Mentalitati gresite despre animalele de companie!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu cred ca mamica fericita de pisicute si catel se refera cu precadere la cateii-bibelou, de tinut in salon. La stana in creierul muntilor, cainele mananca ce este si face pui ca sa aiba cine se bate cu ursul si cu lupul. Asta e rolul lor de cand lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Deci o persoana adulta, care nu este retardata psihic deci isi da seama de ceea ce face, daca aceasta persoana prinde si tortureaza animale care nu i-au facut nimic niciodata, caini, pisici, pasari, ce vreti voi, si tot continua asa...Apoi i se explica frumos ca nu e bine, i se argumenteaza, i se arata ca animalele alea sufera, este luata cu binisorul, cu tot respectul din lume. Si chiar si dupa toata acele explicatii, acea persoana continua sa tortureze si sa omoare animale. Intrebata de ce, raspunde:"Pentru ca pot, pentru ca vreau si pentru ca este amuzant." Aceasta persoana, oare nu trebuie torturata si omorata la randul ei ca sa simta pe propria piele raul pe care il face?
Acum sa nu veniti sa imi spuneti ca asemenea persoane nu exista, ca voi nu ati intalnit, etc. Imaginati-va ca ar exista daca voi nu ati intalnit. Imaginati-va ca s-a incercat totul in limita bunului simt si respectului pentru a opri acea persoana. Atunci ce este de facut? Inchis in inchisoare? Stim cu totii ca in Romania nu exista politia animalelor, nu ar face nimic. Deci daca nu poate fi trimisa la inchisoare atunci ce ramane de facut?

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Nu am ton de atotstiutoare. Cand nu stiu ceva recunosc. Cand stiu ceva atunci vorbesc in limita a ceea ce stiu.
Si sincer, nu ma intereseaza sa fiu o persoana placuta, nu pe un forum unde oricum nu ma cunoaste nimeni. Voi toti imi sunteti si veti ramane niste straini deci chiar nu ma intereseaza daca ma simpatizati sau nu, nu ma incalzeste pe mine cu nimic ceea ce simtiti sau nu simtiti voi.
Si nu ma intereseaza nici daca "imi iau rosii" nici daca nu. Eu scriu aici pentru cei ce doresc sa ramana la subiect, sa vorbeasca despre animale si nu despre oameni sau cel putin mai mult despre animale si mai putin despre oameni (daca doriti sa vorbiti despre oameni aveti la dispozitie tot restul forumului. Asta e coltul animalelor deci hai sa il respectam.).Si mai scriu si pentru cei care citesc dar nu posteaza nimic ca sunt multe asemenea persoane. Deci nu am nevoie neaparat de o conversatie.

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Fiecare se considera ce vrea, mamica de animalute, stapana, regina peste animale, etc. Nu vad unde-i problema. Multi dintre noi iubitorii de animale ne iubim animalutele ca pe niste copilasi. Nici un rau in asta

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

revenind la mancare, eu pana la 6 luni i-am dat mancare juma-juma.
de o luna ii dau numai mancare "de a noastra", DAR ii gatesc separat fara sare, zahar...la fiecare masa are: orez, vegetale si carne.
rareori ii dam si "resturi" de la masa, ata insemnind bucatzele de friptura, linguritza de piuree cartofi,pilaf...
nu ii dau absolut nimic ce e eu nu as manca, ce e stricat...

stiu ca sutn cateva alimente care nu se dau la catzei si stam departe de ele (ciocolata, struguri, nuci...)
magazin ii cumpar doar oase de ros.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Michelle, palaria jos din partea mea
E bine ca ai rabdare si dorinta de a-i gati separat. De foarte multe ori mancarurile gatite in casa sunt mult mai sanatoase si mai bune decat cele comerciale din magazine
Aveti insa grija cu bucatelele de friptura. Din putinele mele informatii stiu ca nu este indicat sa se dea prajeli la caini si pisici. Adica tot/orice a fost prajit in ulei. Carne pane de porc/pui/peste de asemenea ca a fost prajita in ulei. In schimb stiu ca este bine sa se dea carnita la gratar sau la cuptor sau fiarta de pui, vita, peste, curcan.
Aveti grija de asemenea sa nu ii dati prea multa carne, numai carne mereu fara altceva. Dupa meniul descris de tine oricum se pare ca ii dati si alte mancaruri nu numai carne ceea ce este foarte bine. Daca se da prea multa carne, apar probleme de ficat la animal.
Mai puteti sa ii dati si unele fructe Aveti grija insa, care anume. Unele fructe sunt interzise. Merele de exemplu nu sunt.

Succes!

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Exista si in Romania.

http://www.politia-animale.ro/

Iar despre pericolele si precautiile luate cand se manipuleaza carnea cruda (scriai mai sus) sunt cam aceleasi indifferent ca e destinata consumului uman sau animal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

http://stirileprotv.ro/stiri/social/animale-de-companie-castrate-cu-microcipuri-implantate-in-piele.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Laura, noi dam cainilor si mancare gatita (special pentru ei) si crantanele de cumparat. Primesc portii de cca 400-500 gr de 2 ori pe zi de mancare gatita + un codru de paine (pilaf facut din brizura de orez cu tacamuri, sau oase de vita, oaie, miel ramase de la fasonare - se gasesc de cumparat la cca 2-3 lei/kg la macelarii, sau paste fainoase cu ceva legume, morcovi, dovlecel si cazatura de carne/oase sau organe - slung, adica palmani cu tot cu trahee si caile aeriene, tot asa, le gasesti la macelarii).

Pisicile mananca mancare doar cumparata, si umeda si crantanelele, pt ca sunt batrane/castrate si au nevoie de o dieta speciala. Asa incercam sa facem noi, insa pisicile batrane care iarna (15 oct-15 aprilie) stau la bloc la caldura iar vara (aprilie-oct) stau la tara, sunt de parere ca o vrabiuta, un gugustiuc, un soricel cand si cand sunt foarte delicioase , asa ca isi completeaza singure dieta si cu hrana cruda, dupa cum au chef de vanatoare sau nu .

Cainii la fel, ai nostri sunt liberi in curte, sunt desteptatei si nu prea calca prin straturile de legume, dar mai si evadeaza pe maidane de unde se intorc cu trofee, gen un picior de miel, o capatana de capra, niste matze .

LE: trebuie evitata carnea/oasele/organele crude de porc in hrana cainilor pt ca pot transmite o boala nasoala, boala lui Aujeski, e o forma de pseudo turbare.
La fel nu este indicat sa dam pisicilor si cainilor oase de peste si oase fierte subtiri de pui pt ca le pot ori rani gingiile ori perfora intestinele. Odata fierte, oasele astea cumva se pietrifica si se sparg in bucati ascutite ca niste ace. Oasele mici de pui sunt iadesul - Y-ul ala de la piept, peroneul - osul ala mic de la ciocanel si oasele de la falanga 2 si 3 de la aripa - noi pe astea li le dam crude.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

KittyMummy, in general nu ma intereseaza evaluarile negative dar acum nu inteleg: dezaprobi ca exista politia animalelor (chiar daca in faza incipienta si nu atat de eficienta ca in alte parti, dar e un inceput) sau ca precautiile luate in cazul carnii trebuiesc respectate ?

M-am referit la acest pasaj:

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy


Dieta cruda are niste riscuri in sensul in care daca nu cumperi carnea din surse foarte sigure, poate fi infectata cu tot felul de bacterii si mai stiu eu ce. Cand prepari carnea pentru animal, daca nu te speli bine pe maini dupa preparare, risti sa te infectezi cu tot felul de minunatii.



Mergi la inceput