Aventuri, dileme si dezbateri pe ghetar

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Universitatea a hotarat ca a venit primavara si nu mai da caldura. Inghet in birou.

si fiindca azi am interviurile m-am imbracat frumos cu fusta camasa si sacou si peste toate stau cu un cardigan gros de casmir ca nuca-n perete :D

dna cu Rina, please vino sa faci verificarea baietilor la usa please nu vreau sa-i vad la mine in birou in chiloti. am o jena asa din cauza unui fel de co-national de-al lor de la piscina.

vine in mijlocul zilelor toride de vara la orele de piscinit cu copiii (sunt si ore de adult only, da? ) da din brate ca vaporu' ptin mijlocul gastii de pusti care se joaca in apa de-i valureste peste tot

apoi iese la dus (unicul dus) si pe bune ca sta si isi spala fir cu fir parul ala de pe burta si de pe piept. Grossssss!!!! si sta cu orele naiba te ia daca nimeresti in urma lui, mai bine pleci acasa cu apa scurgandu-se peste tot in urma ta pe strada si te speli acolo. termini mai repede

asa ca vedeti ca am motive obiective de sila. cred ca fara sa fie gata intreviurile STIU ca voi angaja una din cele 2 fete indiene dragute si muncitoare. discrimisez la greu mohamed si usman si ce-o mai fi din cauza de trauma la piscina in combinatie cu panicile nerezonabile :D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

vreau un link catre noua platformA sa vad aplicatia de
obil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

vreau un link catre noua platformA sa vad aplicatia de
obil


http://comunitate.desprecopii.com/forums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aloha si de la mine,

Raport de duminica – hockey victorie cu crampe – 6-5 …noroc ca s-a expirat timpul ca nu cred ca ar fi rezistat scorul asta in avantajul lor prea mult. Oricum face bine la moral, dupa fiecare victorie are impresia ca e cel mai bun jucator din liga … nu este, desigur.

Dupa amiza servit parc – copiii alergat cu alti copii, eu mers cu mama in jurul parcului 4 ture …venit acasa cu dureri de picioare, gasit canalizarea infundata …mda, ni s-a mai intamplat, avem scule – sharpe electric, lung de 25 m … tata bagat sharpele, mama curatzat rahatul venit inapoi in cuva din basement, barbatul pe alta lume bibilea gazonul, eu si copiii stat ghemuit cu ochii stransi ca sa nu facem pe noi … normal, nu aveam acces la nici un fel de sursa de apa si pipi si aveam nevoie urgenta de amandoua …de ce naiba nu am facut in parc, inainte de a pleca, nu stiu … acasa, cum dadeau drumul la vreun lichid cum ii facea cu ochiul maica-mii in basement. Intr-un final, copiii facut pipi in curte, eu largit vezica ca pe stomac, barbatul suparat pe copiii ca i-au udat semintele de iarba si ne facem de ras la vecini, tata bagat in jos pe canalizare, motoriza de zor sharpele … toata lumea nemultumita de ceva … poveste cu final fericit … nu stim de ce s-a infundat, scos inapoi, sharpele nu avea nimic in ghiare, nici macar cateva fire de par … totusi sunt sigura ca nu a fost de la par, ca se infundase de tot, ca si cum acolo ar fi fost un dop … poate or fi scapat copiii servetele din alea ude, care nu se dizolva, sau cine stie ce altceva.

Mai am de raportat o boacana a lui fiu-meu … duminica de dimineata, s-a trezit si pentru ca vroia sa vina si Flavia (care dormea) jos la TV, s-a dus la ea si a inceput sa ii deschida ochii cu mana, pana cand aia s-a speriat, s-a pus pe plans ..nenicaaaaa, sa ii scoata ochii nu altceva … eu nu stiu daca copiii astia ai mei o sa se iubeasca vreodata, sper sa prind si momentul asta.

Ca sa raspund la intrebarea Michellei, ai mei nu sunt prima oara aici …ci a a 9 a oara. Pana acum 2 ani stateau 6 luni batuti e muchie, de cand boala lui tata nu mai poate fi tinuta sub control, au stat cate 3-4 luni … nu, nu le place in America … ii omoara lipsa de comunicare. Nu stii limba, nu poti sa te socializezi, nu poti sa te misti independent, nu poti sa te departezi prea mult de casa, nu te poti imprieteni cu alti bunici in parc. Tata incearca de 9 ani sa invete engleza, nu a trecut de propozitii scurte, probabil ca la ele o sa ramana.

