greutate

greutate | Autor: ankeanca

Link direct la acest mesaj

fetita mea are 4 ani si nu ia deloc in greutate are 12 kg...nu stiu ce sa fac

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Sa cauti un dr bun care sa iti dea un set de analize care sa fie concludente. Poate are intoleranta la ceva, vreo problema cu stomacul si nu asimileaza... Nimeni nu te poate ajuta pe net decat cu numele unui dr pediatru bun in Iasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ce greutate a avut la nastere?
De cand nu ia in greutate?
Cum e ea?

Fetita mea are 4 ani si 7 luni si are 13 kg si 400 gr, dar noi am plecat de la 960 gr si luam in greutate cam 200-250 gr pe luna.
Suntem vesele, zvapaiate si sanatoase.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Buna!
Chiar ma gandeam sa deschid un subiect cu aceeasi tema...Noi avem 3.7 ani si 13 kg, abia ce ne-am externat dupa o gastroenterita si TARE TARE RAU NE MAI CHINUIM CU MANCAREA. Mananca foarte putin si desi de la 4 luni ne lovim cu aceasta problema si i-am tot facut analize nu reusim sa-i dam de cap. Sunt foarte curioasa daca cineva poate oferi un raspuns... mi s-a recomandat sa-i fac o cura cu laptisor de matca fiole si suntem la a doua zi de administrare...asteptam sa vedem daca isi fac intr-un fel efectul (ni s-a recomandat mai ales ca sa isi revina dupa perioada de spitalizare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

sI NOI AVEM PROBLEME CU ALIMENTATIA..DAR DINTOTDEAUNA..niciodata n-a fost mancacios..are 2,11 ani si inca 13,800..are 98 cm...nu pare exagerat de slab dar ma ingrijoreaza faptul ca nemancand nu asimileaza vitamine si proteine atat de necesare organismului si de aceea e ff sensibil, raceste ff des si are probleme digestive,..face des enterocolita..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

hai mai oana,ca stati f bine.
ce Dumnezeu!
noi avem 2 ani si 8 luni , 90 de cm si sper, nadajduiesc,cred, ma rog sa fi sarit de 10 kg.
la 14 kg si 98 de cm tu iti faci probleme????????????/
adica esti fix in standarde, limita de sus.iar enterocolitele strumfului tau sunt fin elgate de TIRul de antibiotice pe care le-a ingurgitat.
noi racim cam de 3 ori pe an si antibiotic luam cam o data pe an,daca-i musai, musai.nu a avut niciodata enterocolita.

pt analize musai:
- corpro pt paraziti
- proba de digestie tot din copro
- antigen giardia
- analizele pt intoleranta la gluten
-formula leucocitara
-electorforeza proteinelor
-electroforeza hematiilor
-eco abdominal
-tsh
-imunograma
- analizele specifice pentru emtabolism.e posibil sa nu asimileze din cauza unui metabolism accelerat sia tunci trebuie o dieta hiperproeitca(carne, oua,branza),hipercalorica(nu dulciuri din comert, mai degraba miere),cu lipide de calitate(unt,fudulii de curcan).de evitat fructele si legumele crude a caror digestie arde multe calorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Deci mai sunt si alti slabanogi ...
Nadia a reusit de abia in ultimele cateva luni sa mai ia in greutate; la 4 ani si 4 luni are aproape 14 kg, ceea ce e o mare victorie!
Ea a facut toate analizele astea si sunt OK.
Mai ramane doar sa vedem daca nu e intoleranta la lactoza, ca sora-sa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Da, pare putin la prima vedere dar trebuie corelat cu mai multe date: ce inaltime are/ voi, parintii, cum sunteti?/ cat si ce anume mananca?/ stagneaza sau ia cate putin in greutate?/ in rest, e vioaie, energica sau apatica, palida etc? A mea e considerata manechina cu 15 kile la 4 ani, altele au deja 16-18. Dupa varicela+diaree scazuse la 13.800 dar si-a revenit in vreo 5 zile, chiar a depasit putin 15. Cunosc si fetite de 4 ani de 12-13 kile si sunt ok, doar ca sunt mai maruntele si de statura astfel incat sunt destul de bine proportionate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Fetita mea de aproape 3 ani are mai putin de 11 kg, cat ar fi trebuit sa aiba la un an, ca s-a nascut cu 3700g. Mananca bine, nu bea deloc lapte animal(cred ca e intoleranta la lactoza din lapte de vaca/capra si la lp), dar e o mazariche de copil. Desteapta, argint viu, doarme bine...nu imi fac griji, aia i-o fi soiul, genetic o mosteni pe soacra-mea sau ceva rude pe care nu le cunosc, ca neamul meu e inalt si cu osatura grea.

Culmea e ca pana pe la vreo 7 ani ne ingrijoram ca-s prea slabi, dupa aceea ca iau mult in greutate, ca adolescenti si tineri. O avea generatia noastra probleme cu cantarul si cu evaluarile lui?? In alte epoci femeile grase erau considerate superbissime, dupa care s-a intors lumea invers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

oana_lex82, nu exagerati, noi avem 92 cm si 13 kg la fix 2 ani 11 luni, impliniti azi.
Eu zic ca stam bine! Voi sunteti super in graphic, chiar spre limita superioara.

Si noi ne chinuim cu mancarea in fiecare zi, in prin perseverenta mamei (aplauze, va rog), reusim sa mancam. Intotdeauna la masa in bucatarie, insa cu reclame la tv, cu desene, cu aptibilduri, cu joc pe calculator, tot ce este contraindicate de medici, insa noi asa ne-am pastrat in graphic, ca altfel nu mestecam, nu inghitim, ne plictisim si am pleca, iar chiar cu mancarea prin casa nu alerg etc.

Sunt curiaosa cat va slabi la gradinita. Sper totusi la gradi sa inceapa sa manince mai bine la gramada cu toti copiii.

Priobabil, intr-o prima faza se va uita la ei si nu va manca nimic, va fi doar incantata ca e cu ei la masa, ii place idea teribil, apoi dupa vreo luna sper sa inceapa si cu masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

A mea mananca la gradinitza de le rupe. Si cam din a 4 a zi a inceput. Acasa si acum are doar vreo 3 feluri de mancare pe care le accepta, daca se pot numi asa: pizza, pene cu sos de rosii si paine cu crema de branza sau maine in ou:)) La gradinita in schimb mananca aproape orice cu exceptia carnii, dar si pe aia o accepta de cateva luni, doar sub forma de aripioare de pui, deci cam 1 data, de doua ori pe saptamana. Intai nu mi-a venit sa cred cand spuneau ca mananca bine la gradinita, dar rapid s-a vazut la cantar;))

Mergi la inceput