deshumare-reinhumare.help

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ce anume sa fie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

costuri, transportul.adica pot eu sa vin sa transport,ca-i o mafie ceva de groaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Da, eu am transportat osemintele cu masina mea. Sa stii ca nu e neaparata nevoie de cosciug, caci de-acum sunt numai oase care incap si in cutii mai mici si mai usor de transportat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

histamina, dar la o firma de pompe funebre ai intrebat cum se procedeaza in astfel de situatii ? poate se ocupa ei de toate cele, la un pret rezonabil.
cred ca ai putea intreba si la administratia unuia dintre cele doua cimitire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

pai iti ia intre 700 si 1000 d eleid e transport.
enorm. 500 de lei ca asa vor ei.

restulpana la 2000 groparii.
e mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ai doua variante - pui pe altii sa transporte = platesti
- pui sacul in portbagaj si transporti tu = fara costuri suplimentare (doar benzina)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

exista o taxa de deshumare la cimitir. la gropari le dai o atentie - un 10-20 lei de om, nu mai mult.... nu inteleg de unde scoti sumele astea. plus ca oasele incap in ceva mai mic si le poti pune in portbagaj, nici vorba sa fie nevoie de firma speciala de transport pt. asa ceva.
pot sa intreb de ce mutati ramasitele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

nu eu am decis asta.nu eu am negociat la cimitir.s-a decis ca eu sa ma ocup de partea hard.

pur si simplu s-a cumparat o groapa in alta parte si se face mutarea.

crede-ma, la matusi-mea groparii au luat 4 milioane si erau 4.poate pt c ao fi fost iarna.
sumele nu le scot eu,ci cei de la firme specializate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Cred ca ai nevoie si de o aprobare a persoanei care este proprietarul gropii, daca e cazul. Si sa fie de fata respectiva persoana (sau sa ai imputernicire scrisa).

Intr-adevar, cel mai simplu e sa folosesti o fata de perna pe post de sac. Atentie, daca au trecut numai 7 ani fix, s-ar putea sa fie ramasite mai mari, intelegi tu ce vreau sa spun. Nu stiu cum se procedeaza in cazul asta. Dar sigur e mai dificil de transportat...

Of, groaznic subiect, imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva, dar viata ne pune sa rezolvam tot felul de situatii, trebuie sa mergem mai departe, nimeni nu e scutit.

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

exista o taxa de deshumare la cimitir. la gropari le dai o atentie - un 10-20 lei de om, nu mai mult.... nu inteleg de unde scoti sumele astea. plus ca oasele incap in ceva mai mic si le poti pune in portbagaj, nici vorba sa fie nevoie de firma speciala de transport pt. asa ceva.
pot sa intreb de ce mutati ramasitele?


unde mai 10-20 de lei de om? sau cand asta acum o mie de ani poate. Nici groparii nu mai sunt ce-au fost. Fara 100 de lei de persoana nici nu-si scuipa in palmi daramite sa mai si sape.

Histamina, te sfatuiesc sa negociezi cu groparii. Acum mai depinde si din ce cimitir faci mutarea, ca eu de exemplu am mutat de undeva de la tara, unde nu e mafia de care pomeneai si tu. Am platit doar groparii. La bucuresti la fel, am venit intr-un cimitir unde "mafia" e formata doar din popa, cu care a trebuit sa ne intelegem ca deh. Dar la mine toate astea au fost suportate de maica-mea si de sor-mea. Eu am participat cu transportul.

Mergi la inceput