Mai nou ne confruntam cu o noua problema de atitudine a copiilor – au crescut si au devenit obraznici cu bunicii. Desi nu e frumos, mie mi se pare in firea lucrurilor sa fie asa, dar va intreb si pe voi ? Copiii vostri cum isi trateaza bunicii ? Cu dragoste, cu respect, cu ingaduinta …sau cu indiferenta si cu aroganta ca sunt niste moshi care abea se mai tarasc ? Eu parca eram cam sacaita de bunica-mea ….
La noi, pentru ca bunicii nu stiu engleza, brusc copiii ii cred prosti ceea ce pe ai mei ii darama din picioare. Copiii nu vor sa ii arate maica-mii lectiile si temele de matematica – mama fosta profa de matematica, da ? Una cu reputatie, mare, mare de tot, cu cariera de 40 de ani, cu meditatii si generatii de copii la CV, cu culegeri la activ, care a meditat tot blocul in care locuieste, parinti, copiii parintilor si chiar nepotii parintilor … vine acum fiu-meu si nici macar nu ii arata ce au facut in clasa la matematica, nu ii arata temele, cica ma asteapta pe mine ca Bica nu intelege si nu stie engleza . Si eu sunt la mijloc, incerc sa ii explic lui Alex ca Bica stie matematica, doar nu stie engleza, si ca el trebuie sa ii arate si sa ii spuna in romaneste ce au facut la scoala … incerc sa ii explic maica-mii ca asa sunt copiii, nu inteleg eforturile bunicilor.

In plus, Carmencito, cred ca vreau ceva detalii despre acest “talking back” de la tine, ca mi-e teama ca ma confrunt si eu cu el … Fiu-meu a inceput sa conteste tot ce nu ii convine, mereu e cu “de ce “ in gura si doreste sa se comporte in casa dupa regulile lui … “de ce sa ma spal acum daca plecam al hockey intr-o ora”, “de ce sa beau lapte daca am baut de dimineata”, “de ce sa fac lectii suplimentare daca sunt cel mai bun din clasa”, “de ce sa citesc daca am cel mai mare reading level” …etc. In plus, vineri m-a uimit cu declaratia ca el se poate descurca si singur, ca daca nu ii mai da Bica de mancare isi pune singur scaunul si isi ia, daca nu il mai duce nimeni la scoala, se duce singur pe jos, daca nu il mai duce nimeni la soccer, se roaga de tatal unui coleg de echipa sa-l ia la el in masina …daca nu are unde sa doarma, asteapta sa ne culcam cu totii si intra pe geam, dar nu se duce la el in pat ci in basement … really ? asta o fi o faza a lor, sau trebuie sa ma ingrijorez ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

pe tine te asteptam :D

doamna, spune-mi mie pls tu pe cati ani amortizezi software (de ala luat separat nu odata cu computerele) and why. fisa si descriere completa, asa cum stii matale cand faci primirile pe ghetar.

2.

talking back: la mine e ok daca e rezonabil si exprimat intr-o maniera respectuoasa. adica io-l trimit la lectii si el comenteaza:

varianta 1: mami, tocmai am inceput sa fac altceva si vreau sa termin intai - a ok, discutam, daca iti ia un timp rezonabil sa termini e ok, daca dureaza pana maine numai bine sa scapi de lectii, te presti acu' si te reapuci dupa lectii.

sau nu mai vreau sa mananc supa, am mancat la ana.

varianta 2: nu vreau sa fac lectii, nu am chef, de ce trebe io: ca asa vrea muschiul meu. ia ia matale o pauza de temperare in camera cu pianul (e goaaaala nu are nimic altceva in ea) si cand simti ca esti pregatit vii si lucram.

cu supa, da io nu vreau supa ca am mancat si ieri si nici nu-mi place si in plus vreau bomboane, foarte bine, masa s-a terminat, ne vedem la urmatoarea

pe scurt, incerc sa-i invat cum sa protesteze ca sa aiba sanse de succes

iar cu obraznicia fata de bunici, dupa mine e dupa cum si-o cauta si bunicii. nu i-am vazut obranzici decat daca bunicii au luat-o razna, caz in care zic ca si-o merita adultii si lor le atrag atentia doar daca mi se pare ca au fost isterici. in rest, daca si-au exprimat politicos "diferendul" e ok.

