Discutii despre parintii alcoolici

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Copiii nu au de ce sa bea alcool sau cafea; nici macar o inghititura. Nu le aduce niciun aport nutritional, doar ii ameteste si le afecteaza sanatatea.
Chiar si adultilor le este afectata sanatatea, daca abuzeaza de ele, dar copiilor !





Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Exact asta trebuie sa ii explici fetitei respective de cate ori ai ocazia. Sa ii explici ca nu e bine saguste alcool pentru ca e doar un copil (va avea timp suficient cand va fi adult), e nesanatos, ii afecteaza inteligenta, frumusetea, nu poate dormi bine noaptea, etc. Ori de cate ori ai ocazia sa vorbesti cu ea despre acest subiect explica-i de ce nu e bine sa guste alcool acuma cat e copil.

Normal ca ea iti povesteste cu mandrie despre astfel de chestii ca nu realizeaza ca ii fac rau. Pana la urma fiecare din noi cand eram mici ne mandream cu diferite chestii despre care stiam ca sunt destinate exclusiv adultilor. Si cu cat e mai interzisa o chestie,cu atat e mai ravnita de copil iar "mandria" pe masura.

Poti incerca o discutie si cu mama copilei,mai pe departe asa, poate o sensibilizezi.
Sau poti apela la masura mai dura sa anunti politia cand le vezi pe femei consumand bautura la scara blocului. Din cate stiu, parca se sanctioneaza consumul de bauturi alcoolice pe strazi si in locuri publice (nu ma refer la restaurante, crasme, etc, intelegi tu) care politie probabil ii va aplica o amenda.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Nu stiam ca se amendeaza consumul de alcool pe strada; ca ele pe strada ( trotuar ) stau si beau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Problema ramane, insa, la parinti. Si nu stiu cum sa abordez mama. Poate daca i-as da niste hainute pt fetita si apoi as incerca sa discut cu ea, ar fi mai receptiva ? As invita-o la mine acasa, unde sa discutam in liniste...poate...

Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Alizee, intr-o prima faza poate mai bine ar fi sa-ti apropii fetita, stiu ca si tu ai o fetita de cam aceeasi virsta si poate ca daca o inviti pe la voi ce stiu eu, cind fata ta vede un film, sa-l vada impreuna sau cind faci o prajitura s-o inviti sau pur si simplu sa se joace amindoua, desigur, in masura in care si fata ta vrea. Si sa-i dai hainute cind e la voi si se joaca de-a moda si imbracatul (sa perceapa deci ca pe un dar,ii daruiesti nu stiu ce pt ca-i place)si poate si pe mama o inviti un 5 min cind vine dupa fata si tot asa, adica sa se creeze un cadru de incredere intii si abia apoi, prin exemplul pe care-l oferi tu ca mama si voi ca familie, fetita aceea sa vada ca nu e ok la ea, sa fie motivata sa fie ca fata ta, sa vrea sa-si depaseasca mediul, sa-l vada cu ochi critici etc. Abia apoi ai putea sa-ti permiti sa-i sugerezi mamei cite ceva despre alcool etc. Pt ca asa, daca doar ii dai niste haine "de pomana" si incepi sa-i dai lectii despre alcool si educatia copiilor, nu cred sa realizezi mare lucru, te va evita, fetita la fel. Zic si eu, nu cunosc toate aspectele, dar pt ca ai intrebat ce sugestii avem si cum sa o ajuti pe fetita, am zis si eu ce cred.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Katya, dupa cum am mai scris, eu si mama ne cunoastem. Fetitele noastre se joaca impreuna, dar nu rareori se cearta ( cealalta este un pic rautacioasa si a mea nu suporta rautatile ). Fetita este un pic prea apropiata de mine, incat a starnit gelozia fetitei mele, asa ca sunt mai reticenta in a fi prea mamoasa.
Nu are rost sa incerc sa apropii de familia mea copilul cuiva; nici nu ar veni neinsotita. Deci, tot cu mama, ca ea e adultul, trebuie sa vorbesc.
Dar, nu acum, intai sa gasesc lucrusoarele, sa-mi pun gandurile in ordine si apoi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Primul lucru pe care l-as face eu este sa discut cu patronul magazinului si sa-i explic cat rau face prin faptul ca-i vinde copilului alcool.

