Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Faceti baita impreuna cu bebelusul?

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 13
coraly
coraly

1883 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite coraly un Mesaj Privat  Reply with Quote
Pai eu nu spal niciodata chilotii cu alte haine decat cele care se fierb, respectiv lenjerie de pat sau prosoape de baie. Deci nu vad cum sa amesteci haine de copil cu chiloti de adulti.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

Alaptatul - Help Line
Mergi la inceput

Selene_Bunny

7782 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Selene_Bunny un Mesaj Privat  Reply with Quote
JuliaSM, cum spuneam, realitatea mea nu e si a altora. Nici nu tin sa fie. Pur si simplu, daca (,) confortul meu psihic este asigurat de separarea hainelor, nu vad de ce as renunta la el.

Eu am o hipersensibilitate a pielii in zona genitala. Insa, chiar si in lipsa acestei hipersensibilitati, tot as fi considerat ca eu + sotul suntem una, iar copilul este alta, in ceea ce priveste spalatul hainelor. Asa percep eu curatenia, nu-mi cereti explicatii logice, ca n-am.

Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.

Editat de - Selene_Bunny on 18/04/2013 21:25:09
Mergi la inceput

JuliaSM

1223 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiJuliaSM Adauga semn de carte la raspuns Trimite JuliaSM un Mesaj Privat  Reply with Quote
Care-i cea mai reala realitate, daca fiecare are realitatea lui !?
Vorbim in materie de microbi, paraziti, expunere si pericol, nu de pitici pe creier. Daca vine vorba de pitici, da, nu mai e ce discuta, ca astia sunt axiome, nu suporta demonstratii.

"You only live once, but if you live right, once is enough."
Mergi la inceput

Selene_Bunny

7782 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Selene_Bunny un Mesaj Privat  Reply with Quote
Pai am spus deja ca, in privinta hainelor, la mine sunt mai mult pitici decat explicatii logice.

Explicatia logica a fost cand chiar am avut interdictie de a spala hainele ei impreuna cu ale noastre, plus impus calcatul cu abur inclusiv al prosoapelor ei. Din cauza stafilocozei.

Tu spuneai de tampoane pentru igiena intima... Am folosit, dar cu strangere de inima, pentru ca ma irit de la ele.

Lucrusoare de vanzare...

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.

Mergi la inceput
adinag
adinag

3278 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite adinag un Mesaj Privat  Reply with Quote
Selene, mie in felul asta mi-ar fi mai degraba frica sa nu fac din copilul meu un om exagerat de sensibil. Pana la urma, candva va ajunge in alte case, va saruta un baiat, poate va locui cu alti tineri impreuna, cum se poarta pe aici, nu va fi cam mult, de la "doar microbii mei" la microbi in grup? Zic si eu asa :)
Ma mai gandesc si la altele, dar mai bine tac ;).

Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)
Mergi la inceput

Selene_Bunny

7782 Mesaje
adinag, nu stiu, vom vedea. Poate da, poate nu. Inclin sa cred ca nu, avand in vedere cum sare in balti, cum se tavaleste in pietris/nisip, cum baga pietre in gura, cum scurma in pietris cu pisat si rahat de caine, cum mi-a mancat pamant...

Daca ar avea frate/sora, le-as spala hainele la comun fara nicio apasare. Sunt copii, sunt de acelasi nivel.

Cat despre locuitul cu alti tineri impreuna, consider ca este de datoria mea sa ii explic cum sa-i traga de urechi daca nu respecta normele de igiena. Din pacate, exista repercusiuni pe viata.

Lucrusoare de vanzare...

Mergi la inceput
adinag
adinag

3278 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite adinag un Mesaj Privat  Reply with Quote
Selene, eu cred ca microbii din rahatul ala de caine sunt mai bleah decat microbii tai...
Dar imi dau seama ca faci asa incat sa te simti confortabil si nu poti altfel, sa zic asa.
Noi nu ne facem atatea griji, dar o fi si mentalitatea aici mai altfel, nu stiu. Si ai mei parinti aveau idei din astea (totusi nu asa extreme )cand am nascut prima data, insa pe mine m-a luat rasul si am pus-o pe seama varstei (lor). Oricum, s-au relaxat si ei, vad.
Cel mai important: "leben und leben lassen", cum se zice pe aici - traiesti si lasi si pe altii sa traiasca (cum vor). Corect?

Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)
Mergi la inceput

J G

3754 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiJ G Adauga semn de carte la raspuns Trimite J G un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui coraly

Pai eu nu spal niciodata chilotii cu alte haine decat cele care se fierb, respectiv lenjerie de pat sau prosoape de baie. Deci nu vad cum sa amesteci haine de copil cu chiloti de adulti.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

Alaptatul - Help Line

N-am inteles, fierbi lenjeria si prosoapele si lenjeria intima? Cum?

J si Carla (05.02.2006)
Culinare
Mergi la inceput
anya
anya

5168 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anya un Mesaj Privat  Reply with Quote
Daca cititi etichetele de pe prosoape veti vedea ca se spala la maxim 60 grade. Pe chiloti veti gasi 30-40 grade. Unde fiert? Poate "budigaii" de pe vremea bunicii pe care sa-i legi cu sireturi (ca elasticul moare la fiert).

Anya
Mergi la inceput

J G

3754 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiJ G Adauga semn de carte la raspuns Trimite J G un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si la subiect: cand era Carla mica, a avut epoci in care nu suporta spalatul pe cap, asa ca preferam sa intram cu ea in dus si s-o pacalim. Faceam eu dus prima, apoi venea si ea in cada. Taica-su la fel, numai ca el e mai pudibond si-si punea budigai de plaja. Imi aduc aminte ca era amuzant... ne jucam, etc.

Am spalat separat, cu detergent de copii, pana la 8 luni parca. Apoi totul laolalta, pe culori. Am convingerea ca toate precautiile astea sensibilizeaza exagerat copilul... in plus, nu gasesc nimic scarbos la corpul meu, asta incluzand secretiile si ocazionalele pete de sange de pe cearceaf. E doar sange, ce e scarbos la sange? Daca va curge din nas tot scarbos e?

J si Carla (05.02.2006)
Culinare
Mergi la inceput
Pag. din 13 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com