Viata dupa 60 ani!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Doar pentru ca este amuzanta o pun: http://theelefunt.files.wordpress.com/2012/07/hughhefner_player.jpg

Cum l-a facut actuala sotie de cacao.. si prea isi rasfata iepuroaicele, asa harfe si figuri ce aveau..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Pt mine nu e greu sa-mi imaginez....ba e ft usor, daca realitatea va fi alta, nu-mi afecteaza imaginatia cu nimic
In rest, Rufus...fiecare isi urmeaza cursul ales...alegi sa te agati de amintiri, sa devii tipicat, avar....asta devii, alegi altceva, devii altceva...Doamne fereste de boala...ca acolo nu mai poti alege sa fii sanatos insa poti alege sa-ti duci boala "pe picioare".
Amintirile conteaza oricand, si la 20 si la 30 si la 60...de aceea si suntem, unii dintre noi, maniaci in a face fotografii, anii trec cu viteza si acum...parca mai ieri eram insarcinata, acum duc copilul la gradi....astea nu tin de varsta.
Eu zic ca e o alegere, daca imbatranesti frumos sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Mi-ar placea ca la 60 de ani sa fiu sanatoasa, sa am o pensie buna si sa ma pot ocupa de nepoti. Din cand in cand sa profit de reducerile pt seniori si sa bat lumea. Din pacate va trebui sa merg la munca. Nu "munca" e problema si timpul putin care mia ramnae pt a te ocupa de copii/nepoti. Sper ca macar nepotilor sa le pot acorda mai mult timp, pt ca copiilor.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Eu zic ca e o alegere, daca imbatranesti frumos sau nu.



Asa crezi?
Eu nu.
Imbatranesti exact asa cum esti, ca doar nu te transformi la batranete.
Ai trait frumos, esti un om bun, asa vei trai si la batranete.
Ai fost un cusurgiu si un inchistat, asa vei fi batran. Cu specificatia ca vei fi de doua ori mai uracios.
La batranete, toate cusururile se amplifica.
Daca toata viata n-ai fost nici la paine fara masina, e greu de crezut ca te apuci de sport la pensie.
Daca nu ti-a pasat cum arati, n-o sa-ti pese neam nici mai tarziu.
Daca nu ti-a placut sa iesi cu prietenii, sa calatoresti in gasca, nu te vad in autocar prin lume.
Dar ai dreptate. In imaginatie, totul e posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Si in realitate, in realitatea mea...am vazut si transformari majore. Am vazut oameni imbatranind intelept...depinde de cat de mult te iubesti pe tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Spuneti acelasi lucru doar in moduri diferite. Ce spui tu Rufus se vede si pe fata omului, la modul e formare a ridurilor si la expresia incremenita pe fata la batranete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Si in realitate, in realitatea mea...am vazut si transformari majore. Am vazut oameni imbatranind intelept...depinde de cat de mult te iubesti pe tine.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

cE i-a facut sa se tranforme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Si in realitate, in realitatea mea...am vazut si transformari majore.



Sunt convins ca exista, si eu am vazut.
Din pacate, transformari majore se produc (probabil in majoritate) in situatii extreme, gen scapat de o boala grava, trecut pe langa doamna aia cu coasa...si altele de acest gen.
Am cunoscut un om zdrobit pur si simplu de alcool, care a pierdut tot, tot in viata lui. Si care si-a revenit la batranete, pentru ca...asa a vrut el. Fizic, lucrul asta este aproape imposibil, fara medicatie, fara suport...dar el a reusit.
Deci, da, se poate.
Dar mai bine nu asa.

Edit: scuze, tonul subiectului era vesel, am deviat putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Batranete frumoasa oinseamna si o pensie buna,ca doar nu-ti platesti excursiile si relaxarea xu pensia minima de 350 ron....
In afara de magistrati,care au pensii speciale,avocati si cei care au avut salarii uriase,majoritatea batranilor,a pensionarilor e amarata.Se agata de viata.stiu ce vorbesc si tot ce spuneti voi aici e valabil in doar 1% din cazuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Pe unii puterea exemplului, pt altii au fost simple alegeri fara motiv, doar ca asa au decis ei intr-o dimineata...am auzit asta de cateva ori. Si pt mine era wow...cum mai, adica te trezesti dimineata si vrei altceva....pana n-am trait, n-am crezut

Mergi la inceput