Viata dupa 60 ani!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Edip

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Mi-as dori ca si mentalitatea unora dintre cei plecati sa se schimbe....sa nu mai creada ca Romania si toti romanii au ramas la stadiul "primitiv"...dar cum e greu spre imposibil sa schimbi mentalitati, asta e...sunt si ei de-ai nostri.




Nu am zis ca toti, am zis ca nu prea multi si sunt convins 100% de ceea ce zic. Sunt exemple chiar pe acest forum cu fete care fiind in vacanta in Ro au iesit la alergat si au fost fluierate sau "admirate" de compatriotii nostri "neprimitivi" cum ii consideri tu. Hai sa lasam pe cei cativa care alearga de fite prin Cismigiu sau alti cativa care chiar tin la sanatatea lor...

Hai sa verificam presa despre ce o sa fie a doua zi de Paste la urgente in Ro si anul asta. Eu nu am mai auzit prea multe tari care sa aibe urgentele pline dupa Craciun sau Paste din cauza excesului alimentar...

Apropos.. daca aveam la tara Ro si nu Ca pe forum care mai era parerea ta?




Si ma repet, pt ultima oara...mesajul e spre citatul amintit, atat, doar spre acel citat...in rest, de acord cu ce spui si nu avem nici o scuza, generatiile mai tinere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Diferenta e ca in America oamenii se ghiftuiesc tot timpul anului cu hamburgheri si hotdogi (mancare sanatoasa, da) si urgentele sunt pline (de unde si listele de asteptare de 10 ore), iar romanii din cauza postului ajung la doctor de Craciun si Paste.
Eu cred ca unii sunt pe langa rau. Se bazeaza pe niste statistici personale. Daca bunica nu face sport, inseamna ca nimeni nu face.Logica simpla.
Eu consider America una din cele mai "bolnave" societati. Numai sa ai ochelari de cal sa nu observi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Si totusi, Edip, tu nu ne-ai spus cum te vezi dupa varsta de 60 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu ne-a spus edip cum se vede, e prea preocupat sa ne vada pe noi
Edip, no offense man (uite, am scris cu varianta USA, sa nu te superi ca scriu varianta europeana offence), dar iti pute rau Romania asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

acum sa nu cadem in generalisme ca in america toti sant grasi si vai toti mananca hamburgheri ......mai fac si sport,sa nu uitam maratonul din Boston,
normal ca peste tot mas media prefera sa arate cei mai rau parca si romania avea aceeasi problema de imagine.....nu ca aici nu avem o problema cu obezitatea da nu poti generaliza, sant foarte multi care isi iau sanatate foarte serios , alearga maratoane, fac sport, antrenoarea mea sa o vezi la 60 de ani ce bine arata ,si eu vreau sa fiu activa la 60 de ani poate chiar sa lucrez in continuare , aici multi nu ies la piensie foarte repede chiar lucreaza inca cativa ani,
mie imi place cei care siau mentiunut corpul prin sport au o alura si o tinuta foarte frumoasa si eu o vreau si am inceput incet sa practic e mai greu ca am avut ceva probleme cu sanatatea dar sau rezolvat incet dar sigur



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, nu trebuie sa generalizam.
Bella Donna, ai idee cate maratoane sunt anual in Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Mi-as dori sa am o viata altfel decat parintii si socrii mei: sunt bolnavi, lupta de la luna la luna sa isi plateasca darile si sa isi cumpere medicamente. De multe ori au de ales intre a cumpara medicamente sau a cumpara mancare. Si sunt nevoiti, dupa o viata de munca, sa primeasca bani de la copii (pentru ai mei, asta e un chin).

Cand voi iesi la pensie (daca mai apuc ca in Germanika se iese la pensie la 67 ani))o sa am o casuta in Pirinei si cresc rate...si eventual imi deschid o cofetarie - dar fara sa ma stresez cu cifre de afaceri)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu am spus...si repet....visele astea frumoase pentru pensionare nu sunt pentru toate categoriile....ci doar pentru foarte putini.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Rufus,
aici sant peste tot nu numai in Boston, dar daca iti place sa crezi ca toti americani sant grasi ...fara cuvinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta
sunt bolnavi, lupta de la luna la luna sa isi plateasca darile si sa isi cumpere medicamente. De multe ori au de ales intre a cumpara medicamente sau a cumpara mancare. Si sunt nevoiti, dupa o viata de munca, sa primeasca bani de la copii (pentru ai mei, asta e un chin).


din pacate cuvintele de mai sus reflecta f. bine realitatea multor pensionari din Romania. cui credeti ca-i mai arde de alergat cand cumperi pe datorie de la magazinul de cartier?
si pe cand au lucrat acesti oameni nu exista sistem de pensii private, deci chiar nu au ei nici o vina ca nu au o pensie mai mare...

Mergi la inceput