Faceti baita impreuna cu bebelusul?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Pai eu nu spal niciodata chilotii cu alte haine decat cele care se fierb, respectiv lenjerie de pat sau prosoape de baie. Deci nu vad cum sa amesteci haine de copil cu chiloti de adulti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

JuliaSM, cum spuneam, realitatea mea nu e si a altora. Nici nu tin sa fie. Pur si simplu, daca (,) confortul meu psihic este asigurat de separarea hainelor, nu vad de ce as renunta la el.

Eu am o hipersensibilitate a pielii in zona genitala. Insa, chiar si in lipsa acestei hipersensibilitati, tot as fi considerat ca eu + sotul suntem una, iar copilul este alta, in ceea ce priveste spalatul hainelor. Asa percep eu curatenia, nu-mi cereti explicatii logice, ca n-am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Care-i cea mai reala realitate, daca fiecare are realitatea lui !?
Vorbim in materie de microbi, paraziti, expunere si pericol, nu de pitici pe creier. Daca vine vorba de pitici, da, nu mai e ce discuta, ca astia sunt axiome, nu suporta demonstratii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Pai am spus deja ca, in privinta hainelor, la mine sunt mai mult pitici decat explicatii logice.

Explicatia logica a fost cand chiar am avut interdictie de a spala hainele ei impreuna cu ale noastre, plus impus calcatul cu abur inclusiv al prosoapelor ei. Din cauza stafilocozei.

Tu spuneai de tampoane pentru igiena intima... Am folosit, dar cu strangere de inima, pentru ca ma irit de la ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Selene, mie in felul asta mi-ar fi mai degraba frica sa nu fac din copilul meu un om exagerat de sensibil. Pana la urma, candva va ajunge in alte case, va saruta un baiat, poate va locui cu alti tineri impreuna, cum se poarta pe aici, nu va fi cam mult, de la "doar microbii mei" la microbi in grup? Zic si eu asa :)
Ma mai gandesc si la altele, dar mai bine tac ;).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

adinag, nu stiu, vom vedea. Poate da, poate nu. Inclin sa cred ca nu, avand in vedere cum sare in balti, cum se tavaleste in pietris/nisip, cum baga pietre in gura, cum scurma in pietris cu pisat si rahat de caine, cum mi-a mancat pamant...

Daca ar avea frate/sora, le-as spala hainele la comun fara nicio apasare. Sunt copii, sunt de acelasi nivel.

Cat despre locuitul cu alti tineri impreuna, consider ca este de datoria mea sa ii explic cum sa-i traga de urechi daca nu respecta normele de igiena. Din pacate, exista repercusiuni pe viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Selene, eu cred ca microbii din rahatul ala de caine sunt mai bleah decat microbii tai...
Dar imi dau seama ca faci asa incat sa te simti confortabil si nu poti altfel, sa zic asa.
Noi nu ne facem atatea griji, dar o fi si mentalitatea aici mai altfel, nu stiu. Si ai mei parinti aveau idei din astea (totusi nu asa extreme )cand am nascut prima data, insa pe mine m-a luat rasul si am pus-o pe seama varstei (lor). Oricum, s-au relaxat si ei, vad.
Cel mai important: "leben und leben lassen", cum se zice pe aici - traiesti si lasi si pe altii sa traiasca (cum vor). Corect?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui coraly

Pai eu nu spal niciodata chilotii cu alte haine decat cele care se fierb, respectiv lenjerie de pat sau prosoape de baie. Deci nu vad cum sa amesteci haine de copil cu chiloti de adulti.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

Alaptatul - Help Line


N-am inteles, fierbi lenjeria si prosoapele si lenjeria intima? Cum?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Daca cititi etichetele de pe prosoape veti vedea ca se spala la maxim 60 grade. Pe chiloti veti gasi 30-40 grade. Unde fiert? Poate "budigaii" de pe vremea bunicii pe care sa-i legi cu sireturi (ca elasticul moare la fiert).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Si la subiect: cand era Carla mica, a avut epoci in care nu suporta spalatul pe cap, asa ca preferam sa intram cu ea in dus si s-o pacalim. Faceam eu dus prima, apoi venea si ea in cada. Taica-su la fel, numai ca el e mai pudibond si-si punea budigai de plaja. Imi aduc aminte ca era amuzant... ne jucam, etc.

Am spalat separat, cu detergent de copii, pana la 8 luni parca. Apoi totul laolalta, pe culori. Am convingerea ca toate precautiile astea sensibilizeaza exagerat copilul... in plus, nu gasesc nimic scarbos la corpul meu, asta incluzand secretiile si ocazionalele pete de sange de pe cearceaf. E doar sange, ce e scarbos la sange? Daca va curge din nas tot scarbos e?

Mergi la inceput