cand i-a zis bunicii ca "tie numai de bani iti pasa" eu am zis fair enough si cand ea mi-a povestit i-am spus ca ceva ceva s-o fi intamplat de a replicat asa copilul.

dar in general retez tafnosenii de genul "de ce daca-s cel mai bun". de aia, ca daca nu faci n-o sa ramai cel mai bun.

iara cu engleza i-as explica ca da, are dreptate, buni nu vorbeste engleza dar ca matematica e la fel, trebe doar tradusa si cum tot e el asa de bun si avansat, poate sa aplice in engleza ce-i explica buni in ro.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Ca tot era vorba de revista presei uite stireaparuta in Huffingtonpost :

"The Montana man whose dog ate $500 says he's going to find a better place to stash his cash when he travels.Sundance, his 12-year-old golden retriever, ate the bills during a visit the Klinkels' daughter in Denver last Christmas.

Sundance was left alone in the car with five $100 bills and a $1 bill when they stopped for dinner.

The dog dined on the $100 bills, but left the dollar.

Klinkel says he collected fragments from the dog's droppings. His daughter found more when the snow melted.

He says he washed the remnants of the bills and sent them taped together to the Treasury Department in hopes of having them replaced.

The bureau's website says an "experienced mutilated currency examiner" will determine if at least 51 percent of a bill is present and eligible for reimbursement. The process can take up to two years."



Pe scurt, cainele i-a mancat banii stapanului (500$) in timp ce conducea sa isi viziteze fiica. omu' necajit ca pierduse banii a adunat ramasite din excesul ingurgitat si neasimilat de catel, mai precis a scormonit in rahat , ba se pare ca zgarcenia se mosteneste fiica sa a gasit si ea bucati din bani dupa ce s-a topit zapada. Omu' i-a luat , i-a curatat a jucat puzzle cat a putut cu ei si le-a trimis (probabil date cu putin parfum) la trezorerie sa isi recupereze paguba unde ce sa vezi ....oamenii in slujba cetateanului au transmis ca de caz se va ocupa un expert si daca mai mult de 51% hartiile originale se pot reconstitui si reusesc sa gaseasca seria banilor atunci omu' isi recupereaza pierderea. Procesul poate dura 2 ani. ahhh si am uitat catelul a halit doar hartiile de 100 aia de 1 dolar a lasat-o:-))) doar a avut si el mandrie...

Adaug eu , nu-i asa ca in timpul asta cetateanul e linistit ca statul lucreaza pentru el ?! De aia e tara asta a tuturor... posibilitatilor.


Katy


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Am citit pe nerasuflate un capitol. Vroiam sa ma relaxez. Si am reusit.
Mi-au venit in minte doua lucruri, care se leaga putin. Paltinoasa e la vreo 25 de km de Suceava, trecem pe-acolo in drum spre Gura Humorului. Si vreau si eu casa si ceapa. Sotul zice ca ne facem noi mari si ne facem casa la Paltinoasa .... nu stiu de ce vrea la Paltinoasa, dar banuiesc ... e in directia opusa fata de ai lui parinti. [radtare]

Buflea, eu observ ca Cezara e deja rautacioasa cateodata cu bunicele. Cu tact si diplomatie ii dai pe brazda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Noi depreciem orice soft care este peste $1200, pe 3 ani ... computerele la fel. Daca este vreun proiect mai mare, de ex vreun modul din asta de SAP, care costa sute de mii, il mai intindem pe 5 ani dar cu aprobarea CFO.

Creat assetul (tangible) in SAP, setat viata assetului (3 ani) si rata de depreciere (lunara) si la fiecare inchidere de luna, rulata amortizarea pentru toate assets ...se face booking automat in amortization expense. Ah ! Metoda de depreciere - liniara, valoare asset impartit la numarul de luni, calculat valoarea lunara ... dupa 3 ani = valoare zero.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu sunt in pauza. De la puzzle. Ne-am cumparat unul cu 1000 piese.

Dimineata am achizitionat si niscaiva cartoane sa asezam piesele pe ele.

Piesele sunt intinse pe masuta in capace de carton, pe un alt carton.

Lucram toti 3 la el. Fiecare pe unde poate.

Aproape e gata rama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Viviana, si noi lucram in patru la puzzle-uri de la 500 de piese in sus. Unul dupa altul. E foarte fain! Noi avem o tabla pe care stau piesele. Ma uit la cel mic, 5 ani jumate, nu trece pe linga ea in viteza lui fara sa nu puna o piesa-doua.

Mergi la inceput