Mentalitati gresite despre animalele de companie!!

Mentalitati gresite despre animalele de companie!! | Autor: KittyMummy

Link direct la acest mesaj

Cateva mentalitati extrem de gresite cu privire la animalele de companie, in special caini si pisici:

1. Ii permit pisicii mele sa iasa afara zilnic, evident singura si nesupravegheata pentru ca:
- asa este normal
- pentru ca are nevoie de libertate
- are nevoie de mai mult spatiu decat ii ofera casa mea
- are nevoie sa cunoasca alte pisici
- are nevoie sa ia/respire aer curat
- are nevoie sa faca miscare
- se plictiseste toata ziua in casa
- ii este dor de alte pisici
- sufera daca sta inchisa in casa toata ziua
- se simte singura
etc.

2. Imi tin cainele legat in lant, fie soare si caldura mare, fie zapada si ger, fie ploaie, fie ce-o fi pentru ca:
- asa este normal
- asa fac/au facut parintii/bunicii/strabunicii/matusile/unchii/verii mei
- asa fac vecinii mei
- asa fac prietenii mei
- asa mi-a zis nu-stiu-cine ca este bine si eu nu am creier sa gandesc si sa analizez singur situatia
- este agresiv
- sa nu faca mizerie in toata curtea
- sa nu prinda/manance pasarile/puii (pentru ca eu il tin flamand)
- locul cainelui e in curte in lant
- m-ar musca daca i-as da drumul (si ma mir/intreb de ce cand eu ii acord o asa "buna" ingrijire)
- ar fugi de acasa (iar ma intreb de ce...)
- ar musca oamenii care imi vin in curte
- ar intra in casa
etc.

3. NU imi castrez/sterilizez cainele/pisica pentru ca:
- se ingrasa
- amuteste/nu mai latra/nu mai miauna
- isi schimba compartamentul in rau
- isi schimba personalitatea in rau
- mi-a spus veterinarul sa il/o las sa faca pui macar o data/de doua ori/de trei ori/toata viata
- mi-a spus veterinarul sa il/o las sa intre in calduri macar o data/de doua ori/de trei ori/toata viata
- vreau si eu pui de la el/ea
- familia si prietenii mei toti vor puii de la el/ea
- ruda/prietenul meu are o pereche ideala pentru el/ea sa faca impreuna pui
- vreau ca pisica/cainele meu sa se distreze
- vreau ca pisica/cainele meu sa simta placere
- vreau ca pisica/cainele meu sa devina experimentat in chestiile astea
- este asa frumos incat trebuie sa aiba pui ca vor fi garantat la fel de frumosi
- vreau sa se simta iubit de un alt animal
- vreau sa se casatoreasca
etc.

Si lista poate continua, este luuuuuuuuuuuuunga

Mai trebuie, oare, sa explic de ce toate acele mentalitati sunt atat de gresite si incorecte? Pentru iubitorii adevarati de animale nu cred ca mai este cazul sa le explic. Pentru ceilalti insa...Probabil ca da.

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

mai e nevoie de niste explicatii de ce nu e voie sa iasa pisica afara din casa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Cum e sa te castreze cineva impotriva vointei tale ? Si sa ti ia dreptul de a te bucura in voie de instintele tale ? Sa ti taie urechile si coada doar pt ca asa e regula rasei , sa puna stapanire pe tine ,pe viatza ta ...a?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Pisica este un animal domesticit de om. Deci nu este salbatica. Deci nu are nevoie sa iasa afara. Nu este o nevoie de nici un fel asa cum este mancarea, apa sau aerul. Orice pisica poate trai fericita intr-o casa fara sa puna piciorul vreodata afara. Repet, NU este o nevoie. Decat in mintea unora. Daca ai lei, tigri, leoparzi, rasi, pume, gheparzi, da, aia trebuie sa mearga afara ca sunt salbatici. Deci asta este diferenta.
De fapt mersul pisicii afara are DOAR dezavantaje PENTRU PISICA:
- ia tot felul de microbi si virusi, CHIAR DACA este vaccinata
- ia tot felul de boli pentru care nu exista vaccinuri
- se poate rani
- se poate accidenta
- se poate bloca undeva (copac, pe sub vreo casa, pe vreun acoperis)
- poate fi calcata de masini si omorata
- poate fi atacata si omorata de cainii fara stapan
- poate fi atacata, torturata si omorata de copii si oameni fara suflet ori educatie (am vazut zeci de cazuri cu proprii mei ochi)
- poate fi atacata si ranita de alte pisici
- poate fi omorata de alte pisici
- se umple de purici
- se umple de capuse
- se murdareste
- se pierde
- poate fi luata de altcineva si nu se mai intoarce niciodata
- poate manca ceva otravitor si moare
- poate manca ceva otravitor si se imbolnaveste grav
- poate fi capturata si apoi folosita ca hrana sau momeala pentru cainii de lupte, serpi mari, etc
- daca nu este sterilizata, se va monta si va face pui sau va contribui la aducerea pe lumea a puilor de pisica pentru care nu se vor gasi stapani sau cel putin nu pentru toti

