LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (51)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

La multi ani pentru fetita! Te-am mai citit pe aici, din cand in cand, si pe la Arad.. Jos palaria ca te descurci cu 5 copii

Citat:
citat din mesajul lui Somleac

Multumesc de urari fetelor. Sarbatorita are ditamai buboiul in frunte de la cazatura de alaltaieri. Este foarte neastamparata , tot ce fac baietii vrea sa faca si ea. De multe ori le atrag lor atentia sa nu se catare pe te miri unde ca se ia si Ilinca dupa ei, dar pe de alta parte ma tem sa nu prinda pica pe ea., asa ca.....

Msbb Doamne ce sperietura ai tras. Si eu de asta ma tem cel mai tare mai ales ca Ilinca e crizata si odata se smulge din mana si fuge.

Atata sunt de obosita, nici lumina de afara nu o suport.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

[hop si eu]
am dat sa scriu si azi un mesaj dar imi zicea ceva de copy si paste...si nu aveam timp.
off nici nu stiu cum trece timpul asta. azi dimi spalam niste vase si asa ma gandeam, oare e joi sau vineri....cand m-am prins ce zi este nu mi-a venit sa cred...am lecat val vartej in piata. am luat una alta. si acum am si facut mancarea.maine plecam la mamaie cu sora mea si sa nu-l lasam pe tati cu burta goala....sper sa fie vreme frumoasa sa mai scap si eu de zgatie....sa zburde pe acolo...ca asa obosita ma simt

Roxy ,ma bucur ca te-am citit..esti o norocoasa cu mami
Mada naspa cu picioarele..da cu lioton ai incercat..sau sa bei ceaiuri...mai sunt si dersurile acelea ,imi scapa acum...sunt speciale..exista si sosete....trebuiesc puse fix cum ai atins parchetul cu talpa, dimineata....sa nu apuci sa stai in picioare....mie imi vb despre ei...dr. aceea care mi-a facut dopplerul in sarcina....de fapt o intrebasem eu....ca ma dispera piciorul drept...se umfla , il simteam geu si abia il taram dupa mine....mai ales dupa un drum cu masina...

MsBB nu am apucat sa ti zic....Doamne bine ca nu a patit A ceva....off nici nu vreau sa ma gandesc,ca si A e asa smucita...nu vrea de mana....ce aio pus la calke de nu ai mai scris nimic

Yvy Poate ar fi mai bine sa o duca doar tati la gradi..poate tu esti motivul ei de plans..imi pare rau de voi....

Ally nu stiu daca ti-am mai urat..sa-ti traiasca nepotica-grasunik!!!!Sa-ti traiasca si sotul !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

am avut ceva emotii...ca am scris din josul paginii...cica ''raspunde rapid''oare asta e noua fata?

eh, nu prea am timp eu sa ma lamuresc acum....

fimea e imbracata cu pulover +geaca de jeans+geaca de vant ciu gluga...cu caliula si ghete..si tot zice..e fig a cupil

Miki...parca parca se vede luminita ,nu?
intreaba dr. si de sinupert e tot din gama asta homeopata...noua dr. homeopata ni l-a dat....vad ca la A merge ff bine

Felicitas ce grasunica ai tu acolo...
gata nu mai pot scrie e tambalau la mine...A a cazut si s-a dus cu capul in perte....sotul urla ca nu am grija de ea...el sta intins ca un motan pe divan soi se uita la romanii au talent....eu tip....ca nu intrelgde ce eu trebuia sa supraveghez copilul....
noapte buna ....si pe luni....sa aveti un w-e minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

eu am trecut sa va mai salut odata
maine nu stiu daca am timp sa inrru ca am ore
recuperam zilele libere din sapt de vacanta
si apoi merg sa-mi fac parul ca nu am apucat
sper ca in tara e mai cald decat la noi unde dam drumul la centrala ca si iarna

miki pai stai ca nu inteleg
de ce zici ca i-ai dat antibiotic degeaba?
trecea fara el?
eu nu stiu cum sa procedez cu antonia ca uite desi au trecut inca 2 saptamani de cand am terminat tratamentul pt otita rea tot zice ca la apasare o mai doare urechea
tu ce zici sa fac?
sa mai consult si alt ORL-ist?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

aaaaaaaaaaa
miki si vroiam sa te mai intreb ceva
cum iau copii tai remediile homeopate?
dizolvate sau le tin sub limbuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

eu am trecut sa va mai salut odata
maine nu stiu daca am timp sa inrru ca am ore
recuperam zilele libere din sapt de vacanta
si apoi merg sa-mi fac parul ca nu am apucat
sper ca in tara e mai cald decat la noi unde dam drumul la centrala ca si iarna

miki pai stai ca nu inteleg
de ce zici ca i-ai dat antibiotic degeaba?
trecea fara el?
eu nu stiu cum sa procedez cu antonia ca uite desi au trecut inca 2 saptamani de cand am terminat tratamentul pt otita rea tot zice ca la apasare o mai doare urechea
tu ce zici sa fac?
sa mai consult si alt ORL-ist?

