O familie completa

O familie completa | Autor: Laura25

Link direct la acest mesaj

Cand ne-am mutat la inceputul toamnei la curte, una din promisiunile facute copiilor a fost ca luam catel. Cum eram total neexperimentati, am decis sa asteptam primavara pt a putea sta cat mai mult pe afara cu puiul. duminica am adus-o acasa pe Karma, o catelusa de 6 saptamani, ciobanesc bucovinean. Acum, suntem o familie completa. Copii sunte extrem de fericiti, noi suntem incantati (si speriati ), Kyra (pisica) o studiaza de la distanta si fuge sa se urce pe mobila, sa fie intr-o pozitie superioara, cand o vede pe catelusa venind spre ea.
Deocamdata Karma sta in casa (o scoatem afara cat de mult putem) si noi ne chinuim sa o invatam sa isi faca nevoile afara (mare shoc a fost nepasarea cu care se oprea in mijlocul holului si facea pipi, apoi pleca mai departe, invatati fiind cu pisica ce a fost extrem de curata din prima zi). Dupa o noapte catastrofala (6 pipi si un kk pe parchet), ne-am prins ca nu face in locul unde doarme si ca doarme f, bine daca e pe moale, langa noi. Asa ca noaptea o urcam in pat cu noi, pe patura, la picioare si nu am mai avut nici un accident (o scot eu afara pe la 4, face rapid pipi si intram imediat inapoi). Peste zi insa trebuie sa stau eu cu ochii pe ea si sa o scot afara dupa fiecare pui de somn, ca ea nu are nici o jena ...

Plimba papucii prin toata casa, i-a ros feciorului un slap si si-a bagat coltii intr-un pantof de-al meu. Pe Bianca o trage de par si ii rontaie urechile daca o prinde stand pe jos. Se joaca si latra suparata la toate sosetele ce le gaseste, atenteaza la crontonelele si apa pisicii, dar in general e o dragalasa si o lenesa (doarme mult si daca o scot afara, se aseaza repede jos sau pandeste usa si e prima care o zbugheste in casa).

Maine incep baietii lucrul la cusca. Sper sa ii placa si sa se adapteze si la viata de catel de curte, nu numai de sufragerie .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pot sa ii fac baie? Daca da, cum ar trebui sa procedez ? sa am grija sa nu o ud pe cap/urechi?

Mancarea i-o dau cu portia, sau ii las castronul la discretie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu o obisnuiti in casa, in pat nici atat.
E caine de curte si spatiu deschis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Laura sunteti atat de frumosi cu totii, voi, copiii, catelul si pisi! E tare frumos sa cresti animalute, mai ales de cand sunt pui mici, mi-e asa de dor de o inimioara mica si pufoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu ii faci baie deloc. Daca totusi decizi sa o speli este sampon special. Ideal e sa il speli rar, ei au un anumit Ph al pielii si o grasime anume a firului de par. Daca ii speli dezvolta micoze.
In nici un caz sa nu fie mancarea la discretie. Apa da. In functie de varsta e recomandabil sa ii dati mancare uscata (granule) si/sau umeda (periodic). Fara mancare gatita fiarta prajita fara carne. Daca nu respectati acest lucru dezvolta depuneri si carii dentare urate si dificil de tratat. In plus sistemul digestiv va avea de suferit.
Mancarea se da constant si la intervale cat mai exacte. In acest mod i se va face foame doar la orele la care a fost obisnuit si va manca cu pofta in acel moment.
In plus veti evita obezitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Poti sa-i faci baie, nu mai des de o data pe saptamana, dar nu trebuie spalata cu sampoane/sapun de oameni, au un PH prea acid pt pielea si blana animalelor. Atentie sa nu ii intre apa in urechi, daca intra o scoateti cu coltul unui prosop. Baie poti sa-i faci intr-un lighean cu apa calduta.

Mancare se da puilor de 3 ori pe zi, portii mici. La adulti doar o data sau de doua ori pe zi. Noi le dam de doua ori, nu foarte mult, si au crantanele la discretie, dar nu se omoara cu ele. La cainii de talie mare ar trebui sa ii puneti castronul de mancare pe ceva mai inalt, sa nu manance de la nivelul solului. Dar sunteti inca catzelandri, inca e ok castronul pe sol.

La petshopuri se gasesc niste aleze absorbante, petpad se numesc, sunt bune si alea, puse intr-un loc langa usa, de ex. sa faca pisulica pe ele in casa, dar daca deja ati gasit alternativa, nu va mai bateti capul cu ele . Cu lasatul in pat n-am nicio opinie (adica si io tot cu ea in pat as dormi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Ce dragalasa e, felicitari pentru noul membru al familiei
Da-o jos din pat ca dupa aia e greu sa o dezobisnuiesti daca vrei sa o tii in curte si nu in casa si daca vrei sa nu se suie pe canapele.
Sa ai rabdare cu nevoile, o sa se invete sa faca afara.
Baie doar daca se arunca prin noroaie
In rest, joaca placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

felicitari pt noul membru al familiei, e adorabil
iar pisica e absolut superba am avut si eu una neagra pe nume Kyra....
sa va bucurati de ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Felicitari pentru noul membru al familiei! Sa fiti sanatosi, toti 6, ca frumosi sunteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Ce frumoase amandoua! Sa fie sanatoase !

O pisica exact asa am avut si eu - era motan, de fapt - l-am luat din mainile unui baiat care il cam chinuia si i l-am dus mamei acasa - n-a mai fost chip sa-l scoata afara .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Va multumesc tuturor pentru mesaje!

Statul in casa (si in pat) e ceva temporar si de scurta durata, adica ne este clar la toti ca va creste foarte mare si oricum, unul din scopurile achiitionarii Karmei a fost sa fie vizibil un caine in curte, nu doar sa ne jucam cu el . Imediat ce rezolvam logistica , facem si mutarea ei in curte.
De baie am intrebat pt ca nu imi era clar daca e bine sau nu. Am spalat-o pe labute in primele 2 zile cand venea de afara, pt ca era noroi. Nu intentinam sa o samponam la modul serios .
Mancare, ii dau si gatita (separat pt ea, fara sare, fara prajeli), legume cu bucatele de carnita fierte. Am citit in mai multe articole ca ar fi f, importante legumele in alimentatia cainilor (mai ales cei de dimensiuni mari). Am retinut sfatul cu 2-3 mese pe zi, multumesc!

Ea e fata desteapta si s-a prins ca afara iesim sa faca pipi, dar nu cere si eu nu stiu cum sa o fac sa cera, nu stiu cum sa reactionez cand face in casa. Am luat din prima zi petpad -uri, dar ea le gaseste confortabile de doar pt meditat. A facut pipi, am pus-o pe petpad apoi si i-am zis ca acolo tre sa faca. Ea a inteles ca acolo e loc de meditatie dupa ce ai facut pipi in casa (a facut odata, m-am dus spre ea si a fugit si s-a intins pe absorbant, cu privirea spasita)



Mergi la inceput