Faceti baita impreuna cu bebelusul?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Curentul s-a scumpit la inceputul anului cu 10%. Factura noastra a crescut cu 10 lei.

Cum vine vara, preconizez ca vom consuma mai multa apa, si noi, si evident si soacra. Pentru ca, in Braila, 40 de grade e ceva banal. Iar noi transpiram ca dusul.

Acum consumam 11-12 mc de apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu


Nwow, bai frate, deci clar, curentul e mai ieftin in Romania.




Lunar 20mc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Nwow, bai frate, deci clar, curentul e mai ieftin in Romania. Eu foarte foarte foarte rar spal la program mai lung de 30 de minute, asta doar in cazul in care hainele sunt patate rau, in general ale copiilor, nu ale noastre. Si stiu si eu de optiunile pe kg, ca si masina mea cintareste si isi ia fix cita apa ii trebuie pentru cantitatea de rufe. Dar energia e tot aia, nu consuma mai putin curent la cantitate redusa de haine.

Ah, cu piscina cu costumele de baie versus goi ... Uite ca noi mergem si goi. E mai igienic.

Germs, bacteria, and mold can grow very quickly on wet bathing suits. Medical professionals warn that wearing damp swimwear for long periods of time can cause a number of infections and rashes in children and adults, and warn against sharing bathing suits with others.[7][9] They suggest changing out of a wet bathing suit right away can help prevent vaginal infections and itching in females[10][11] and Tinea Cruris "Jock Itch" in males.[12][13]

De pe wiki.


Culmea, la masina mea de spalat vase cel mai lung program ca timp consuma cel mai putin curent si apa si e denumit ECO.

Sigur ca o cantitate redusa de haine care consuma o cantitate redusa de apa va consuma mai putin curent pentru inclazirea acelei catitati mai mici de apa. La mine sunt date si niste consumuri in cartea tehnica si sunt diferente.

Principiul meu este sa spal cat mai adaptat cu ce am de spalat. Dupa ce am studiat manualul masinii, am in cap cum si ce anume spal mai eficient. Nu pot generaliza la nivel de tara sau de toate masinile de spalat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Nu am facut niciodata baie impreuna cu fetita si nici nu am de gand.
Rufele le spal impreuna, dar chiloteii,maieurile, dresurile si sosetele i le spal separat de ale noastre.
Albiturile le spal la 60 de grade, cele colorate, la 40 de grade.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Masina soacra-mii nu are buton separat pentru reglarea temperaturii. Pentru a vedea durata, temperatura si carui tip de haine se adreseaza programele, ma uit in cartea tehnica. Programul 8 e cel mai scurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Masina de vase la programul eco are timpul de uscare foarte lung, de aceea consuma cel mai putin. Masina de spalat rufe, da, incalzeste mai repede mai putina apa, dar de invirtit tot atita le invirte. A mea e cuplata la apa calda, nu sta la incalzit decit cind spal la 90 de grade.

In fine, e pe linga. Mie mi se pare cel putin ciudata ideea ca noi adultii suntem murdari, scirbosi sau mai stiu eu ce si ei copiii sunt mici si puri si sterili. Darma rog, fiecare face cum crede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu


Nwow, bai frate, deci clar, curentul e mai ieftin in Romania.




Lunar 20mc.

Alexandra Maria / 14.12.2007



Metri cubi de curent?!?! Eu stiam ca e in kw/h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Nu mai e, au schimbat modul de tarifare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu


In fine, e pe linga. Mie mi se pare cel putin ciudata ideea ca noi adultii suntem murdari, scirbosi sau mai stiu eu ce si ei copiii sunt mici si puri si sterili. Darma rog, fiecare face cum crede.


Da, aici sunt de acord cu tine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Nu mai e, au schimbat modul de tarifare.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







Bine ca nu il masoara in metri patrati. Cum mama naibii masoara curentul electric in metri cubi, nu de alta, dar creierul meu nu ma duce la raspuns.

Mergi la inceput