Si probabil lista poate continua. Acestea sunt toate dezavantajele si riscurile. Acum ca sunt avantaje PENTRU STAPAN sau in MINTEA lui, no comment. Asta este mentalitatea.
Eu scriu aici pentru cei care vor sa invete, sa evolueze, nu sa ramana blocati in mentalitatea lu' bunica si bunicu' de la tara din cucuietii din vale.

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Va rog sa nu comparam animalele de companie cu oamenii in acest context. Vorbim aici de niste animale de companie, domesticite cu mii de ani in urma de OM. Animalul salbatic din salbaticie, da, nu trebuie sau nu ar trebui sterilizat.
Dar animalul domestic, domesticit repet de OM, trebuie sterilizat. Cu exceptia animalelor de rasa pura, cu valoare genetica si cu drepturi de monta. Acele animale da, vor face pui, dar pana la urma si acele animale vor fi sterilizate, nu vor fi lasate toata viata lor sa faca pui in nestire.
In schimb, metisii, rasele comune TOTI trebuie sterilizati INAINTE de primul ciclu de calduri, deci pe la 5-6 luni de viata.
De ce?
Pentru ca un animal sterilizat, in general:
- nu va dezvolta cancere
- va trai mai mult
- nu se va chinui in perioadele de calduri la femele si masculii nu vor fi disperati dupa toate femelele
- masculul nu va mai marca deloc sau va marca mult mai putin/mai rar
- nu vor avea pui, deci nu se vor inmulti animalele fara stapan
- nu se vor transmite boli si defecte genetice

Si noi oamenii DEJA am pus stapanire pe animale, in special pe cele de companie.Am pus stapanire pe vietile lor cu mii de ani in urma si inca o facem deci comparatia mi se pare inutila si lipsita de orice argument pertinent. Si de unde stii tu ca animalele nu vor sa fie castrate? Ti-au spus ele cumva? De unde stii tu ca animalele vor sa se monteze si sa faca pui de doua ori pe an, an de an pana la epuizare? Asta vor ele? Ma cam indoiesc. O femela de orice animal nu este mandra de puii ei asa cum suntem noi oamenii. Nu are aceleasi sentimente de mandrie pe care le avem noi. Animalele nu isi doresc sa devina parinti, ele habar nu au ce inseamna. Animalele traiesc strict in prezent, ele nu se gandesc la viitor, deci nu se gandesc sa devina parinti. Asa cum ai spus si tu, la animale este un instinct. Nu este o placere, nu este nimic bun. Acum daca instinctul ursilor din paduri este sa vina sa manance oamenii din orase, hai sa ii lasam sa se bucure in voie, ca doar este instinctul lor? Daca instinctul animalelor este sa faca pui de doua ori pe an trebuie sa le lasam in voie? Cine va avea grija de toti acei pui? Tu? Romanul abia are bani de mancare si isi permite sa se ocupe de sute de mii de pui nascuti anual doar ca sa menajeze instinctele unui animal?
Si comparatia cu omul mi se pare tampita si de prost gust. Noi oamenii nu facem copii de doua ori pe an pana nu mai putem. Noi oamenii ne gandim inainte sa facem copii, avem notiunea de viitor, stim ce inseamna sa fim parinti. Noi ne putem opri din facut copii pentru ca intelegem tot ce inseamna asta. Animalele nu se pot opri. Ele nu realizeaza ca majoritatea puilor vor fi aruncati in strada, omorati, etc. MARE DIFERENTA!

Si ca niste informatii pentru cei interesati.
Animalul de companie necastrat/nesterilizat:
- va face pui pe care nu ii va vrea nimeni
- va transmite boli si defecte genetice
- va dezvolta cancere
- va fi extrem de agitat si nervos in perioada caldurilor
- masculii vor fi agresivi si teritoriali
- va dori sa fuga de acasa si in multe cazuri va reusi si il veti culege mort de sub rotile unei masini unde a ajuns in goana sa nebuna sa isi satisfaca instinctele
- va avea mari dezechilibre hormonale
etc.

