpul saptamanii pt ca e timpul prea, prea scurt, asa ca doar in weekend organizam.
Preferam sa iesim cate o ora in parc sau la bloc acum ca e timpul bun, fara prelungiri din cauza ca a doua zi e scoala.

Alergii nu sunt pt ca ne nimerim la petreceri aniversare si asa aflam si intrebam una alta :-)

Alte idei de petrecut timpul ? :-)


Mancare am scris si aia ce va fi, pizza si sandwichuri, o salata de vinete ca vrea neaparat fi`mea care e mare, mare fan si la platou cascaval / sunca / rosii / ardei si alte chestii care s epot manca rapid, fara multe pete :-)
Dulcele va fi ce si fac ele: fursecurile simple, ce ramane se imparte si se duce acasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Afara la joaca - minge palete ...aer curat spatiu - este jos loc de joaca si iarba vremea e perfecta - de ce stai intre 4 pereti cu asa vreme frumoasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Fii-mea si-a organizat inclusiv zilele de nastere in ultimii ani acasa (invitatele au dormit noaptea la noi, etc), deci mai multe ore

eu nu le-am facut niciun program. S-au jucat dupa bunul lor plac. Nu am vazut sa se plictiseasca cineva. dimpotriva, se inchideau in cate o camera si voiau privacy. Le-am mai vazut cateodata ca faceau bisericute, dar pentru scurt timp.

si-au luat jocurile la rand, origami, au desenat, s-au imbracat in toate rochiile posibile ale fii-mii, xbox, s-au machiat, au pus o piesa de teatru in aplicare, si-au pus un film, etc.

La varsta asta nu cred ca trebuie sa le mai dai indicatii ce sa faca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Afara la joaca - minge palete ...aer curat spatiu - este jos loc de joaca si iarba vremea e perfecta - de ce stai intre 4 pereti cu asa vreme frumoasa?


Eheee, esti in urma, am inceput campania 2013 jos la bloc de vinerea trecuta Esti absent !

Ele vor in casa. Altfel le duceam in parc sau la un teren de baschet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mai scriu asta si gata: intalnelile cu trupa de prieteni sunt ceva normale, le facem de 8 ani sa zic asa, intalnirea cu colegele e altceva. De aici stresul organizatoric :D Pt ca eu cunosc toate fetele din toate grupurile :-)))

Mergi la inceput