Faceti baita impreuna cu bebelusul?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Poate cineva sa spuna cat ar costa curentul aferent unei spalari la masina de spalat rufe, un program de 60 min, o masina de spalat standard ce incalzeste apa? (o fi si costul apei semnificativ?)

Ar fi bine sa vedem totusi despre ce valori si ce economii vorbim aici.


Iti pot spune eu dar nu in clipa asta ca e prea dimineata si trebuie sa scotocesc dupa cartea tehnica si sa calculez. Dar o sa fac asta azi sau maine, ok?

Ok, am citit pe repede din cartea tehnica si inca nu am gasit consumul in kw, dar scrie ca doar atunci cind e incarcata la maxim este mai economica. Adica poti incarca jumate, dar per total consuma mult mai putin cind e incarcata complet decit cind merge tot cu jumatati. Asta iaca nu stiam, dar imi justifica modul de a spala.


As mai adauga la ce-a spus cristoiu,ca in general programele rapide sunt si cele mai mari consumatoare de energie!(gen program scurt de 30min)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

La noi tati face baie cu baiatul din motive de securitate, dar se si joaca impreuna ff frumos..plus ca il si tine cand il spal..eu niciodata n-am facut baie cu el..Dar tati inainte sa se bage in cada cu baiatul face un dus ..tot asa..piticii mei de pe creier..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Madanic, treaba lor ce recomanda.

Pentru ca in creierul meu sa se activeze comanda "sunt curate", trebuie sa fie spalate separat. Ca o sa vrea copilul vreodata sa-si spele hainele la comun cu iubitul, prietena cea mai buna sau colegii de camin, treaba ei. Cum spuneam, cat timp se respecta normele de igiena, e in regula.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui MElise
obsedat de microbi...obsedat de microbi...


Daca eu sau Selene sau X sau Y nu facem baie impreuna cu copiii, nu cred ca suntem obsedate. Avem pareri diferite de ale tale, ale lui M, ale lui O. Noi nu am spus despre voi ca ati fi obsedate. Crede-ma, suna tare urat!

Voi, cele care ati sarit de fund in sus, de ce nu facem baie impreuna cu copiii, v-ati gandit ca poate, repet, poate avem motive intemeiate sa nu facem acest lucru? Puteti accepta ideea ca nu toata lumea procedeaza ca voi, ca nu voi dati ora exacta?

Ce naiba se intampla pe forumul asta de la un timp incoace?



Nu stiu care mesaj suna mai ...de mahala si de jargon. Cele care au avut o parere despre microbi si partea lor in viata zilnica au argumentat-o.Cine a sarit mai sus decat tine pana acum?

Ti-as recomanda sa nu te iei de fundul meu,ca... e plin de microbi, da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Eu stiam ca la piscina se recomanda sa te duci spalat, eventual faci un dus inainte. Nu te duci dupa o zi de munca, transpirat. Eu de ex, la servici, scuzati amanuntele, ma mai duc la baie si mai fac una, alta. N-am bideu si chiar daca as avea nu as avea timp sa stau sa ma toaletez de fiecare data. Ca acolo muncesc Asa ca atunci cand vin de la servici trebuie sa fac un dus, mai ales daca m-as baga cu copilul in cada. Cei care stau acasa poate au timp sa se dusuiasca de 10 ori pe zi. Eu n-am cum.
Mai cred ca depinde de varsta copilului. Cand sunt bebelusi, poate penru a-i sustine, pentru ca le este frica, pentru ca esti partener de joaca. Mai mari, nu stiu. pe la 9 ani apare pubertatea, corpul se mai schimba. fecior'miu nu ar muri de dorinta sa-l vad spalandu-se la fund. si nici el pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Vai de mine, cccata incrancenare ! Care e cea mai cea mama in imbaierea si igienizarea/neingienizarea copilului din dotare ! Se da vreun premiu ?

PS : zau, ca nu ma intereseaza ce face una sau alta cu copilul ei, atata timp cat nu ii afecteaza sanatatea fizica si psihica.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

cred ca la mine asta e urmatorul pas, sa ma bag in cada cu asta mic, fiindca l-a apucat si pe el faza aia de crizat cind il bag in apa si efectiv sare din cada, nu mai pot sa il tin sa il spal deloc. Asa ca la urmatoarea baie o sa fie mama cu copilul. fara costum de baie, asta ar fi si culmea, sa pun bikini in propria baie.

si nu va mai mirati asa de aciditate si agresivitate pe forum. Nu e de ieri, de azi, ci de multi ani. eu cred ca sunt pe aici de prin 2007, dar efectiv nu am intrat sa postez fiindca mi s-a parut atit de agresiv si beligerant incit nu am avut tupeu sa ma bag. Si intr-un tirziu cind am inceput sa postez tin minte ca m-am umplut de draci si energie negativa de la raspunsurile acide. Deci chiar nu s-a schimbat nimic in ultima vreme (doar userii s-au adaptat atmosferei acide), doar poate daca "ultima vreme" se refera la ultimii 7 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Eu ii spalam hainele Marciei separat cand era bebe, cred ca pana la 1 an. Baie nu am facut cu ea cand era mica, pt ca apa i-a placut mereu, e ca o rata. Acum are 10 ani si face baie cu mine din cand in cand (in general in weekend), ea imi cere lucrul asta. Daca insa aveam baiat, nu stiu daca faceam baie cu el. Marcia e genul de copil care la scoala nu merge la toaleta (decat daca are vreo mega urgenta, altfel asteapta pana vine acasa). Si nu accepta sa bea cineva din paharul ei sau sa-i foloseasca tacamurile. Nu-i place sa fie murdara, hainele daca au o pata, le schimba. Noi o vedem putin exagerata, dar asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Eu am dus-o pe fiica-mea mai mare la "bebe balaceala" intre 4 si 6 luni, unde eram un grup de mamici cu bebeii intr-o piscina, si faceam tot felul de exercitii, si jocuri. Nu mi s-a parut nici neigienic, nic exagerat... Nici ea nu s-a imbolnavit, nici pe piele nu i-a iesit nimic. Si acasa am mai facut baie cu ea in vana mare pe la 8 luni, 1 an ca sa o obisnuiesc, pt. ca ii era frica (tocmai trecusem de la vanita la vana mare). Faceam eu un dus inainte si apoi intram amandoua, sau chiar cu tati cu tot. Nu stiu de ce e asa bau bau... Ca doar daca linge pietre si bete de pe jos, poate sa faca baie si cu mine, ca n-oi fi eu mai murdara...zic si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

O iau si eu ca Selene limitele mintii mele nu pot percepe o mama si un bebe in aceiasi cada.
Cel mult am stat amandoua in cada la dus, nu tin usa inchisa niciodata si a cerut sa faca si ea dus dar

Mergi la inceput