Mila/Compasiune gresita si alte idei gresite!!!

Mila/Compasiune gresita si alte idei gresite!!! | Autor: KittyMummy

Link direct la acest mesaj

Vreau sa vin cu o completare pe tema magazinelor de animale care vand animale si mila/compasiunea cumparatorilor, completare adresata iubitorilor adevarati de animale.

Am auzit, atat eu cat si multi alti iubitori de animale, frecvent scuza/explicatia/motivul: "Pai l-am cumparat din petshop/magazin de animale ca mi s-a facut mila de el cum statea el acolo singur si trist."
Sau o alta explicatie/scuza/motiv si mai tampit: "Pai daca nu il/o cumparam eu, altcineva il/o cumpara si tot aia era/se intampla."
Fals!!!

In primul rand, daca doriti sa luati animal din mila/compasiune, atunci luati de pe strada sau din adaposturi ca tot au suflete si acele animale si tot la fel de mult va vor iubi, poate si mai mult. Aia este mila adevarata!
Daca cumparati din petshop/magazin de animale din mila/compasiune, nu este decat o foarte mare uriasa gigantica ipocrizie! Mama acelui pui cumparat de voi este pusa sa nasca pui de doua ori pe an, an de an pana cand moare sau se imbolnaveste/nu mai este in stare sa nasca si atunci este omorata. De acea mama a puiului sa va fie mila! Daca nu cumparati puiul, nu creati cerere pentru mai multi pui, deci ajutati! Si poate si altcineva vine dupa voi si gandeste la fel si nu cumpara deci cererea scade treptat. Sa va ganditi mereu la mama acelui pui, cat se chinuieste, cat sufera, in ce conditii traieste. Si tatal puiului la fel.

Si in al doilea rand, daca doriti sa cumparati pe motiv ca "oricum altcineva va cumpara acest pui, atunci de ce sa nu fie eu acea persoana?" atunci va spun eu de ce! Pentru ca daca decideti sa plecati fara a cumpara, va puteti duce si salva o viata amarata de pe strada sau din vreun adapost si asa faceti o schimbare, salvati o viata! Si poate altcineva care vine dupa voi gandeste la fel si astfel, treptat scade cererea pentru animalele din petshop-uri/magazine de animale.
DA, probabil vor fi mereu inconstienti si nepasatori care vor continua sa cumpere din aceste magazine dar voi astia iubitorii adevarati de animale care v-ati gandit putin inainte de a cumpara, VOI ati contribuit la scaderea cererii si intre timp ati salvat unul sau mai multe suflete inocente de pe strazi sau din adaposturi sau v-ati cumparat animale cu Pedigree de la crescatorii adevarati.
Schimbarile sunt mici si nu le puteti vedea imediat, dar totusi exista si merita sa luptam pentru ele. Daca ne punem acum toti sa gandim pe principiul cumpararii din mila sau pe motivul ca daca nu noi, atunci altii vor cumpara, atunci chiar ca nu se mai face nici o schimbare in bine! Deci hai sa gandim si cu mintea inainte de a cumpara/lua un animal, nu doar cu inima.
Acum probabil sunt o multime de motive care mai de care mai idioate pentru cumpararea unui animal din locuri gresite si subiectul este larg.
Dar sunt niste idei de baza care trebuiesc retinute, evident de iubitorii adevarati de animale ca restul sunt cauze pierdute...

1. Vreau un animal, nu ma intereseaza originea, rasa, specia, parintii. Vreau animalul pentru companie, pentru sufletul meu, nu ma intereseaza nimic altceva => Salveaza un animal de pe strada si/sau din adaposturi. Este rapid si ieftin. Si ai un suflet langa tine care te va iubi mereu.

2. Vreau un animal sanatos, despre care sa stiu sigur ca este sanatos, ca are parinti sanatosi => Cumpara animalul de la crescatorii adevarati.

3. Vreau animal de rasa pura despre care sa stiu sigur ca este acea rasa pentru ca sunt indragostit de acea rasa/orice alt motiv = Cumpara de la crescatorii adevarati.

4. Nu am bani sa imi cumpar de la un crescator adevarat dar vreau neaparat/repede un animal => Adopta/salveaza o viata de pe strazi sau/si din adaposturi.

Pana la urma, nu conteaza cum arata, cat este de frumos si dragut si pufos animalul. Conteaza temperamentul si personalitatea animalului. Ca voi veti trai in casa si veti avea de lucru cu personalitatea unui animal nu cu felul in care arata. Asa puteti avea animale dragute, pufoase care va musca si va ranesc zi de zi, atunci cum va mai bucurati voi de felul in care arata daca au asemenea temperamente agresive? Sau puteti avea un metis de orice animal, bland, bun, cuminte. Ce conteaza cum arata daca este asa bland si cuminte?
"Nu vedem bine decat cu inima. Esentialul este invizibil in fata ochilor."

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."