Iar apoi, asa cum a spus si Katya, as demara actiunea cu binisorul cu mama copilului.
Cred ca fetita e destul de mare ca sa inteleaga si sa adopte alte modele, daca acestea i se vor arata.
Ai mai putea incerca sa discuti cu invatatoarea fetitei care ar putea avea lectii in clasa referitoare la consumul de alcool la copii si la efectele daunatoare pe termen scurt si lung. Multi copii sunt receptivi la ce le spun educatorii mai mult decat la ce le spun parintii acasa. Eu o stiu de la fi-miu: daca doamna invatatoare i-a spus ca asa e bine sa faca cutare lucru, cam greu il conving eu ca-i altfel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Alizee , e de apreciat ca te preocupa soarta acestei fetite si daca poti sa o ajuti fa-o cumva dar fara sa devii prea zeloasa. Daca o cunosti bine pe mama poti sa-i spui asa ca intre prieteni fara sa para ca o judeci ,poate ea nu are habar de impactul alcoolului asupra copiilor.
Ai reclama la protectia copilului un parinte care isi hraneste copilul numai cu mancaruri grase , prajite si pline de E-uri , care ne imbolnavesc la fel de mult .

Am citit un studiu zilele trecute despre persoane consumatoare de alcool si dulciuri si guess what cei care consumau dulciuri si prajeli aveau ficatul si inima mult mai bolnave decat consumatorii de alcool.

Eu daca as vedea pe cineva cunoscut ca ii permite copilului chiar numai sa guste alcool ,cafea sau altceva nepermis copiilor i-as atrage atentia si i-as spune ca este ilegal . Mai mult nu stiu ce ai putea face.

Tu ca adult cred ca intelegi rautatile fetitei .Vede la voi lucruri pe care ea nu le are , vede relatia dentre tine si fiica ta ,ceva aparent banal pentru tine dar foarte dorit pentru ea.E trist ,si reactioneaza asa din cauza frustrarilor.
Fetita poate veni la tine chiar si neinsotita dar incearca sa limitezi timpul la o ora sa spunem , pentru ca asa se vor concentra la joaca si nu vor mai avea timp de certuri si mici rautati stiind ca timpul e scurt. Si cel mai important , nu atinge problema cu fetita , o vei face sa nu se simta confortabil . de fapt fa-ti simtita prezenta foarte putin cand se joaca ele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Ooo, nu am de gand sa devin prea zeloasa.
Ma indoiesc ca dulciurile si prajelile au efecte mai grave decat consumul exagerat de alcool. Dar deja asta e o alta discutie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Primul lucru pe care l-as face eu este sa discut cu patronul magazinului si sa-i explic cat rau face prin faptul ca-i vinde copilului alcool.

Iar apoi, asa cum a spus si Katya, as demara actiunea cu binisorul cu mama copilului.
Cred ca fetita e destul de mare ca sa inteleaga si sa adopte alte modele, daca acestea i se vor arata.
Ai mai putea incerca sa discuti cu invatatoarea fetitei care ar putea avea lectii in clasa referitoare la consumul de alcool la copii si la efectele daunatoare pe termen scurt si lung. Multi copii sunt receptivi la ce le spun educatorii mai mult decat la ce le spun parintii acasa. Eu o stiu de la fi-miu: daca doamna invatatoare i-a spus ca asa e bine sa faca cutare lucru, cam greu il conving eu ca-i altfel.


Nu am de gand sa implic invatatoarea copilului.



Mergi la inceput