Mentalitati gresite despre animalele de companie!!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Da, asa este, aceleasi pericole si cand prepari carnea destinata omului. Dar pe langa ele, daca animalul care mananca acea carne cruda te linge pe fata sau pe maini si iti duci mainile la fata te poti infecta.

Cat despre politia animalelor din Romania, nici nu se compara cu politia animalelor din alte tari. Nici macar un pic. Politia animalelor in Romania exista mai mult ca forma, nu face nimic. Absolut nimic. Sa nu uitam cum sunt autoritatile romane dupa bani, mita, spagi, etc. Pai omoara unul un caine sau o pisica, vine politia animalelor (daca vine) si ii mituieste imediat si scapa. Asa ceva nu se intampla niciodata aici in Australia. Nu stiu exact cum o fi politia animalelor in Bucuresti, poate e mai activa pentru ca e capitala sau pentru ca e oras mare, dar unde am locuit eu, un oras mic, niciodata nu s-a facut nimic, nici macar o amenda, ce sa mai vorbim de intrat la inchisoare pentru ca ai omorat un animal. Aici in Australia imediat intri in inchisoare daca ai omorat un animal, intri in inchisoare si daca doar ai abandonat un animal pe strazi in loc sa il duci la unul din adaposturile de aici. In Romania multi nici nu isi imagineaza ca asa ceva este posibil. Daca le spun rudelor mele de la tara din Romania de aceste legi de aici se inchina cu piciorul stang cel rupt!
Poate din cand in cand politia animalelor mai face cate ceva in favoarea animalelor dar in rest exista doar in teorie si spun asta din propria mea experienta. Daca politia animalelor ar face chestii generale in Romania, peste tot, de fiecare data cand au ocazia, pai atunci si atitudinea oamenilor fata de animale s-ar imbunatati, macar de frica inchisorii si amenzilor daca nu de altceva. Dar mai e mult si bine pana atunci.

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Dezaprobam ca politia animalelor este mai mult in teorie, pe hartie, decat in practica. Cred ca a aparut deja de cativa ani buni, cel putin cand eu mai eram in tara ei aparusera, i-am contact in legatura cu tot felul de cazuri de zeci de ori si nimic nu au facut. Cand am auzit ca au aparut si ei la noi in tara cum vazusem eu pe la televizor, m-am bucurat enorm, mi-am facut sperante dar cand am apelat la ei, nu le-a pasat de nimic.

In legatura cu igiena si masurile de precautie in cazul prepararii crude, sunt perfect de acord.

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

boticelina, multumesc pentru sfaturi! I-am fiert Karmei pilaf (orez, carne de pui, morcov, pastarnac) si draga de ea, a ales carnita, a lins din orez ce i s-a lipit pe botic, restul a lasat in castron. E drept ca morcovul si pastranacul i le-am taiat rondele destul de mari, incerc sa fac si versiune cu legumele date pe razatoare. I-am dat niste bucatele de carne de vita (luata de la macelarie) cruda (a halit tot). Ce mai am, i-o pun la fiert cu legume. Cartofi pot sa ii pun in fiertura? A mancat si cas proaspat si lapte. Ii dau si crontonele uscate de la Royal Canin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Un exemplu foarte graitor al incompetentei politiei animalelor din Romania este chiar Udrea. Nu vreau sa vorbesc despre politicieni deoarece majoritatea daca nu toti sunt scarbosi. Dar de aia Udrea voi vorbi.
Vrea sa devina primar general al capitalei sau ma rog, ceva de genul si solutia ei geniala este eutanasierea tuturor cainilor fara stapan din capitala si poate si din toata tara. Acum nu vreau sa imi pun forumul in cap ca sunt sigura ca multi sunt probabil de acord cu aceasta solutie. Dar eu una cred ca este o solutie cruda, urata, brutala. Ea e cam un Hitler al animalelor. Cum a eliminat Hitler evreii asa vrea sa faca ea cu cainii. Mi se pare oribil. Nu este vina acelor caini pentru toata situatia, este vina celor care i-au abandonat, vina celor care nu i-au sterilizat si i-au abandonat, vina celor care nu si-au sterilizat animalele din casa, le-au dat la facut de pui ca sa "se simta bine" si apoi au aruncat puii in strazi, si in cele din urma este vina omului in general pentru domesticirea cainelui in acest caz. Ce usor a domesticit omul animalul si apoi cand vine vorba de responsabilitate, o arunca tot pe animal si tot animalul trebuie sa moara. Dezgustator.

Si in afara de asta, ceea ce propue Udrea nu este o solutie pe termen lung. Da, iei si omori toti bietii caini. Dar in 10-15-20 de ani, capitala va fi iar plina de caini. De ce? Pentru ca Udrea nu vrea sa taie raul de la radacina, taie raul din varf in schimb ca asta inteligenta este...Solutia ar fi ca toti proprietarii de animale cu animale care NU sunt de rasa si care NU au drept de monta sa le sterilizeze. Si a doua solutie este sa nu le abandoneze, daca le abandoneza macar sa le puna in adaposturi. Aaa, nu sunt bani pentru adaposturi? Pai normal ca nu sunt, ca toti politicienii ii fura. Normal ca nu sunt pentru ca politicienii contruiesc biserici cu milioane de euro, cu cupole de aur in ele in timp ce spitalele romanesti sunt intr-o stare jalnica, in timp ce scolile copiilor se prabusesc peste ei si cand este nevoie si de adaposturi pentru animale...Ca off-topic...Cand sotul meu a fost in Romania cu mine, el fiind australian nascut si crescut in Australia, am mers cu el intr-un spital in Timisoara, un spital mare, si l-au trecut toti fiorii, nu i-a venit sa creada ca ala era un spital...Asta in timp ce sunt construite biserici de milioane de euro sau sunt furati banii...
Pai cand autoritatile romane nici de copii si oameni nu se ocupa cum trebuie, ce asteptari sa mai ai pentru animale?...