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)




cami,zic ca l-am dat degeaba ca desi a fost dat de doctor dupa antibiograma, el nu se trateaza, ca acolo isi face el traiul..nu da nimic in nas/farinnge, nu patesti nimic de la el daca il ai acolo..decat in plamani da pneumonii.
cum spuneam, majoritatea suntem purtatori in nas, in special copii..la fel cum si alte minuni colonizeaza nasul sau alta parte a corpului fara sa facem tratament cu antibiotic..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

aaaaaaaaaaa
miki si vroiam sa te mai intreb ceva
cum iau copii tai remediile homeopate?
dizolvate sau le tin sub limbuta?

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)




andra dizolvate, vlad si asa si sub limba..
mai m-a invatat dr asta sa le pun si in apa de baut, si sa o agit de 100 de ori, ca cica se dinamizeaza nu stiu ce inseamna, dar a functionat in perioadele febrile, cand noaptea era apogeul si nu puteam sa le dau non stop ca ziua..

cu otita, ce sa zic..pt linistea ta, poti merge, macar afli ce-i acolo..eu nu intotdeauna pot sa pun baza pe ce spune vlad, de multe ori nu s-a verificat..acum nu stiu, poate antonia ta e mai constienta de ce simte..
durerea de ureche e crunta, nu prea poti sa stai asa cu ea, ar urla de durere daca ar fi otita congestiva..in schimb, poate a ramas cu secretii acolo si e doar otita seroasa, nu doare dar are un disconfort, am inteles ca simti ca si cum ai avea capul sub apa..practic ai putea sa-ti dai seama daca ti se pare ca nu mai aude bine, daca trebuie sa o strigi mai tare ca sa te auda..

pt ureche, ne-a dat tipa asta Mulein oil, sunt niste picaturi pt ureche, a zis sa le folosim si dupa baie, ca igiena a urechii..
si f f important, nasul f bine curatat si mentinut secretiile fluide...stii tu, sinupret, aerosoli cu fluimucil..sau aerosoli cu Apa de propolis+ser+1 picatura ulei de pin..sau de la Planextract o tinctura se numeste Polygemma Sinusuri, ii dai de 3 ori /zi..

multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

La ceas tarziu vin si eu cu o veste.. de la Catank, azi a operat-o pe soacra ei, se simte bine, se pare ca era localizat si dr a zis ca pare beningn, asteapta rez de lab sapt. viitoare.Va multumeste pt sprijin si a zisca absenteaza un pic de pe dc.
Deea,f bine ca ai tipat la sot :), poti sa-l pui la punct mai des
miki, sanatate!
cami ce-ti faci la par? Fa-te blonda
mada, tot ma tin sa-ti spun cum o vizualizez pe Cata pe topogan, ai grija cu piciorul aa
yasmy, vb lui Strumph e in panetone acum.
Va pup ca am o sedinta cu mos Ene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Neatza si o cafea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello!

Cami si L are muci pana la brau, ne luptam de 2 saptamani si acum si tuseste productiv! La fel daca o intreb, in unele zile zice ca o doare urechea (una din ele sau ambele), in altele zice ca nu, dar atunci cand spune ca o doare eu o si aspir si ies muci grosi si galbeni, pe care nu in fiecare zi ii are, deci deduc ca e cum mi-a spus dr, adica nu o doare, ci doar are un disconfort, senzatia de ureche infundata, pentru ca daca spunea ca o doare urechea dreapta scoteam doar din nara dreapta muci multi si galbeni si ieri cand a zis ca o doare stanga am scos din stanga cu aspiratorul niste muci f f vascosi si galbei, iar in dreapta nu avea nmk!
Eu i-am dat si saptamana asta Vibrocil in nas cate o picatura in fiecare nara dupa ce o aspiram si daca tot sint muci saptamana viitoare ii voi da ser efedrinat, deci mereu un decongestionant nazal ca mucii aia au toate sansele sa precipite o otita daca nu-i scoate pe nas sau nu-i inghite, mai ales ca noi avem si ceva vegetatii adenoide (popular=polipi) si dr mi-a zis sa fiu f atenta la acest aspect, care favorizeaza otitele

Miki e adevarat ca f multi copii si adulti sint purtatori de streptococ in secretiile din nazo-faringe, insa atunci cand iese la cultura si copilul are simptome si apare streptococ in exudat se presupune ca el a declansat problema, probabil din cauza asta ti-a dat dr antibiotic; daca A nu avea febra sau alte simptome atunci cand i-ai facut exudatul si totusi a iesit streptococ, atunci trebuia sa-l lase in pace! Iar Haemophilus influenzae nu e totuna cu Streptococcus pneumoniae, pentru asta s-a facut vaccinul Pentaxim si teoretic ar fi trebuit sa fie imuna sau sa faca o forme usoara de boala, sau a facut infectie cu alt serotip decat tipul B care e continut in vaccin; pentru Streptococcus pneumoniae exista vaccin Prevenar 13, Synflorix sau Pneumo 23, ma gandesc si eu acum daca sa-i fac sau nu lui L de cand cu gradi!




Mergi la inceput