Acum, o femela care are in burta pui si care ii naste. Riscuri si realitati:
- posibila nevoie de cezariana la orice ora din zi sau din noapte (bani multi pentru cezariana)
- nevoie de vitamine, minerale, suplimente alimentare
- nevoie de supraveghere atenta
- amenajarea unui loc special/cuib pentru nastere si pui (cu diferite obiecte care toate costa)
- ecografii
- vizite la medicul veterinar
- mancarea speciala pentru femela gestanta
- riscul diabetelui din sarcina care poate ramane si dupa
- riscul ca femela sa moara in timpul nasterii
- riscul ca femela sa nu aiba lapte/suficient lapte pentru pui
- riscul ca femela sa isi omoare proprii pui
- puii pot muri in burta ei inainte de nastere si femela se poate infecta si muri
- puii pot muri in timpul nasterii
- puii pot muri dupa nastere
- puii vor avea nevoie de mancare baby si junior dupa intarcare
- puii vor avea nevoie de covorase pentru nevoi sau litiere cu nisip
- puii vor avea nevoie de deparazitari externe si interne
- puii vor avea nevoie de vaccinuri
- puii vor avea nevoie de vitamine si minerale
- puii vor avea nevoie de microcipuri
- puii vor avea nevoie de carnete de sanatate
- puii vor avea nevoie de jucarii de ros/muscat
- puii vor avea nevoie de vizite la veterinar
- puii si mama vor avea nevoie de curatenie frecventa in jurul lor
- stapanul "inteligent" va trebui sa gaseasca stapani pentru 5-6 sau chiar mai multi pui
- stapanul AR trebui sa se asigure ca puii nu vor fi niciodata abandonati (degeaba dai puiul acum, chiar si pe gratis si apoi puiul este aruncat in strada, tot nu ai facut nimic, doar ai contribuit la marirea numarului de animale fara stapan de pe strazi)
- apoi tot procesul de mai sus se va repeta 6 luni mai tarziu cu un nou cuib de pui pentru ca vream sa menajam instinctele animalelor
- si totul se va repeta an de an, de doua ori pe an
- apare riscul de piometru
- apare cancerele (mamar, uterin, etc)
si asa mai departe.
Oh da, si toate de mai sus costa de va usuca si individual costa mult si toate impreuna costa si mai mult.
Sau desigur puteti arunca puii in strada sau sa ii omorati de la nastere. Ca aste este mentalitatea, imi las animalul sa isi satisfaca poftele apoi iau puii, ii pun intr-un sac, il leg la gura si il arunc in rau. Apoi repet procesul 6 luni mai tarziu, dar eu sunt cu mintea impacata ca animalul meu se satisface tot timpul si este cel mai fericit. Iar cand are cancer si ma costa mii de euro tratamentele, probabil il eutanasiez ca eu cu banii imi iau masina si iphone, nu bag banii intr-un amarat de animal, sa imi multumeasca pentru ca i-am permis sa se satisfaca atat de mult!
In tarile civilizate animalele de companie de rasa comuna/metisii de toate zilele se sterilizeaza intre 2 si 6 luni, inainte de intrarea in primul ciclu de calduri.
In tarile civilizate chiar si animalele de companie de rasa pura (a se citi cu Pedigree)si cu drept de monta pe deasupra, dupa ce au oferit cateva cuiburi de pui se sterilizeaza si ele.
Asta asa ca exemplu, ca si Romania vrea sa fie tara civilizata, dar mai are mult. Macar unii oameni din ea sunt civilizati, ca restul..."De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere!"

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

din instinct?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy

Pisica este un animal domesticit de om. Deci nu este salbatica. Deci nu are nevoie sa iasa afara.
"So many people are alive only because it is against the law to kill them."


Sa-i zici si piscii mele pe care pazesc eu si ma stresez ca pandeste usa si e disperata sa iasa afara. Daca o scap, e un intreg circ sa o prind si sa o bag la loc in casa. Vrea sa vaneze, pandeste si sare dupa toate vrabiutele ce le vede.