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Laura, poti linistita sa-i pui si cartofi in mancare, cred ca mai degraba trebuie sa ai grija la lte leguminoase care pot provoca balonare, linte, fasole boabe, bob, mazare.

Mai, e si normal sa-i placa carnita Eu i-as mai lua si niste conserve din alea umede, din cele pt juniori (au mai multa proteina decat cele pt adulti), se gasesc la conserve de 1,2 kg si as amesteca si din alea in mancarica cateva linguri. Eu iau unele frantuzesti din Auchan, marca lor, sunt f. "degustate" si costa cam 6 lei/buc. Dau si la pisici din ele pt ca astea de catei au totusi procentul de proteine mai mic decat cele de pisici, si cum pisicile mele sunt batrane nu le mai pompez cu super proteine ca sa nu le bulesc rinichii.

Kittymummy iti inteleg revolta dar nu stiu cat e de constructiv sa te lansezi in astfel de tirade. Eu sunt convinsa ca lucrurile se vor schimba in bine si in Romania, incet, dar se vor schimba. Si nu stiu de ce traiesti tu cu impresia ca pe la voi nu se eutanasiaza cainii, se face asta la greu, orice caine nerevendicat in doua saptamani si apoi neadoptat in alte 2 luni e eutanasiat. Daca s-ar face si la noi asa (si se face in unele orase) in 2-3 ani ai "curata" un oras mediu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Parerile nu sunt tirade decat pentru cei ce nu le respecta si nu le inteleg.

Si lucrurile in Romania nu se vor indrepta NICIODATA atata timp cat exista atat de multi politicieni corupti, spaga/mita sunt la putere si fac diferenta intre viata si moarte in foarte multe cazuri, copiii sunt "educati" de proprii parinti si bunici sa loveasca si sa huiduiasca animalele, romanul este obsedat de bani inainte de orice altceva, romanul inghite foarte multe din partea politicienilor fara sa faca nimic asa cum fac altii in alte tari si asa mai departe. Atata timp cat toate aceste lucruri si multe altele sunt baza in Romania, schimbarile in bine sunt extrem, extrem de departe.

Si nu, la noi nu se eutanasiaza animalele asa cum ai spus tu. Eu traiesc aici asa ca imi permit sa afirm ca stiu mai bine decat tine. Numai acele animale cu boli incurabile care nu se pot mai pot bucura de viata sunt eutanasiate pentru scurtarea suferintei. Si animalele cu probleme grave de comportament, in general animalele foarte agresive sunt eutanasiate si asta dupa ce se incearca reeducarea lor, dupa ce se lucreaza cu ele serios si daca se constata ca nimic si nimeni nu le ajuta, atunci da sunt eutanasiati.
Habar nu am de unde ai scos-o tu pe asta cum ca sunt eutanasiate dupa doua luni sau doua luni si doua saptamani. Complet FALS! Sunt animale care stau si cate un an intreg prin adaposturi in cautare de stapani. Nu stiu si nici nu ma intereseaza de unde ai cules aceasta informatie complet deplasata, dar eu locuiesc aici de ceva vreme, m-am dus la multe adaposturi, am vorbit cu angajatii de acolo, am vorbit cu crescatori de animale, am vazut stirile de aici, etc si stiu ce vorbesc.

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

offtopic:
Kittymummy te rog sa iti modifici semnatura cu multele emoticonuri. unul este de ajuns, conform regulamentului nu se face abuz de culori, emoticonuri si marimea fontului.multumesc pentru intelegere.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

"10. Nu abuzati de majuscule, culori, marimea textului
Nu abuzati de majuscule. Pe internet MAJUSCULELE sunt echivalente strigatelor (zbieraturilor). Nu abuzati de culori si nici de marimea literelor."

Aceasta este regula la care va referiti, careia i-am dat copy + paste din regulamentul forumului. Eu nu vad absolut nimic despre emoticonuri.

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Kitty, nu pot decat sa ma bucur pt tine ca ai scapat din acest lagar, din acesta tara in care este imposibil de trait, unde totul este rau, nimic frumos, nimic bun si romanii sunt atat de rai, corupti, prosti, insensibili etc, etc ....
Auzi .. sotiorul ala al tau australien get-beget, nu mai are ceva frati/rude/prieteni masculi necasatoriti? Poate ajuta si alte romancute nefericite sa scape din tara asta in care totul e atat de naspa si nu se va schimba "NICIODATA nimic".


Dupa cum spuneam ... pacat ca ideile bune le bagi in kkt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu ii dau motanului meu doar hrana din comert:umeda si uscata. 2 pliculete de conserva (una dimineata si una seara)| si cca un pumn de crantzanele special pt pisici sterile. mancare gatita nu ii dau deloc...eventual un pic de smantana de casa (cea din comert nu ii place) si f rar lapte

Mergi la inceput