Citat:
NU imi castrez/sterilizez cainele/pisica pentru ca:

vreau si eu pui de la el/ea
- familia si prietenii mei toti vor puii de la el/ea


Si care-i problema? Daca chiar ai un animal frumos pe care il iubesti si ii vrei si puii pe care ii vei ingriji la fel de bine, care-i problema!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

KittyMummy, cred ca este un subiect bun si util. Dar, pentru a avea efectul scontat, ar fi super daca nu ai mai baga generalizari si intepaturi "romanii sunt / Romania este..." etc. Pentru a nu irita comentariile malitioase de langa sfaturile bune (si a transforma subiectul intr-o cearta), ar fi super daca te-ai limita la sfaturi. Stim parerea ta despre romani si Romania, nu e nevoie sa strici bunatate de subiect din aceasta cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Asta nu inseamna ca pisica ta este salbatica. Daca pui o pisica salbatica pe langa pisica ta domestica vei vedea diferentele enorme dintre ele.
Majoritatea pisicilor au instinctul de vanatoare foarte dezvoltat. Asta nu le face salbatice DELOC!

Daca ai un animal frumos si vrei pui de la el si stii SIGUR ca iti permitit sa ii ingrijesti bine pentru urmatorii 15-20 ani, pe toti 5-6 sau mai multi, foarte bine, felicitari pentru dragoste si dedicatie! Dar ma indoiesc ca iti permiti sa ingrijesti toti puii care se nasc de doua ori pe an, an de an. Doar daca esti un multimiliardar. Si chiar daca lasi animalul sa faca pui doar o singura data si pastrezi puii, exista un risc sa ramai fara serviciu/fara bani si sa nu iti mai permiti financiar sa ai grija de acei pui. Daca te imbolnavesti, iar nu mai poti avea grija de atatea animale. Este riscant sa ai atatea animale.
Iar daca pastrezi un singur pui si ii dai pe restul, iti asumi un mare risc ca acei stapani sa ii arunce in strada mai tarziu. Chiar si cand ii cunosti foarte bine si iti sunt prieteni se poate intampla.
Aaa, si daca ai animal frumos asta nu inseamna ca si puii vor fi frumosi. Genetica este mult mai complicata de atat. Puii pot sa semene cu bunicii, strabunicii, etc care poate erau nu asa de frumosi. Si cum romanul in general ii adopta pe aia mai frumosi, ce te faci daca ai pui mai uratei si nu ii vrea nimeni? Doar pentru ca un animal este frumos nu inseamna ca si trebuie sa aiba pui. Plus ca acel animal frumos poate fi bolnav sau sa aiba anumite defecte care doar se vor accentua in viitorii pui. Unele animale pot avea gene recesive bolanve care sunt transmise puilor si la pui se activeaza si se imbolnavesc puii, atunci ce te faci?
Si ce rost are sa faca orice animal fara Pedigree si fara drept de monta pui?Strazile sunt pline de animale fara stapan. Adaposturile sunt pline de animale fara stapan. Mai bine adoptati si salvati o viata DEJA EXISTENTA, nu mai creati altele de care nici nu sunteti siguri 100% ca isi vor gasi toti stapani responsabili! Nu e nici o placere pentru mascul sa monteze si nici o placere pentru femela sa fie montata si apoi sa aiba pui. Sterilizati-va animalele si salvati vieti deja existente!

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Da, ai dreptate, nu voi mai generaliza asa. Sau voi incerca cel putin sa ma abtin. Oameni inchisi la minte si cu suflete rele se gasesc din pacate peste tot in lumea asta, chiar si in cele mai bune tari. M-am referit atat de des la Romania ca acolo mi-am trait o mare parte din viata si am cunoscut cei mai multi oameni direct si indirect si am vazut cat de generalizata este atitudinea fata de animale, in sensul negativ. Dar da am intalnit si oameni buni, cu mintea deschisa sau doritori sa asculte si sa invete, deci se poate, numai sa vrem. Si sa urmam exemplele (bune)ale altor tari mai avansate/civilizate si in privinta animalelor ca oricum deja se tinde luarea exemplelor in alte domenii si aspecte.

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy

Asta nu inseamna ca pisica ta este salbatica. Daca pui o pisica salbatica pe langa pisica ta domestica vei vedea diferentele enorme dintre ele.
Majoritatea pisicilor au instinctul de vanatoare foarte dezvoltat. Asta nu le face salbatice DELOC!



Pai am zis eu ca e salbatica pisica mea?! Nu am zis, dar instincte de vantor are in mod evident si ii si place afara, din moment ce vrea cu disperare sa iasa.

Mergi la inceput